Pred svetovým šampionátom veteránov vyslali Košičania dobrý signál

Jozef Pollák (vpravo) v rozhovore s majstrom sveta Švédom Mortenssonom.
Jozef Pollák (vpravo) v rozhovore s majstrom sveta Švédom Mortenssonom. (Autor: ao)
Sportnet|23. aug 2019 o 00:00

Na Pohári Slovenského krasu súťažili orientační bežci z 28 krajín.

ROŽŇAVA. Klub orientačného behu ATU Košice usporiadal trojdňové medzinárodné preteky v orientačnom behu s názvom Pohár Slovenského krasu 2019 súčasne ako 43.ročník Veľkej ceny Slovenska i 57. ročník rektora TU Košice.

Víťazstvá do Maďarska a Fínska

Počas troch dní zorganizovali štyri etapy, z toho tri na Plešiveckej planine a jednu v orientačnom šprinte v intraviláne mesta Rožňava.

Súťažilo sa v 41 kategóriách, pričom celkove zápolilo 859 pretekárov z 28 krajín sveta.

Celkovými víťazmi elitných kategórií v súčte štyroch etáp sa u mužov stal Maďar Tamás Tolgyesi a u žien Fínka Heini Saarimäki.

Zo zástupcov východoslovenských klubov jediné prvenstvo dosiahla Petronela Filipová, keď v kategórii W-16A vyhrala pred Simonou Mihaličovou. Dobre si počínala aj Ľuboslava Weissová (všetky ATU Košice), ktorá skončila druhá v kategórii dorasteniek do 18 rokov.

Druhé miesto obsadil aj Dávid Franko v kategórii M21-A. Tretie priečky na stupňoch víťazov si vybojovali Milan Dudra (obaja KOB Kysak) a Michal Markó u žiakov do 10 rokov.

Väčšina členov usporiadajúceho klubu ATU Košice sa podieľala na organizácii týchto pretekov, preto okrem mládeže do 18 rokov nemohla súťažiť.

Pred vrcholným podujatím testovali viaceré oblasti

Organizácia uvedených pretekov bola dobrou previerkou pred budúcoročným svetovým šampionátom v orientačnom behu veteránov (WMOC 2020), na ktorom sa však očakáva oveľa väčší počet účastníkov z celého sveta.

Aké teda boli vyjadrenia nových účastníkov na terény v krasovom teréne plnom závrtov?

„Krasové terény sú pre orientačný beh stále veľmi atraktívne. Vyžadujú si vyššie nároky na orientačné schopnosti a to majú vyznávači behu s mapou a buzolou radi. Niektorí štartovali v takomto type terénu prvýkrát. Nestretol som nikoho, komu by sa tento terén nepáčil,“ povedal riaditeľ pretekov Jozef Pollák.

Skúsený Košičan je súčasne aj riaditeľom WMOC 2020. „Kvôli organizácii budúcoročného veteránskeho šampionátu sme si chceli otestovať niektoré oblasti. V oblasti IT zabezpečenia sme napríklad testovali prenosy výsledkov na televízne obrazovky. Vyskúšali sme aj nový vodeodolný, neroztrhnuteľný papier pre tlač máp,“ prezradil niektoré novinky.

„Podľa ohlasov sa nám podarilo podujatie po organizačnej stránke pripraviť kvalitne. Myslím si, že sme pred štartom budúcoročného šampionátu vyslali do sveta o našich organizačných schopnostiach dobrý signál,“ dodal Pollák.

Domov»Sportnet na východe»Pred svetovým šampionátom veteránov vyslali Košičania dobrý signál