KOŠICE. Meno dekana Leteckej fakulty Technickej univerzity Košice (TUKE) Stanislava Szaba sa niekoľkokrát spomínalo v českých médiách.
Vypovedal o výmennom obchode
Vplyvný český podnikateľ a lobista Tomáš Horáček podľa českých médií polícii popísal zmanipulovaný tender na upratovanie v pražskej Nemocnici Na Bulovce, ktorý má byť súčasťou výmenného obchodu s verejnými zákazkami.
Vo svojej výpovedi prepojil nemocnicu s ministerstvom vnútra Českej republiky (ČR).
Monika Pálková, ktorá do konca roka 2017 pôsobila ako námestníčka ministra vnútra, sa, podľa Horáčka, dohodla s dnes už trestne stíhanou exriaditeľkou nemocnice Bulovka Andreou Vrbovskou, že jej zariadi grant na ministerstve za 38 miliónov českých korún (zhruba 1,5 milióna eur).

Ako protihodnotu jej údajne Vrbovská ponúkla tender na upratovacie služby v nemocnici s predpokladanou hodnotou zákazky 149 miliónov českých korún (necelých 6 miliónov eur).
Tender v nemocnici mala, podľa tvrdení Horáčka, získať spoločnosť TSB, ktorú vlastní stíhaný Pálkovej manžel.
Práve Horáček sa mal postarať o to, aby bolo všetko správne nastavené. O jeho výpovedi obsiahlo informovali Lidové noviny.
Podľa portálu ceskapozice.lidovky.cz Horáček polícii povedal: „V rovnakej dobe, keď sa začala pripravovať zákazka na upratovanie, sa dohodla Vrbovská s Pálkovou tak, že Pálková zaistí prostredníctvom svojej funkcie na ministerstve vnútra grant pre vtedajšieho blízkeho priateľa Vrbovskej Stanislava Szaba. Dohodli sa, že vypíšu grant, ktorý bude vopred nastavený na daného uchádzača alebo záujemcu," opísal Horáček.
Grant sa týkal projektu simulácie zásahov pri leteckých nehodách.
Údajným záujemcom o príspevok ministerstva vnútra vo výške 38 miliónov korún, na ktorého Horáček pri výsluchu ukázal, bol vtedajší vedúci Ústavu leteckej dopravy na Českom vysokom učení technickom (ČVUT) Stanislav Szabo.
Podľa lobistu malo ísť de facto o kšeft za kšeft. Teda, riaditeľka Vrbovská pomôže Pálkovej manželovi so ziskom zákazky na upratovacie služby a jeho manželka zariadi grant pre Szaba.
Szabo: Vybrali si nás sami
Projekt simulácie zásahov leteckých nehôd skutočne začal v roku 2017 a koncom septembra 2019 aj skončil.
Letecká fakulta (LF) TUKE v ňom pôsobila ako jeden z partnerov, spoločne s hlavným riešiteľom, Fakultou dopravy Univerzity Pardubice a Západočeskou univerzitou v Plzni.
Dekan Szabo tvrdí, že boli oslovení partnermi z Čiech, či sa projektu chcú zúčastniť.
„Reagovali sme kladne, dodali sme partnerovi z Pardubíc všetky podklady a oni sa zapojili do súťaže o získanie projektu,“ povedal nám Szabo.
Univerzita Pardubice si vybrala Leteckú fakultu TUKE podľa dekana kvôli tomu, lebo ťažiskovú časť z hľadiska leteckej problematiky mali riešiť práve na košickej fakulte.
„Spomínaná univerzita nemá také silné zázemie z hľadiska letectva. A keďže obidve naše partnerské univerzity nemajú túto spôsobilosť, preto sme zohrali dôležitú úlohu riešenia z hľadiska leteckých nehôd.“
Dekan označil Horáčekove tvrdenia za klamstvá
Tvrdenie lobistu Horáčeka, že projekt získali za zvláštnych okolností s pomocou bývalej riaditeľky nemocnice Vrbovskej, považuje Szabo za klamstvá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári