KOŠICE. Košický samosprávny kraj (KSK) zavádza opatrenia, ktoré vyplynuli z protikorupčného auditu.
Ich súčasťou sú všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o organizácii krajského referenda, etické kódexy pre zriaďovateľské organizácie a volených predstaviteľov či zriadenie Rady pre etiku volených predstaviteľov KSK.
Balík návrhov predkladá krajskému zastupiteľstvu, ktoré bude rokovať v pondelok 26. augusta, predseda KSK Rastislav Trnka (nezávislý).
Náprava zlých výsledkov transparentnosti
Opatrenia majú zvýšiť transparentnosť.

V ostatnom hodnotení transparentnosti samosprávnych krajov, ktoré v roku 2017 zverejnila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS), totiž skončil KSK na poslednom mieste.
Po nástupe nového vedenia kraja TIS vypracovala protikorupčný audit.
Vyhodnotila v ňom silné aj slabé stránky kraja a navrhla konkrétne odporúčania, ktoré by mali zvýšiť transparentnosť.
Nové pravidlá krajského referenda
KSK ako prvý z krajov prijíma VZN o organizácii referenda.
Podľa návrhu bude referendum vyhlasovať krajské zastupiteľstvo, ak sa na tom uznesie, alebo ak o to petíciou požiada aspoň 30 percent oprávnených voličov.

Zastupiteľstvo by pritom mohlo vyhlásiť referendum aj o odvolaní predsedu.
Výsledky referenda budú platné, ak sa na ňom zúčastní aspoň polovica oprávnených voličov a rozhodnutie bude prijaté nadpolovičnou väčšinou platných hlasov.
„Referendum je základným nástrojom priamej demokracie, prostredníctvom ktorej sa môžu občania priamo podieľať na verejnom dianí. Je to silný nástroj, preto bolo pre nás dôležité prijať pravidlá, akými sa bude konať referendum v našom kraji. Nechceme, aby bolo v budúcnosti zneužívané, ani nadužívané, ale túto možnosť občanom chceme a musíme dať," povedal Trnka.
Sprísnená etika
Prvé protikorupčné opatrenia KSK sa týkajú aj politiky etiky, keďže kraj doteraz nemal pravidlá, ktoré by sa týkali prijímania darov volených predstaviteľov a zamestnancov jeho organizácií, konfliktu záujmov či zneužitia postavenia voleného predstaviteľa a úradného postavenia.
Napraviť to majú navrhované etické kódexy.
„Tieto kódexy napríklad zakazujú volenému predstaviteľovi využívať krajské peniaze na vlastnú volebnú kampaň, zavádzajú register darov a nedovoľujú zneužívať výhody plynúce z postavenia či funkcie," vysvetlil Trnka.
Na dodržiavanie etických pravidiel by mala dohliadať rada pre etiku, ktorá bude fungovať ako poradný orgán zastupiteľstva.
Šípoš: Etike treba venovať stálu pozornosť
TIS víta, že KSK vyjadril vôľu nadviazať na prijímanie kódexov aj ďalším budovaním etickej infraštruktúry.
„Z praxe je totiž známych viacero prípadov, kde prijaté kódexy, takpovediac, putovali do zásuvky a bez ďalších krokov neviedli k zlepšeniu etického prostredia v daných inštitúciách. Príklady dobrej praxe ukazujú, že oblasti etiky je nevyhnutné venovať kontinuálnu pozornosť. Tá si vyžaduje aj určenie zodpovedných osôb, ktoré budú v tejto oblasti podľa dohodnutých pravidiel vykonávať neustálu činnosť. Či už ide o vyhodnocovanie jednotlivých situácií, poradenstvo, školenia, dohľad, spravovanie súvisiacich registrov alebo komunikáciu s verejnosťou," uviedol riaditeľ TIS Gabriel Šípoš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári