Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 20. august, 2019 | Meniny má Anabela
Nájdete nás na webe

Košice pred sto rokmi: Prišli americké potraviny, letáky bojovali proti alkoholu

Čo písali noviny kedysi.

(Zdroj: knižničný fond VKJB)

Poznámka: pri článkoch zo slovenských novín bol kvôli autenticite ponechaný pôvodný pravopis

Článok pokračuje pod video reklamou

Koniec slávy Kuhna

Na žiadosť zástupcov novej maďarskej vlády poskytla rakúska vláda komunistickým ľudovým komisárom právo asylu v Rakúsku a vykázala im za bydlisko Drosendorf v Dolnom Rakúsku. O Kuhnovi (Béla Kun, faktický vodca Maďarskej republiky rád, pozn. autora) sa dozvedáme z rakúskych novín nasledovné: Dnes odpoludnie prišiel Béla Kuhn v automobilu ku policajnému riaditeľstvu, kde bol vypočutý a prezatý internovaný vo Viedni. Miesto jeho pobytu sa tají. Súčasne bolo zatvorené vyslanectvo vo Viedni, ktoré je chránené políciou. Vchod do vyslanectva je zakázaný a úradovanie až do pondelka zastavené.

(Slovenský východ, 5. 8. 1919)

Pokorený Pešťbudín

„Korrespondenz Express“ oznamuje: Biele vojsko szegedínskej protivlády je na pochodu proti Budapešti a stojí v Czeglédu.

Minister vojenstva Haubrich vydal tento rozkaz: Rumunské vojsko preniklo až ku hraniciam hlavného mesta, kde sa zastavilo. Veliteľ rumunského vojska oznámil, že nemá v úmyslu obsadiť Budapešť. Vyzývam preto obyvateľstvo, aby podľa práva pohostinstva nechovalo sa k rumunskému vojsku nepriateľsky, ale aby prijalo ho podľa medzinárodného práva. Prestúpenie tohoto rozkazu bude prísne trestané. Rumunské vojsko je ubytované v kasárňach vo vnútrajších okresoch. Len generál Orescu so svojim štábom bydlí v hotelu pred ktorým stoja na stráži dvaja rumunskí vojaci.

„Der Neue Tag“ oznamuje, že anglický generál Gordon, ktorý bol dosiaľ poverený dozorom v Bratislave nad sprevádzaním podmienok maďarsko-československého prímeria, menovaný bol správcom anglickej misie v Budapešti.

Ministerská rada nariadila, aby všetky obchody, ktoré z nariadenia vlády rád boli zatvorené, boli od 4. srpna znovu otvorené. Ďalej nariadila, aby zákon o volebnom práve vydaný za vlády Károlyiho, zostal v platnosti v nezmenenom znení a aby voľby pre ústavodarné národné zhromaždenie boli vypísané.

„Matin“, „Petit Parisien“, „Petit Journal“ a „Journal“ varujú dohodu, aby nedôverovala novej maďarskej vláde, ktorá nezdá sa byť ničím iným, než maskou starej vlády. Za žiadnych okolností nesmie byt Rumunom nariadené, aby ustúpili, dokiaľ Maďari nie sú úplne odzbrojení.

(Slovenský východ, 6. 8. 1919)

Grafická výstava v Košiciach

Správca košického musea dr. Polák so spoluúčinkovaním najlepších českých umelcov sriadil v Košiciach výstavu českého grafického a priemyslového umenia (papier, sklo, tkaniny, kov, drevo). Výstava bude slávnostne zahájená v nedeľu predpoludní. Na výstave sú zastúpení grafickí umelci Max Švabinský (medzi inými s oficiálnym portrétom Masaryka), Jaromír Stretti-Zamponi, výborný Jan Vondrouš z Ameriky, znamenitý T. F. Šimon, ďalej A. Mayer, A. Silovský atď. Sklo vo svojich významných prácach: brúsené, krištáľové, polievané zo sklenárne Pinkavovej. Papier vyrábaný podľa návrhu predných umelcov z materiálu navrhnutého českými dekoratývnymi umelcami z ateliéru Mašek.

Pozornosť dám upútajú veľkolepé batékové látky a dekorácie. Všetky na výstave predložené veci budú rozpredané obecenstvu. Po dokončení tejto výstavy chystá náš neúnavný dr. Polák druhú výstavu, na ktorej budú diela výlučne košických umelcov. Výstava košických umelcov potom z Košíc presťahuje sa do Prahy. Tieto nezištné umelecké snahy zasluhujú tú najväčšiu podporu zo strany obecenstva.

(Slovenský východ, 6. 8. 1919)

Milovníkom pravopisu

Milovníkov pravopisu náš včerajší úvodník príliš nepotešil. Nás tie slová ako „Kritickí“, „uvážyme“, „nasítýla“, opatrní“ atď. mrzí ešte viac, ale nemôžeme si pomôcť. Už nevieme, ako dávno telegrafujeme na všetky strany o slovenských alebo českých sadzačov. Už dávno-dávno hľadáme korektora, ktorý by vedel dobre slovensky a mohol pomôcť našemu redaktorovi celkom znivočenému robením troch korektúr a dvoch revízii denne. Ale všetko volanie je nadarmo. Východné Slovensko sa zdá byť asi veľmi ďaleko na východe a práca tuná je asi málo pohodlná. Preto prosíme tých, ktorí sa pohoršujú nad tlačovými chybami Slovenského východu, aby sa napred vžili do našej ťažkej situácie.

(Slovenský východ, 7. 8. 1919)

Proti alkoholu

Letáky proti alkoholu rozhodené boli na Slovensku. Kde sú pitky, tam sú i bitky. Kde sú sudy, tam sú súdy. Nedaj si hrdlu po vôli, prepije ti zeme, kone, voly. Korheľ si vše nájde, za čo piť. Opilí sa aj starej vŕbe pokloní! Ožer sa a cez jednu noc všetky hriechy spáchaš. Obžerstvo a nečistota sú bratia a kde je nečistota, je aj bieda. A kde bieda, tam býva zúfalstvo. Kde zúfalstvo, tam plač a nariekanie. Slováci, triezvy národ býva bohatým národom! Vyhýbajte sa krčmám! Nevysedávajte v nich celé dni. Pozerajte na seba ani na cudzích. Nevyhadzujte peňazí na pálenku. Ide o budúcnosť celého národa a nie o obohacovanie maďarónskych židov! Musíme sa vzpamätať. Vzpamätajme sa!

(Slovenský východ, 8. 8. 1919)

Našim včelárom

V nedeľu dňa 10. augusta tohto roka chceme založiť slovenský včelársky spolok pre Košice a okolie. Schôdza odbývať sa bude o 10 hodine dopoludnia v miestnostiach mestského domu v Košiciach. Zveme všetkých vážených včelárov z celého okolia, aby sa v hojnom počte dostavili hlavne z týchto osád: Košice, Myslava, H. Tejkeš (dnes Vyšný Klátov), Bukovce (dnes Bukovec), Hulov (dnes Hýľov), Aranidka (dnes Zlatá Idka), Dvor Pereš, Kišida (dnes Malá Ida), Šemša, Novočany (dnes Nováčany), Jasov, Moldava, Paňovce, Čečejovce, Čestice (dnes Cestice), Ružinka (dnes Buzinka, časť Šace), Nadida (dnes Veľká Ida), Seňa, Bočár (dnes Bočiar), Sokoľany, Haniška (dnes Haniska), Bernátovce, Bužice (dnes Buzice, časť Valalík), Kokšov (dnes Kokšov-Bakša), Košťany, V. Hútky, N. Hútky (dnes Vyšná a Nižná Hutka), Bohdanovce, Salánč (dnes Slanec), Rákoš, Misľa (dnes Nižná a Vyšná Myšľa), Ťahanovce a Kavečany. Na schôdze tej prejednáme cukru pre krmenie včiel a prídel dohánu (tabak, pozn. autora). Ku hojnej účasti zve poriadateľstvo.

(Slovenský východ, 8. 8. 1919)

Došli americké potraviny

Došli americké potraviny určené pre deti pridelené pod názvom „Košice C“ : kondensované mlieko (osladené) 2157 kg, kondensované mlieko (neosladené) 810 kg, kakao 432 kg, masť 810 kg, múka 810 kg, ríža 225 kg, fazoľa 2225 kg. Podelenie jedál bude prevedené v nasledujúcich šiestich kuchyňách: Obyvateľom I. okresu v lóži svobodnych murárov. Obyvateľom II. okresu v útulni dominikánskej na Rákócyho triede (dnes Moyzesova ulica, pozn. autora). Obyvateľom tretieho okresu v ženskom hospodárskom ústave. Obyvateľom IV. okresu v meštianskej jedálni (Polgári étkezde). Obyvateľom piateho okresu v kláštore Uršulínok (Orsolyarendi zárda). Obyvateľom šiesteho okresu v škole ulice Martinovič. Výdel jedál počne sa dňa 15. srpňa v piatok, a síce denne predpoludním o 11. hodine. Každé dieťa má priniesť so sebou myštičku a lyžicu. Jedlo sa vydá jedine tým, ktorí oddajú patričný potravný lístok; jedlo musí byť strovené na mieste, iba údel tých detí, ktoré ležia doma choré, môže byť do domu zanesený. Podelenie detí do jednotlivých kuchýň vykonáva sa na mestskom úrade.

(Slovenský východ, 12. 8. 1919

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco
 2. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 3. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 4. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 5. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu?
 6. Mesto Košice hľadá riaditeľov mestských podnikov
 7. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku?
 8. V bankovom svete prežijú len tí, ktorí inovujú
 9. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne
 10. Kaufland potvrdil pozíciu lídra v ponuke slovenských výrobkov
 1. Opätovne ožíva bratislavská Koliba Expo
 2. Prvý dojem urobíte len raz. Prečo to platí práve pri predaji?
 3. Otvoria prvú časť zrekonštruovaného Polusu
 4. Dobrá správa z Domaše: Hotel Zátoka na Eve opäť funguje
 5. Prečo si investori zadávajú do vyhľadávača ružové diamanty?
 6. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco
 7. The High Tatras – a destination of unforgettable moments
 8. Leto pomaly končí: Výlety, ktoré ešte stihnete a takmer zadarmo
 9. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 10. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 1. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu? 12 833
 2. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte 11 309
 3. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene) 10 591
 4. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku? 7 049
 5. Na horúčavy myslite už pri stavbe domu 6 739
 6. Last minute tipy: All inclusive dovolenka na Severnom Cypre 4 931
 7. Malebné severné Taliansko: Hory, jazerá, krásne mestá aj móda 4 735
 8. Farma v Krtíši je stredoeurópskym unikátom. Majiteľ neberie plat 4 601
 9. Dovolenka na Malorke: Tipy na hotely pre rodiny s deťmi 4 360
 10. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne 3 641

Téma: História


Článok je zaradený aj do ďalších tém história

Neprehliadnite tiež

Na východe namerali najväčší úhrn zrážok za 59 rokov

V Gelnici napadalo minulý utorok vyše 71 milimetrov zrážok.

Ilustračné foto.

Polícia pátra po majstrovi bojových umení Róbertovi Mikulovi

Začiatkom augusta sa vybral peši do Bratislavy, odvtedy ho nikto nevidel.

Mikula v base v Šaci. Počas výkonu trestu šil montérky.

V Brehove pribudli dva diviaky nakazené africkým morom ošípaných

Veterinári začali v troch obciach porážať infikovanú zver.

Ilustračné foto.

Pri Lipníkoch sa prevrátilo auto, zasahovali hasiči

Dopravná nehoda spôsobila zdržanie.

Pri Lipníkoch zasahovali hasiči.

Hlavné správy zo Sme.sk

Rastislav Konečný.
Marian Kočner

Lietadlo so Saganom na palube muselo núdzovo pristáť

V lietadle boli aj cyklistickí kolegovia Viviani a Kruijswijk.

Peter Sagan.

Kalavská najskôr hrozila demisiou, teraz o odchode mlčí

Drucker vraj s ministerkou nehovoril o jej vstupe do jeho strany.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop