Odísť na dôchodok neznamená, že človek už spoločnosti nemá čo priniesť, alebo že sa sám nemôže rozvíjať. Práve naopak, je to skvelá príležitosť naučiť sa niečo nové a svojimi poznatkami obohatiť seba i svoje okolie. Jednou z foriem vzdelávania je aj univerzita tretieho veku, ktorá ako projekt beží na celom Slovensku. Ako takáto škola pre seniorov vyzerá zvnútra a či sú dôchodcovia rovnakí študenti ako ich mladší kolegovia, porozprávala BIBIÁNA KOVÁČOVÁ HOLEVOVÁ, odborná garantka študijného programu univerzity tretieho veku Psychológia na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Vysoká škola by vo všeobecnosti mala svojich študentov pripravovať na prácu a profesijný život, ktorý ich čaká. Univerzita tretieho veku už na výkon budúcej profesie zrejme nepripravuje, aké pozitíva teda pre seniorov prináša?
- Štúdium na univerzite tretieho veku je záujmové štúdium. Ide skôr o voľnočasovú aktivitu. Už to nie je povinnosť, už sa to od nich neočakáva tak, ako sa to očakáva od tých mladších. Napriek tomu sa študenti hlásia, o univerzitu tretieho veku je záujem. Ja si myslím, že im to v prvom rade dáva poznanie, čo znamená, že sa rozvíjajú po tej intelektovej a kognitívnej stránke, ale dáva im to aj tie sociálne vzťahy a určitú rovesnícku skupinu. Oni sa potom rozvíjajú aj v interakciách, a tak zmysluplne trávia svoj voľný čas.
Je dôležité, aby sa seniori vzdelávali?

- Určite áno, z vývinového hľadiska tak udržuje štúdium mozog v pohotovosti, lebo je neustále rozvíjaný. Aby to nebolo o tom, že dôchodok je koniec rozvoja človeka. Je to naopak zmysluplné trávenie voľného času, rozvíjanie sa.
Keď poviem špecificky za psychológiu, tak obsahovo sú informácie o tom, aby človek lepšie rozumel sebe, svojmu okoliu, vzťahom, v ktorých je. To znamená že sa ho to poznanie a informácie bytostne dotýkajú. On ich vidí v každodennom živote a môžu mu pomôcť zvládať niektoré veci či situácie a uľahčovať porozumenie tomu, čo sa okolo neho deje, aj tým vývinovým zmenám, ktoré sa s nimi dejú.
Univerzitné vzdelanie je síce dobrovoľné vo všeobecnosti, ale predsa len sú tí mladí motivovaní aj spoločnosťou a podmienkami práce, kým u seniorov to záleží naozaj len na ich vôli. Aké sú vaše skúsenosti, čo ich vedie k tomu, aby sa začali vzdelávať?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári