KOŠICE. Počet zamestnancov v košickom U. S. Steele (USSK) sa aj naďalej zoštíhľuje. Cieľom je zredukovať ich počet do konca roka 2021 o 2500.
V kolektívnej zmluve je zakotvené, že firma nebude hromadne prepúšťať. Tá je však platná len do 31. marca 2020.

Najväčšia vlna odchodov sa uskutočnila v rámci dvoch motivačných programov za zvýhodnených podmienok pre zamestnancov. V rámci programu pre penzistov ešte v júli odišlo vyše 200 ľudí, v septembri k nim pribudlo zhruba osemsto dlhoročných pracovníkov.
Podľa našich informácií malo medzičasom vo fabrike dôjsť k ďalšiemu výraznému odlivu ľudí, dostali sme aj čísla vypovedajúce o údajnom aktuálnom stave zamestnanosti.
Tie nám však hovorca spoločnosti Ján Bača nepotvrdil, rovnako tak nám ani neposkytol informácie o tom, akým spôsobom sa riešila ďalšia redukcia zamestnancov, napríklad koľko bolo uvoľnených pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny, koľko bolo odchodov dohodou a podobne.
Uviedol iba, že od začiatku tohto roka bolo zrušených zhruba 1 800 pracovných pozícií, vrátane stoviek kontraktorov, teda externých dodávateľov prác a služieb, čiže toto číslo nezodpovedá počtu uvoľnených interných zamestnancov.
Život im komplikujú kroky politikov
Keďže vlna odchodov je prekvapivo vysoká a podmienky na trhu podliehajú priebežným zmenám, zaujímalo nás, či zotrváva firma na pôvodnej pozícii a číslo 2500 do konca roka 2021 naďalej ostáva ako konečný cieľ.

„Rozhodnutie o tom, že znížime počet zamestnancov, nebolo jednoduché a vyplýva z toho, v akom prostredí sa v Európe a na Slovensku nachádzame. Je potrebné to vnímať v súvislostiach. Trh je ničený neférovými importmi a inštitúcie EÚ proti tomu neprijímajú účinné opatrenia. Ceny produktov preto klesajú. Popritom náklady na CO2 nám stúpajú, pretože EÚ takto penalizuje európskych oceliarov. Zelená, alebo nazvime to čistá, oceľ je potom pre tento trh drahá,“ reagoval Ján Bača.
„Na Slovensku napriek tomu zvyšujú minimálnu mzdu, ktorá je napojená na množstvo príplatkov. My sme zodpovední za prežitie tejto firmy a lokálni a európski politici sú zodpovední za prežitie priemyslu v Európe. Znižujeme preto náklady, vrátane mzdových nákladov. Všetky motivačné programy naplnili očakávania, avšak nevidíme dôvod hovoriť o štruktúre a detailoch redukcie pracovných pozícií. Podrobnosti budeme komunikovať so zamestnancami priamo,“ dodal.
Chcú rovnaké podmienky, ako majú konkurenti
Zaujímalo nás, aká je pozícia firmy vo vzťahu k vláde a jednotlivým ministerstvám.
Na jednej strane premiér Peter Pellegrini (Smer) hovoril o odtekaní ziskov do USA a vysokom investičnom a morálnom dlhu košického U. S. Steelu, na strane druhej sľúbil pomoc firme v diskusiách na európskych fórach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári