KOŠICE. Zákonnosť zámeny nehnuteľností medzi mestom Košice a rímskokatolíckou cirkvou, farnosťou Košice - Sídlisko Ťahanovce z roku 2017 prešetruje krajská prokuratúra.

Informuje o tom magistrát na svojej webovej stránke s tým, že podnet podal primátor Jaroslav Polaček na základe petície obyvateľov a aprílového uznesenia mestského zastupiteľstva (MsZ).
Podľa mesta prokuratúra v súčasnosti prešetruje, či v súvislosti s celým procesom vyrovnania nebol porušený zákon, alebo či verejne činná osoba nezneužila svoje právomoci.
„Vzhľadom na uznesenie MsZ som podal podnet na Krajskú prokuratúru Košice o prešetrenie zákonnosti zámeny pozemkov, ku ktorým došlo schválením dohody o mediácii. Som rád, že prokuratúra tento podnet akceptovala a na základe jej výzvy mesto zhromažďuje všetky dokumenty a listinné dôkazy, o ktoré nás požiadala," uviedol primátor.
Jedenásť bytových domov
V marci obyvatelia žijúci najmä v mestskej časti Sídlisko KVP doručili mestu petíciu proti forme a schváleniu vyrovnania reštitučného nároku cirkvi, ku ktorému došlo na MsZ v septembri 2017.

Pod petíciu sa podpísalo viac ako 1000 ľudí.
Vyslovili nesúhlas s výstavbou obytných domov na pozemkoch pod Wuppertálskou ulicou, vyjadrili aj pochybnosti o rýchlosti a spôsobe procesu prípravného konania zámeny.
Pozemky pod Wuppertálskou ulicou pôvodne patrili mestu Košice.
To ich výmenou za iné previedlo na rímskokatolícku cirkev, následne ich kúpil developer.
Ako predtým avizoval, v uvedenej lokalite plánuje predbežne výstavbu 11 bytových domov a jednej administratívnej budovy.
Kacej: Vrátenie pozemku je málo pravdepodobné
Vlastníkom pozemku a konateľom spoločnosti, ktorá chce na pozemku na Sídlisku KVP stavať, je Miroslav Kacej.
O krokoch mesta v tejto veci nemá takmer žiadne informácie, no podľa neho nedáva tento postup mesta dobrý signál nielen podnikateľom, ale všetkým občanom.
„Mesto samo seba stavia do pozície nedôveryhodného partnera, keď spochybňuje vlastné kroky. Mne je v podstate jedno, ako to dopadne, pretože verím, že tu fungujú elementárne právne istoty a o peniaze, ktoré sme investovali do kúpy pozemkov a do plánov na výstavbu, prísť nemôžeme, pretože sme konali v dobrej viere,“ uviedol Kacej.
Doplnil, že aj keby sa preukázalo nejaké pochybenie v procese zámeny alebo mediácie, potrestaný by nemal byť vlastník, ktorý získal pozemok zákonným spôsobom, ale človek, ktorý chybu spôsobil.
„Preto je vrátenie pozemku do rúk mesta len málo pravdepodobné. Avšak aj keby k tomu došlo, tak nám bude musieť niekto naše investície vrátiť.“
Kacej podľa jeho slov v tejto veci nekontaktoval ani cirkev, od ktorej pozemky kupoval.
„Ani mi to nenapadlo a nepovažujem to ani za dôležité,“ uzavrel Kacej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári