Pred sto rokmi vznikla v Košiciach prvá organizácia včelárov. Dnes je mestské včelárstvo trendom, na dvore kina Úsmev žijú tisíce včiel. Stará sa o ne partia mladých ľudí, ktorí nevnímajú včely len skrz med. MONIKA SUCHÁNSKA vysvetľuje, prečo akcentujú naturálny prístup a prečo môže uštipnutie sprevádzať silnejšia reakcia ako v minulosti.
Sú dnešní včelári takí ako pred sto rokmi?
Vnímam rozvoľnenie prístupu k včelám. Keď som medzi staršími včelármi, mám pocit, že to berú príliš vážne. Včelári, od ktorých sme kupovali včely, nám odporúčajú kŕmiť, preliečovať, majú to tak zabehnuté. My dávame včelám väčšiu voľnosť a snažíme sa včeláriť viac v súlade s prírodou. Sme viac orientovaní na podporu včiel, aby mali domov a aby prispievali k biodiverzite.
Čiže starí včelári sú ako tradiční lekári a vy niečo ako homeopati?
Nie úplne (smiech). Je to skôr časť širšieho prístupu, v mnohých oblastiach sa formuje nová vlna uvoľnenejšieho prístupu. Tí tradiční včelári vedia o včelách určite viac ako my, v znalostiach sú silnejší a lepšie zorientovaní. My si ale napríklad myslíme, že už nie všetky staré poznatky sú dnes aplikovateľné. Veľa starších včelárov sa pozerá s nedôverou na úle, ktorý máme aj my, ktorému sa hovorí medná krava. Tam sa včelári voľne až ekologicky, im to nepríde najlepšie pre včely, my si myslíme opak.
Mali v minulom storočí rovnaké vybavenie?
Včelárstvo nie je náročné na vybavenie. Je možné, že nemáme oproti nim nič nové a technicky lepšie. Možno, čo sa týka odberu medu a jeho stáčania, sú iné prístroje, ale čo sa týka starostlivosti o včely, tak nevidím rozdiel. Možno v prístupe k liečeniu, ale pred 100 rokmi tu neboli tie choroby čo dnes.
Aké?
Parazit, ktorý trápi dnešných včelárov, ktorý sa volá klieštik, je relatívne nový, ale zasiahol všetky včelstvá na Slovensku. Nie je snáď včelstvo, ktoré by sa s tým nepasovalo. Možno v tomto to bolo vtedy ľahšie, včely boli zdravšie. Sú včelári, ktorí ich liečia radikálne chemicky, a takí, ktorí liečia teplom alebo liekmi na prírodnej báze. Napríklad môj otec sa dá považovať za tradičného včelára a diskutujeme o tom, ako to robí on a ako ja, a dokážeme sa poučiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári