KOŠICE. Prvý ročník Letnej univerzity vody ukončilo v piatok v Košiciach viac ako 50 dospelých účastníkov tohto kurzu zo Slovenska, Francúzska a Anglicka.

Počas piatich dní vybudovali osem drevených hrádzok v lese - v Čermeľskom údolí, a dve dažďové záhrady v areáli Základnej školy Hroncova.
Cieľom projektu bolo vzdelávanie v oblasti zadržiavania dažďovej vody v krajine prostredníctvom prednášok a praktických aktivít.
Na piatkovom tlačovom brífingu zároveň predstavili manuál obnovy vody na ozdravenie klímy.
Manuál pre verejnosť
Prostredníctvom vytvorených dažďových záhrad by sa do malého vodného cyklu malo ročne vrátiť približne 60 kubických metrov vody.
Ich ideálna hĺbka je 15 až 30 centimetrov.
„Z odkvapovej rúry zo strechy ide voda kanálikom do dažďovej záhrady. Tam sa zbiera, počas 72 hodín vsakuje a cez tam zasadené rastliny sa vyparuje," uviedol predseda občianskeho združenia MVO Ľudia a voda Michal Kravčík s tým, že okrem iného sa takýmto spôsobom napríklad zlepšuje kvalita vzduchu.
Manuál, na ktorom spolu s partnerskými organizáciami pracovali niekoľko mesiacov, bude voľne dostupný.
„Je to praktická príručka pre bežných občanov, ako zachytávať dažďovú vodu na svojich pozemkoch. Objasňuje, ako vzniká klimatická zmena a ako s ňou bojovať, respektíve ju zmierňovať činnosťou obyčajných ľudí," vysvetlila koordinátorka projektu Dana Kravčíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári