Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 30. máj, 2020 | Meniny má FerdinandKrížovkyKrížovky

Košice pred sto rokmi: Prišli americké potraviny, letáky bojovali proti alkoholu

Čo písali noviny kedysi.

(Zdroj: knižničný fond VKJB)

Poznámka: pri článkoch zo slovenských novín bol kvôli autenticite ponechaný pôvodný pravopis

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koniec slávy Kuhna

Na žiadosť zástupcov novej maďarskej vlády poskytla rakúska vláda komunistickým ľudovým komisárom právo asylu v Rakúsku a vykázala im za bydlisko Drosendorf v Dolnom Rakúsku. O Kuhnovi (Béla Kun, faktický vodca Maďarskej republiky rád, pozn. autora) sa dozvedáme z rakúskych novín nasledovné: Dnes odpoludnie prišiel Béla Kuhn v automobilu ku policajnému riaditeľstvu, kde bol vypočutý a prezatý internovaný vo Viedni. Miesto jeho pobytu sa tají. Súčasne bolo zatvorené vyslanectvo vo Viedni, ktoré je chránené políciou. Vchod do vyslanectva je zakázaný a úradovanie až do pondelka zastavené.

Skryť Vypnúť reklamu

(Slovenský východ, 5. 8. 1919)

Pokorený Pešťbudín

„Korrespondenz Express“ oznamuje: Biele vojsko szegedínskej protivlády je na pochodu proti Budapešti a stojí v Czeglédu.

Minister vojenstva Haubrich vydal tento rozkaz: Rumunské vojsko preniklo až ku hraniciam hlavného mesta, kde sa zastavilo. Veliteľ rumunského vojska oznámil, že nemá v úmyslu obsadiť Budapešť. Vyzývam preto obyvateľstvo, aby podľa práva pohostinstva nechovalo sa k rumunskému vojsku nepriateľsky, ale aby prijalo ho podľa medzinárodného práva. Prestúpenie tohoto rozkazu bude prísne trestané. Rumunské vojsko je ubytované v kasárňach vo vnútrajších okresoch. Len generál Orescu so svojim štábom bydlí v hotelu pred ktorým stoja na stráži dvaja rumunskí vojaci.

„Der Neue Tag“ oznamuje, že anglický generál Gordon, ktorý bol dosiaľ poverený dozorom v Bratislave nad sprevádzaním podmienok maďarsko-československého prímeria, menovaný bol správcom anglickej misie v Budapešti.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerská rada nariadila, aby všetky obchody, ktoré z nariadenia vlády rád boli zatvorené, boli od 4. srpna znovu otvorené. Ďalej nariadila, aby zákon o volebnom práve vydaný za vlády Károlyiho, zostal v platnosti v nezmenenom znení a aby voľby pre ústavodarné národné zhromaždenie boli vypísané.

„Matin“, „Petit Parisien“, „Petit Journal“ a „Journal“ varujú dohodu, aby nedôverovala novej maďarskej vláde, ktorá nezdá sa byť ničím iným, než maskou starej vlády. Za žiadnych okolností nesmie byt Rumunom nariadené, aby ustúpili, dokiaľ Maďari nie sú úplne odzbrojení.

(Slovenský východ, 6. 8. 1919)

Grafická výstava v Košiciach

Správca košického musea dr. Polák so spoluúčinkovaním najlepších českých umelcov sriadil v Košiciach výstavu českého grafického a priemyslového umenia (papier, sklo, tkaniny, kov, drevo). Výstava bude slávnostne zahájená v nedeľu predpoludní. Na výstave sú zastúpení grafickí umelci Max Švabinský (medzi inými s oficiálnym portrétom Masaryka), Jaromír Stretti-Zamponi, výborný Jan Vondrouš z Ameriky, znamenitý T. F. Šimon, ďalej A. Mayer, A. Silovský atď. Sklo vo svojich významných prácach: brúsené, krištáľové, polievané zo sklenárne Pinkavovej. Papier vyrábaný podľa návrhu predných umelcov z materiálu navrhnutého českými dekoratývnymi umelcami z ateliéru Mašek.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozornosť dám upútajú veľkolepé batékové látky a dekorácie. Všetky na výstave predložené veci budú rozpredané obecenstvu. Po dokončení tejto výstavy chystá náš neúnavný dr. Polák druhú výstavu, na ktorej budú diela výlučne košických umelcov. Výstava košických umelcov potom z Košíc presťahuje sa do Prahy. Tieto nezištné umelecké snahy zasluhujú tú najväčšiu podporu zo strany obecenstva.

(Slovenský východ, 6. 8. 1919)

Milovníkom pravopisu

Milovníkov pravopisu náš včerajší úvodník príliš nepotešil. Nás tie slová ako „Kritickí“, „uvážyme“, „nasítýla“, opatrní“ atď. mrzí ešte viac, ale nemôžeme si pomôcť. Už nevieme, ako dávno telegrafujeme na všetky strany o slovenských alebo českých sadzačov. Už dávno-dávno hľadáme korektora, ktorý by vedel dobre slovensky a mohol pomôcť našemu redaktorovi celkom znivočenému robením troch korektúr a dvoch revízii denne. Ale všetko volanie je nadarmo. Východné Slovensko sa zdá byť asi veľmi ďaleko na východe a práca tuná je asi málo pohodlná. Preto prosíme tých, ktorí sa pohoršujú nad tlačovými chybami Slovenského východu, aby sa napred vžili do našej ťažkej situácie.

(Slovenský východ, 7. 8. 1919)

Proti alkoholu

Letáky proti alkoholu rozhodené boli na Slovensku. Kde sú pitky, tam sú i bitky. Kde sú sudy, tam sú súdy. Nedaj si hrdlu po vôli, prepije ti zeme, kone, voly. Korheľ si vše nájde, za čo piť. Opilí sa aj starej vŕbe pokloní! Ožer sa a cez jednu noc všetky hriechy spáchaš. Obžerstvo a nečistota sú bratia a kde je nečistota, je aj bieda. A kde bieda, tam býva zúfalstvo. Kde zúfalstvo, tam plač a nariekanie. Slováci, triezvy národ býva bohatým národom! Vyhýbajte sa krčmám! Nevysedávajte v nich celé dni. Pozerajte na seba ani na cudzích. Nevyhadzujte peňazí na pálenku. Ide o budúcnosť celého národa a nie o obohacovanie maďarónskych židov! Musíme sa vzpamätať. Vzpamätajme sa!

(Slovenský východ, 8. 8. 1919)

Našim včelárom

V nedeľu dňa 10. augusta tohto roka chceme založiť slovenský včelársky spolok pre Košice a okolie. Schôdza odbývať sa bude o 10 hodine dopoludnia v miestnostiach mestského domu v Košiciach. Zveme všetkých vážených včelárov z celého okolia, aby sa v hojnom počte dostavili hlavne z týchto osád: Košice, Myslava, H. Tejkeš (dnes Vyšný Klátov), Bukovce (dnes Bukovec), Hulov (dnes Hýľov), Aranidka (dnes Zlatá Idka), Dvor Pereš, Kišida (dnes Malá Ida), Šemša, Novočany (dnes Nováčany), Jasov, Moldava, Paňovce, Čečejovce, Čestice (dnes Cestice), Ružinka (dnes Buzinka, časť Šace), Nadida (dnes Veľká Ida), Seňa, Bočár (dnes Bočiar), Sokoľany, Haniška (dnes Haniska), Bernátovce, Bužice (dnes Buzice, časť Valalík), Kokšov (dnes Kokšov-Bakša), Košťany, V. Hútky, N. Hútky (dnes Vyšná a Nižná Hutka), Bohdanovce, Salánč (dnes Slanec), Rákoš, Misľa (dnes Nižná a Vyšná Myšľa), Ťahanovce a Kavečany. Na schôdze tej prejednáme cukru pre krmenie včiel a prídel dohánu (tabak, pozn. autora). Ku hojnej účasti zve poriadateľstvo.

(Slovenský východ, 8. 8. 1919)

Došli americké potraviny

Došli americké potraviny určené pre deti pridelené pod názvom „Košice C“ : kondensované mlieko (osladené) 2157 kg, kondensované mlieko (neosladené) 810 kg, kakao 432 kg, masť 810 kg, múka 810 kg, ríža 225 kg, fazoľa 2225 kg. Podelenie jedál bude prevedené v nasledujúcich šiestich kuchyňách: Obyvateľom I. okresu v lóži svobodnych murárov. Obyvateľom II. okresu v útulni dominikánskej na Rákócyho triede (dnes Moyzesova ulica, pozn. autora). Obyvateľom tretieho okresu v ženskom hospodárskom ústave. Obyvateľom IV. okresu v meštianskej jedálni (Polgári étkezde). Obyvateľom piateho okresu v kláštore Uršulínok (Orsolyarendi zárda). Obyvateľom šiesteho okresu v škole ulice Martinovič. Výdel jedál počne sa dňa 15. srpňa v piatok, a síce denne predpoludním o 11. hodine. Každé dieťa má priniesť so sebou myštičku a lyžicu. Jedlo sa vydá jedine tým, ktorí oddajú patričný potravný lístok; jedlo musí byť strovené na mieste, iba údel tých detí, ktoré ležia doma choré, môže byť do domu zanesený. Podelenie detí do jednotlivých kuchýň vykonáva sa na mestskom úrade.

(Slovenský východ, 12. 8. 1919

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 2. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 3. Need an insight into the topic of investment and trust funds?
 4. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky
 5. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 6. Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?
 7. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo
 8. Podvodníci na internete útočia počas koronakrízy agresívnejšie
 9. Výnos od 5,5 % do 15 % p.a
 10. Nový portál Volvujem.sk je ako virtuálny showroom
 1. 5 užitočných rád, ako si vybrať správnu klimatizáciu
 2. Ako vyberať AKU techniku?
 3. Sunar s ešte lepšou receptúrou a v novom šate
 4. Night Vision: Jak dobre vidí vaša autokamera v noci?
 5. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 6. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 7. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 8. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 9. Minerálna vlna má vysokú pevnosť aj vo väčších hrúbkach
 10. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 1. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky 22 133
 2. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými? 20 611
 3. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku 17 713
 4. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 12 166
 5. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 10 304
 6. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 10 241
 7. Ako správne dezinfikovať byt, bytový dom, auto či firmu 10 171
 8. Ako vytriediť Mekáč doma? 9 707
 9. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 9 573
 10. 5 tipov, ako si vlastnoručne zlepšiť bývanie. Zvládne ich každý 9 552
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: História

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
história

Neprehliadnite tiež

Vicestarosta Krásnej robí dozorcu. Kažimír spochybňuje jeho kandidatúru

František Klik: Nie som členom žiadnej strany, nič som neporušil.

Miestny úrad v Krásnej.

V košickom Starom Meste zamkýnajú kontajnery na čip

Vicestarosta hovorí o kupčení s kľúčmi od klietok.

Na Komenského ulici 27 staromestská samospráva urobila prvé kontajnerovisko uzamykateľné na čip.

Storočná lipa, dominanta Malej Prahy, získava ochranu štátu

V Košiciach je šesť chránených stromov. Podľa aktivistu je to málo.

Lipy sa stali počas vzniku Československa stromom slobody. Najstaršia sa nachádza v lokalite Malá Praha.
Prípravné práce pred spustením napúšťania vody do nádrže.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop