Článok pokračuje pod video reklamou
KOŠICE. Metropola východu sa pýši početnými vzácnymi budovami s dlhou a zaujímavou históriou.
Jednou z nich je aj rozmerná historická budova, stojaca na ulici Park Angelinum 9. Má päťkrídlový uzavretý pôdorys, dve poschodia a pivničné priestory.
V roku 1981 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.
Pripravovali na život
Honosná budova bola postavená v roku 1905 v eklekticistickom štýle. V tom čase však stála na ulici Čermeľskej a patrila sestrám uršulínkam. Jej súčasťou bola aj kaplnka. Keďže k najdôležitejšiemu poslaniu tohto rádu patrila (a stále patrí) výchova a vzdelávanie, rozhodli sa v rozmernej budove zriadiť dievčenský výchovný ústav. Neskôr ho na podnet biskupa premenili na hospodársku školu pre dievčatá. Mladé devy tu mali možnosť získať hlavne praktické vedomosti z oblasti poľnohospodárstva či záhradníctva. Sestry uršulínky však nezanedbávali ani výučbu domácich remesiel, vedenie domácnosti, ba dokonca svoje chovankyne pripravovali aj na spoločenský život.
Dievky vystriedali učitelia
Sestry uršulínky sa však rozmernej budovy museli približne v polovici minulého storočia vzdať. Vzdelávacia funkcia v nej však ostala zachovaná. Na svoje budúce povolanie sa tu začali pripravovať nádejní pedagógovia. Hospodársku školu pre dievčatá vystriedal učiteľský ústav, tentoraz stojaci na Námestí Februárového víťazstva. Oficiálne niesol meno Pedagogická škola J. A. Komenského v Košiciach. V 60. rokoch však zanikla a spolu s ňou aj všetky ostatné pedagogické školy, pripravujúce učiteľov základných aj stredných škôl na ich budúce povolanie. Vzdelávaciu činnosť prevzali pedagogické inštitúty, neskôr premenované na pedagogické fakulty.
Zeleninová záhrada a šport
Kým košická Pedagogická škola J. A. Komenského povedala zbohom aj poslednej triede, stihla vyučiť viacero ročníkov učiteľov. Medzi nich patria aj absolventi z roku 1959.
Aktuálne oslavujú 60 rokov, odkedy naposledy opustili lavice a prednedávnom zorganizovali jubilejné pomaturitné stretnutie.
Ako nám prezradili, na svoje školské časy si spomínajú v dobrom.
Napríklad aj na zeleninovú záhradu, v ktorej mládež pod dohľadom jedného z pedagógov pestovala zeleninu pre jedáleň.
Svoje myšlienky bývalí študenti však sústredili hlavne na súdruhov učiteľov, ako sa im v tom čase zvyklo hovoriť.
„Vštepovali do našich mladých sŕdc cit lásky k domovu, k vlasti, k prírode a k práci,” povedala jedna z absolventiek, z ktorej je dnes už dôchodkyňa.
„Spomíname na nezabudnuteľného profesora Sáraza a jeho spevokol, na učiteľa telesnej výchovy Chovanca, ktorý v športovej hale vychovával reprezentantov v športe,” vymenovala zopár mien.
Nezabudla však ani na ďalších, vďaka ktorým, ako sama tvrdí, milovali ľubozvučnú slovenčinu, históriu aj literatúru.
„Na čele nášho kolektívu bola triedna učiteľka Klára Barkányová, výtvarníčka, umelkyňa, malá vzrastom, ale veľká duchom,” nezabudla spomenúť jedného z najdôležitejších ľudí pre celú triedu.
Uplatnili sa
Všetci tí, ktorí pred 60 rokmi úspešne ukončili svoje vzdelanie, získali dekrét. Na jeho základe sa po štúdiu rozpŕchli po celom východnom Slovensku.
„Pôsobili vtedy v ročníkoch jedna až päť niekde na málotriedkach, kde sa plne a so zanietením venovali nielen svojim žiakom, ale i kultúrnej, športovej a inej činnosti medzi mládežou,” opísala.
Okrem absolventov ročníka 1955 až 1959 absolvovali vzdelávanie ešte dva mladšie ročníky, potom Pedagogická škola J. A. Komenského v Košiciach svoju činnosť ukončila. V súčasnosti v nej sídli Ústav experimentálnej fyziky Univerzity Pavla Jozefa Šafárika.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári