KOŠICE. Okresný súd Košice II sa v pondelok zaoberal prípadom, ktorý už niekoľko mesiacov ležal na polici v súdnom archíve.
Opäť otvoriť prípad sa pokúša 26-ročný Alojz Levai, ktorý si od januára odpykáva 17-ročný trest za vraždu.
Medzevčan podal žiadosť o obnovu konania, na verejné zasadnutie ho priviedla eskorta z leopoldovskej väznice.
Mal spávať s ich ženami
Levaia spolu s Václavom Gaňom uznal vlani v novembri Okresný súd Košice I za vinných z obzvlášť závažného zločinu vraždy v spolupáchateľstve.
Krajský súd tento verdikt o tri mesiace potvrdil.

Obaja Medzevčania sa skutku dopustili koncom decembra 2016 pred polnocou na lesnej ceste, nadväzujúcej v Medzeve na Kováčsku ulicu.
Podľa znenia rozsudku na Milana Gábora zaútočili preto, že ho podozrievali, že spáva s ich ženami.
Dvoma konármi ho najmenej osemkrát udreli do oblasti hlavy a spôsobili mu mnohopočetné poranenia v podobe tržnosečných rán a trieštivých zlomenín.
Niektoré mali až deformačný charakter.
Obeti spôsobili viacero poranení, ktoré viedli k smrti udusením z vdýchnutia krvi do pľúc.
Usvedčili ich svedkovia
Pri rozhodovaní o vzatí do väzby, neskôr počas vyšetrovania a potom aj na súde Gaňo s Levaiom vinu popreli. Boli vraj doma, čo im potvrdili ich rodinní príslušníci.
Čosi iné však tvrdili svedkovia. Na polícii aj na súde uviedli, že počuli buchot a niekoho kričať: „Nechajte ma, nezabite ma. Nemám peniaze ani toluén."

Potom jeden svedok počul Václava, ako vraví: „Treba ho zabiť, lebo nám spáva so ženami."
Ďalší údajne videl, ako im šiel Václav oproti a niečo odhadzoval do kríkov. Za ním kráčal obvinený Alojz.
Gábora vraj potom videli ležať zakrvaveného na zemi.
Okrem svedkov oboch obvinených usvedčovali aj pachové stopy z vražedných zbraní, teda dvoch konárov.
Okresný súd obom vymeral 17-ročné tresty v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Po prepustení ich ešte čaká trojročný dohľad.
Opakovaný dôkaz
Levai ani nie po pol roku požiadal o obnovu konania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári