Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 11. august, 2020 | Meniny má ZuzanaKrížovkyKrížovky

Košice pred sto rokmi: Policajné razie, aj kozy a kravy v kaplnkách

Čo písali noviny kedysi.

Policajné razie

Potom, čo sa polícia dopracovala k informáciám, že na území mesta sa neoprávnene zdržiava mnoho podozrivých osôb s falošnými dokladmi alebo bez akýchkoľvek dokladov, hlavný policajný kapitán v súčinnosti s vojenskou políciou nariadil okamžitú raziu. Razia sa začala dnes ráno o siedmej hodine. Príslušníci polície, vojenskej polície, ale aj detektívi na každom rohu zastavovali a legitimovali všetkých okoloidúcich.

Ten, kto sa nevedel preukázať platným dokladom bol ihneď prevedený a sústredený na nádvorie policajného riaditeľstva. Po preskúmaní a potvrdení totožnosti bol každý prepustený na slobodu. Proti tým, u ktorých sa preukázal neoprávnený pobyt, prípadne našli falošné doklady, začala polícia úradne konať. Razie budú pokračovať aj po jednotlivých domoch a bytoch.

Skryť Vypnúť reklamu

(Kassai Hirlap, 12. 11. 1919)

Nepríjemný zážitok

Včerajšie predpoludnie som strávil vo veľmi nepríjemnej situácii. Ráno o ôsmej hodine, len čo som vyšiel z našej brány, okamžite ma zastavili dvaja urastení vojaci a pýtali odo mňa moju legitimáciu. Nerád sa vzpieram armáde, preto bez zbytočných slov vyberám svoju peňaženku a hľadám doklad totožnosti. Trpezlivo hľadám, vojaci trpezlivo vyčkávajú.

Lenže po čase naša trpezlivosť nenájdením legitimácie rýchlo vyprcháva. A tak jeden z vojakov ma dôverne zdrapne za golier a odvádza do jednej z vojenských kasární. Tu nás ale oboch karhajú a vyhadzujú. Nepatrí to sem! – povedal jeden z prítomných dôstojníkov. Choďte na políciu!

Chudák vojak bol trocha hlúpy, lebo navzdory mojim upozorneniam, ma neodvliekol na políciu, ale do vlastnej vojenskej kasárne. Statný bojovník ma potom vláčil po najfrekventovanejšej ulici až na políciu. Všetci moji známi sa cestou na mňa dívali s prekvapením, súcitom a škodoradosťou, ako keby mi chceli povedať: No teda, už aj ty si sa stal trestne stíhaným!

Skryť Vypnúť reklamu

Na policajnom kapitanáte to už bolo o poznanie lepšie. Na dvore polície sa tisol veľký dav ľudí – ženy, deti, muži. Zo severovýchodného rohu dvora sa dokonca ozýval čulý zvuk husí, možno aj tie – pomyslel som si – dovliekli na legitimovanie. Nakoniec aj mne umožnili, aby som sa pridal k tisnúcemu sa davu.

Po čase ma predviedli pred jedného policajta, o ktorom sa ukázalo, že je to môj veľmi dobrý priateľ. Keď ma zbadal, so smiechom ma objal. Bolo to vlastne moje legitimovanie, a tak nič iné im nezostávalo, iba ma prepustiť na slobodu.

Rýchle som sa vrátil pred našu bránu a horúčkovito som prehľadával každý kút po zapotrošenom doklade totožnosti. Nakoniec som ho našiel, celý čas ležal pozohýnaný na dne náprsného vrecka mojej vesty. A je dobre, že som ho objavil, lebo do obedu som ho ešte potreboval asi osem krát.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď som sa vrátil o dvanástej domov, čakal ma stôl bez obeda. Môj domáci sluha sa totiž vracal o jedenástej z mäsiarstva, cestou ho však zadržali policajti a odvliekli na políciu – ani on nemal pri sebe legitimáciu.

(Kassai Hirlap, 13. 11. 1919)

Kalvária – pastvisko pre zvieratá

Kozy a kravy v kaplnkách

Cintorín na košickej Kalvárii je už dlhšiu dobu ukážkovým príkladom neúcty k našim zosnulým. Najskôr bol zarastený krovím a ponúkal ideálne hniezdo pre povaľačov a mladistvých zlodejov. Na naliehanie novín bol areál horko-ťažko vyčistený, presnejšie povedané preriedený. Pretože kríky viac-menej zostali, zlodejov však ubudlo, no zato pribudlo mnoho domáceho zvieratstva. Tie s obľubou vyhľadávajú ríšu mŕtvych ako vhodné miesto pre každodennú pašu.

Medzi obyvateľstvom sa v poslednej dobe rozmohla móda chovu kôz a oviec. S výnimkou dvoch – troch ulíc starého mesta vidno ovce a kozy na každom kroku. Samo o sebe to nie je vec na vytknutie, keďže kozie mlieko vhodne dopĺňa nedostatok kravského mlieka a jeho chov nie je ani nákladný. Tieto krotké zvieratá sa celý deň voľne pasú na uliciach i vo dvoroch a preto nie je ich chov náročný. Ale keďže na území mesta je málo voľnej pastvy, majitelia ich vyháňajú do krajových častí o ktoré sa nikto nestará.

K takýmto lokalitám patrí aj Kalvária, kde je dostatok trávy i kríkov pre kozie stáda Košičanov. Pasú sa tam celé húfy, a to nie len kozy, ale aj kravy. Nájdeme ich doslova pri každej krypte a kaplnke. A keď sa dobre najedia, presunú sa na zaslúžilý odpočinok do vnútra kaplniek, čim hrubo narúšajú pietu týchto miest. Dnes sa nenájde nikto, kto by vedel s týmto neudržateľným stavom niečo urobiť. Veď ľudia dnešných časov majú čo robiť so starostlivosťou a zabezpečením živých ľudí, nie to starať sa ešte aj o duše zosnulých.

(Kassai Hirlap, 14. 11. 1919)

Kradnú žiarovky

V poslednej dobe sa množia na polícii hlásenia o neutíchajúcich krádežiach žiaroviek verejného osvetlenia. Najčastejším terčom zlodejov je Széchenyiho park (dnes Mestský park, pozn. autora). Pravidelne dopĺňané žiarovky sú tu denno-denne vystavené ich nájazdom. Polícia preto vyzýva košickú verejnosť, aby v prípade ich dopadnutia, odovzdali delikventov do rúk najbližšej vojenskej patroly.

(Kassai Hirlap, 14. 11. 1919)

Vstup Horthyho do Budapešti

Obyvateľstvo hlavného mesta Maďarska očakáva Horthyho príchod na dnes večer. Rumunská armáda a všetky väčšie veliteľstvá už opustili mesto. Rumunský veliteľský štáb vydal rozkaz, v ktorom vyzývajú obyvateľstvo Budapešti, aby počas odchodu posledných rumunských jednotiek udržalo pokoj a poriadok. V prípade akéhokoľvek porušenia tohto nariadenia, bude nasledovať rázna a silná retorzia. Po odchode vojsk prevezmú dohľad nad verejným poriadkom zahraničné misie. Vlakové stanice sú už zabezpečené oddielmi zahraničných misií a jednotkami maďarskej armády. Časť maďarských vojsk už vstúpila do mesta zo strany Budína. Dočasným ubytovaním armády sa stanú školské objekty.

(Kassai Hirlap, 15. 11. 1919)

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 2. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 3. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 5. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 9. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 10. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 1. Aj v dm rozkvitli žlté narcisy
 2. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 3. Uľahčujeme ľuďom s hendikepom nastupovanie do automobilu
 4. Modesta Real Estate helps acquire a 13-ha development site
 5. Pre spoločnosť Faurecia je prioritou zdravie zamestnancov
 6. Spoznajte nepoznané zákutia Košického kraja
 7. Absolventi modernej fakulty sa na trhu práce nestratia
 8. Zdravie cirkvi
 9. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 10. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 28 666
 2. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 20 271
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 20 162
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 14 400
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 168
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 944
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 875
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 872
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 802
 10. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 9 781
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na východe pribudol jeden nakazený muž

Vyliečilo sa ďalších osem pacientov.

Ilustračná fotografia.
Dobšinská ľadová jaskyňa je vyhľadávaná najmä v lete.

Výcvik vojenských pilotov obmedzujú, súkromník si lieta aj v noci

Hluk vrtuľníkov žiada stopnúť predžalobná výzva.

Vodička nezvládla jazdu na Dargove, nafúkala 1,9 promile

Pri klesaní z horského priechodu havarovala.

Vodičku zastavil múr.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop