KOŠICE. Pletivový plot, ktorým bol doteraz obohnaný starý židovský cintorín na sídlisku Kuzmányho, nedávno nahradil betónový múr.
Pôvodné brány, ktoré boli rokmi poškodené tak, že sa nimi dalo voľne prechádzať, nahradili nové, kovové. Tie sú už po novom zamknuté.
To znemožňuje pohyb verejnosti po cintoríne, ktorý slúžil roky pre peších ako skratka medzi Starým Mestom a Terasou.
Táto cesta im dokázala ušetriť niekoľko minút.
Náboženská obec: Múr má chrániť cintorín
Nové oplotenie nechala osadiť Židovská náboženská obec Košice (ŽNO), ktorej patrí cintorín i s pozemkom.
Podľa jej predsedu Petra Absolona sa pre toto riešenie rozhodli z niekoľkých príčin.
„V prvom rade je potrebné povedať, že cintorín ako pietne miesto nie je vhodný na venčenie psov. Presne takto ho niektorí ľudia využívali. Je to absolútne neprípustné. Nikoho by ani len nenapadlo ísť venčiť svojho psa na Verejný cintorín alebo Rozáliu, preto nevidíme dôvod, aby sa tak dialo na tomto historickom cintoríne,“ uviedol Absolon.
Pripomenul, že tento cintorín v širšom centre mesta je najstaršou zachovanou židovskou pamiatkou na území mesta.
Doplnil, že v minulosti bola snaha umiestniť na tomto cintoríne tabule so zákazom venčenia psov, no tie po pár dňoch zmizli.
Upozornil tiež, že asi 60 zachovaných náhrobných kameňov sa v minulosti viac ráz stalo terčom vandalizmu a pod stromami v ich blízkosti sa často združovali i bezdomovci, aby tam nerušene popíjali alkohol.
„Jedinou možnosťou, ako zachovať dôstojnosť tohto miesta, bolo podľa nás ohradiť pozemok, ktorý patrí našej obci. Naším cieľom nebolo v žiadnom prípade niekomu škodiť,“ povedal.
Pešia alternatíva existuje, pozemky zabrali miestni
Židovská obec avizuje plány na revitalizáciu cintorína.
„Všetko však závisí od financií. Chceli by sme tam umiestniť napríklad tabuľu o histórii tohto pietneho miesta.“
Podľa Absolona georadarový prieskum preukázal, že hroby sa nenachádzajú len na mieste spomenutých náhrobných kameňov, ale po celom pozemku.
„Ich počet je na celej ploche cintorína okolo 2-tisíc. Sú i pod chodníkom, ktorý doteraz využívala verejnosť. Tento chodník však nie je ani len vyznačený v katastrálnej mape,“ povedal.
Náboženskej obci dal za pravdu aj stavebný úrad, ktorý potvrdil, že na liste vlastníctva k pozemku nie sú žiadne ťarchy, ktoré by obmedzovali jeho vlastníka.
„ŽNO dostala povolenie na výstavbu oplotenia. Pozemky sú vedené ako pozemky, na ktorých je cintorín alebo urnový háj. Podľa dostupných informácií je chodník len 'vyšliapaný', roky sa tadiaľ chodilo a ľudia si skracovali cestu,“ uviedol úrad.
Absolon tiež upozornil, že medzi cintorínom a novou výstavbou na Terase sa nachádza chodník, ktorý by mohol byť v budúcnosti alternatívou za niekdajší priechod, ktorý osadením plota zanikol.
„Vyčistená komunikácia pre peších už v súčasnosti vedie ponad náš cintorín až po domy na Štítovej ulici. Chodník by mal viesť ďalej až na Triedu SNP pri amfiteátri. Avšak pozemky, ktoré by mali podľa katastrálnej mapy patriť mestu, zabrali niektorí majitelia tamojších domov. Podľa mňa neoprávnene,“ dodal.
Magistrát: Náhradný bude, keď sa nedohodnú
Útvar hlavného architekta (ÚHA), mestská radnica i mestská časť (MČ) Staré Mesto, na ktorej území cintorín leží, situáciu okolo nového oplotenia evidujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári