Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Medzi orientačnými bežcami dosiahli celkové prvenstvá Mušinský a Slámová

Konalo sa sedem podujatí.

Tomáš Mušinský v plnom nasadení na trati.Tomáš Mušinský v plnom nasadení na trati. (Zdroj: archív T. Mušinského)

KOŠICE. V celoročnej súťaži pretekov Oblastného rebríčka Východ v orientačnom behu v roku 2019 zorganizovali najagilnejšie kluby vo východoslovenskom regióne (Akademik Technická univerzita Košice, KOB Kysak a Čingov Spišská Nová Ves) celkove sedem podujatí.

V Prešovskom kraji kluby nie sú

Konali sa v zmapovaných lokalitách Košického kraja, z toho dve v lesoch pri košických sídliskách Ťahanovce i Furča, dve v lese pri Lemešanoch, po jednom v intraviláne okolia jazera na košickom sídlisku Nad jazerom, pri kysackej horárni, ale i na horskej planine Pelc v Slovenskom raji.

Keďže v Prešovskom kraji nie sú v súčasnosti žiadne kluby, zopár pretekárov z tohto kraja štartuje za Klub OB ATU Košice.

Triumf syna dlhoročného reprezentanta

Do celkového poradia uvedenej súťaže boli započítané výsledky zo štyroch pretekov s najväčším bodovým ziskom.

V hlavnej kategórii mužov od 19 rokov v konkurencii 29 súťažiacich celkove zvíťazil s 50 bodmi 26-ročný Tomáš Mušinský (ATU Košice), ktorý je synom dlhoročného úspešného československého reprezentanta Jozefa Polláka.

Druhý v krajskom rebríčku skončil jeho oddielový kolega Adam Tysz, ktorý získal o tri body menej.

Tretie miesto obsadil Libor Semančík (KOB Kysak) s 39 bodmi.

Ženskú listinu ovplyvnili materské povinnosti

V ženskej kategórii od 19 rokov prekvapujúco celkové prvenstvo dosiahla 47-ročná veteránka Jana Slámová (bývajúca v Kysaku), keď za sebou nechala oveľa mladšie súperky.

Na výnimočnosti tejto úspešnej veteránky s dvomi ôsmimi priečkami zo svetového šampionátu veteránov v Lotyšsku nič nemení fakt, že takmer celú uplynulú sezónu vynechali dve úspešné košické reprezentantky Katarína Lamiová a Jana Macinská kvôli materským povinnostiam.

Druhá v krajskom rebríčku skončila Natália Tyszová, ktorá sa špecializuje najmä na orientačnú cyklistiku a tretie miesto obsadila Katarína Papugová (všetky ATU Košice).

V otvorenej kategórii „K“ bez rozdielu veku i pohlavia zvíťazil Pavol Almáši (Metropol Košice) pred duom z KOB Kysak - 2. Ľudovít Pavela, 3. Martin Vaľa.

Vo veteránskych kategóriách si prvenstvá v jednotlivých kategóriách vybojovali: M35-: Igor Porubčan (KOB Kysak), W35-: Martina Breinerová , M45-: Jozef Pollák, W45-: Eva Mušinská (všetci ATU Košice), M55-: Jaroslav Kollár (KOB Kysak), W55-: Judita Sádecká (ATU Košice), M65-: Anton Onder (Metropol Košice).

V žiackych kategóriách a dorasteneckej do 18 rokov zvíťazili: M-10: Gregor Halás (ATU Košice), W-10: Paulína Šoltésová (Čingov Spišská Nová Ves), M-12: Tomáš Legáth, W-12: Barbora Franková (obaja KOB Kysak), M-14: Jakub Karol Janšo (ATU Košice), W-14: Júlia Pavelová (KOB Kysak), M-18: Martin Roháč, W-18: Petronela Filipová (obaja ATU Košice).

Potešil zvýšený záujem nových adeptov

Hlavný koordinátor súťaže Ing. Peter Sláma na margo uplynulého ročníka Oblastného rebríčka Východ v orientačnom behu za rok 2019 povedal:

„Sedem kôl Oblastného rebríčka dôkladne preverilo všetkých súťažiacich po fyzickej aj orientačnej stránke. Preteky boli organizované v rôznych typoch terénov a splnili svoj účel – pripraviť účastníkov na celoslovenské rebríčkové a majstrovské súťaže. Potešil aj nárast počtu pretekárov v detských a začiatočníckych kategóriách.“