Niektorí majú namiesto nôh protézy. Aj tí dobehli do cieľa

Na košický maratón pozvali aj ukrajinských vojnových veteránov.
Na košický maratón pozvali aj ukrajinských vojnových veteránov. (Autor: facebook E. Buraša)
Vladimír Mezencev|9. okt 2019 o 13:46

Na MMM boli i ukrajinskí vojnoví veteráni, invalidi z bojov o Donbas.

KOŠICE. Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach sa zúčastnila aj skupina bývalých vojakov a dobrovoľníkov ukrajinskej armády.

Tých, ktorí vo svojej krajine v bratovražednej vojne bojovali so separatistami v bojoch o Donbas. Napríklad v Debaľceve a na letisku v Donecku.

Žiaľ, na Ukrajine sa už niekoľko rokov strieľa a zabíja.

Následky si ponesú do konca života

Desiatka mladých mužov, ktorá pricestovala do Košíc v sprievode Eduarda Buraša, splnomocnenca mesta Košice pre rozvoj cezhraničnej spolupráce Košice – Užhorod a Zakarpatskú oblasť Ukrajiny, pocítila túto vojnu doslova na vlastnej koži. Až tak intenzívne, že následky si ponesie až do konca svojho života.

Z iniciatívy veľvyslanca SR v Kyjeve Mareka Šafina sa zrodila myšlienka pozvať skupinu týchto veteránov a dnes už aj invalidov na MMM do Košíc a spoločne s E. Burašom a Úradom prezidenta Ukrajiny pre rehabilitáciu zranených veteránov Ozbrojených síl a zborov Ukrajiny vypracovali program ich cesty na východné Slovensko.

„Muži pricestovali v nevykúrenom vlaku z Kyjeva do Užhorodu, ihneď sme ich prepravili do priestorov nášho generálneho konzulátu, kde sa zohriali a občerstvili, stretli sa s generálnym konzulom Miroslavom Mojžitom a potom už autobusom pokračovali do Košíc. Samozrejme, všetko nebolo také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Samotná príprava cesty tejto desiatky netradičných účastníkov MMM trvala dva mesiace,“ hovorí Eduard Buraš, ktorý sprevádzal bývalých vojakov na ceste z Užhorodu do Košíc, ale už predtým sa zúčastnil na rokovaniach v Kyjeve.

Neopakovateľná atmosféra, pochvaľovali si

Na štart 42 195 m dlhého behu nastúpili dvaja z nich, traja absolvovali polmaratón a piati minimaratón, teda 4,2 kilometra.

Všetci dobehli do cieľa. Aj tí, ktorí namiesto vlastných nôh majú už protézy. Muži vo veku 33 - 40 rokov, ktorí o hrôzach vojny a smrti, ktorej sa denno-denne pozerali do očí, už vedia svoje. Napriek tomu sú to nenápadní a skromní ľudia, ktorých si Košičania všimli až vtedy, keď si vymieňali protézy.

Medzi tými, ktorí prebehli minimaratón bol aj vedúci skupiny, komisár ukrajinského prezidenta pre rehabilitáciu zranených veteránov Ozbrojených síl a zborov Ukrajiny Vadim Svyrydenko. Protézy mu urobili špecialisti v USA.

„Z Košíc odchádzame s nezabudnuteľnými zážitkami. Spoznali sme niečo nové, neopakovateľnú atmosféru v uliciach mesta, úprimné povzbudzovanie a prejavy úcty ku každému bežcovi. Aký to bol kontrast s tým, čo sme prežili v ťažkých bojoch na východe našej domoviny. Stretli sme sa u vás s mnohými zaujímavými ľuďmi. Po všetkom tom, čo sme tu videli a zažili máme veľkú túžbu sa sem vrátiť. Určite tak urobíme,“ povedal pred odchodom domov Vadim Svyrydenko.

Pripomenuli mierový odkaz MMM

V desiatke bežcov – invalidov boli bývalí príslušníci elitných jednotiek, či už parašutisti, strelci horskej útočnej Zakarpatskej brigády a ďalších špeciálnych jednotiek. O urputných bojoch na východe krajiny svedčí aj to, že napriek dokonalému výcviku a ovládaniu vojenského umenia sa ani oni nevyhli mnohým zraneniam s následkami trvalej invalidity.

V Košiciach si medzi hostiteľmi získali uznanie i tým, že svoj pobyt nezneužili na politickú propagandu, všetci boli mimoriadne skromní a vďační za to, že sa mohli zúčastniť na takomto významnom športovom a spoločenskom podujatí.

Svojím behom, ktorý pre nich vôbec nebol taký ľahký, ako pre mnohých zdravých a natrénovaných rekreačných bežcov, prispeli značným dielom k poslaniu MMM. Teda pripomenúť, že mier je veľmi krehká a nestabilná záležitosť a že nie tak ďaleko od nás ho vôbec nepoznajú ani mnohé deti.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Niektorí majú namiesto nôh protézy. Aj tí dobehli do cieľa