BRATISLAVA. Finančnú kompenzáciu pre energeticky náročné podniky získa tento rok 76 spoločností.
Ide o historicky prvú podporu od štátu a so zachovaním počíta aj návrh budúcoročného štátneho rozpočtu.
Podniky si prerozdelia celkovo 40 miliónov eur.
Najviac získa U. S. Steel
Výška kompenzácie pre jednotlivé podniky závisí od reálnej spotreby elektrickej energie, pričom najvyšší príspevok, vyše 12 miliónov eur, získa U. S. Steel Košice.

Informoval o tom hovorca Ministerstva hospodárstva (MH) SR Maroš Stano.
„Z pohľadu ceny elektriny pre domácnosti patrí Slovensko k najlacnejším krajinám EÚ. V prípade priemyslu je to inak, pretože na rozdiel od Nemecka vláda odmieta, aby sa na dotácie na zelenú elektrinu skladali občania v cenách elektriny. Na druhej strane sa náš priemysel dostal do horšej pozície oproti zahraničnej konkurencii. Preto sme presadili historicky prvé kompenzácie," zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).
„Konkurencieschopnosť firiem sa zvýši a energeticky náročné podniky získajú späť časť poplatkov, ktorými prispievajú na podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov," doplnil šéf rezortu hospodárstva.
Ide o podniky z odvetví ako železiarstvo, oceliarstvo, metalurgia neželezných kovov, výroba cementu, chemický priemysel, výroba celulózy/papiera, drevársky priemysel, ale aj podniky zaoberajúce sa recykláciou materiálov.
Európska komisia súhlasila
Poskytnutie kompenzácie je podľa Stana v súlade s programovým vyhlásením vlády, ktoré počítalo s posúdením zníženia koncovej ceny pre priemyselných odberateľov.

Jej vyplatenie je v súlade s európskymi pravidlami štátnej pomoci pre energeticky náročné podniky a po súhlase Európskej komisie (EK).
„Podniky teda neurčovalo a nenavrhovalo ministerstvo, ale ide o transparentnú a nediskriminačnú podporu pre všetkých žiadateľov, ktorí splnili podmienky na poskytnutie," zdôraznil minister hospodárstva.
„Vláda a ministerstvo hospodárstva plnia prísľub, že napríklad košickým železiarňam aktívne pomôžeme preklenúť zložité ekonomické obdobie, hoci ich skutočný problém je dovoz lacnej ocele z krajín mimo EÚ," pripomenul šéf rezortu hospodárstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári