KOŠICE. Novembrové udalosti roku 1989, ktoré viedli k nástupu demokracie, priblížia v Košickom kraji desiatky podujatí organizovaných krajskými kultúrnymi zariadeniami, informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.
Múzeum Spiša pri tejto príležitosti otvorí výstavu fotografií, ktoré dokumentujú udalosti z novembra 1989 v Spišskej Novej Vsi.
V Rožňave budú premietať videodokumenty z archívov Baníckeho múzea a záujemcovia sa budú môcť zapojiť do diskusie s priamymi účastníkmi zhromaždení.
Besedy so študentmi
V Michalovciach sa budú symbolicky zapaľovať sviečky, organizovať koncerty, spomienkové posedenia a diskusie s pamätníkmi udalostí novembra 1989 v gescii Zemplínskeho osvetového strediska, Zemplínskej knižnice Gorazda Zvonického a Zemplínskeho múzea.
Sprievodnými podujatiami budú aj besedy so študentmi v rámci pripomenutia si Dňa študentstva, ktorý každoročne pripadá na 17. novembra.
Pocitová mapa od návštevníkov
Kľúčovým podujatím v rámci spomienkových aktivít bude výstava s názvom Prvý dotyk so slobodou v réžii Verejnej knižnice Jana Bocatia (VKJB) v Košiciach.
Na jej príprave sa podieľali Univerzita P. J. Šafárika (UPJŠ), Ústav pamäti národa a Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS).
Návštevníkov zaujmú aj dobové dokumenty z fondu knižnice, archívov ÚPN a RTVS.
„Jedným z dôležitých výstupov bude unikátna didaktická pomôcka, ktorú pripravili historici z UPJŠ. Návštevníci si ju budú môcť pozrieť v rámci expozície, no poslúži aj učiteľom dejepisu a histórie ako kreatívny podklad pre moderné vyučovanie o Nežnej revolúcii v kontexte európskych dejín,“ uviedla Terezková.
Výstava bude mať viacero interaktívnych prvkov.
Jedným z nich je vytváranie pocitovej mapy samotnými návštevníkmi, z ktorej vznikne spoločné umelecké dielo - pamätník k 30. výročiu Nežnej revolúcie.
Výstava vo VKJB v Barkóczyho paláci na Hlavnej 48 v Košiciach bude verejnosti prístupná od 14. novembra do 20. decembra.
Diskusia s Havranom
Prvým zo sprievodných podujatí bude verejná diskusia s Michalom Havranom a hosťami v divadle Thália 13. novembra.
„Tento projekt je dôkazom, že prostredníctvom kultúry a umenia možno mladej generácii priblížiť dôležité témy atraktívnym a neformálnym spôsobom, vzdelávať ich a posilňovať v nich hodnoty, ktoré zabránia šíreniu negatívnych extrémistických prúdov v súčasnosti. Je potrebné si pripomínať, že sloboda nie je zadarmo a život v nej má svoje pravidlá,“ dodala vedúca odboru kultúry a cestovného ruchu KSK Jana Knežová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári