KOŠICE, JAKLOVCE. Po nedávnych intenzívnych dažďoch sa po riekach Hornád aj Hnilec naplavilo z vyššie položených obcí do vodnej nádrže Ružín blízko Malej Lodiny (okres Košice - okolie) veľké množstvo odpadu.
Tvorí ho prevažne drevo a plastové fľaše, ale aj rozličný komunálny odpad.
Norné steny nevydržali
Aby bolo možné podobným situáciám predchádzať, inštaloval Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) v roku 2015 na ústí Hornádu aj Hnilca špeciálne norné steny na zachytávanie odpadu ešte pred vodnou nádržou.

Ako informoval starosta obce Jaklovce v okrese Gelnica Matúš Fedor (nezávislý), pre vysokú hladinu vody a silný prúd však obe norné steny pretrhlo.
Jedna z nich na ústí Hornádu pri obci Margecany v okrese Gelnica je utrhnutá úplne a odpad z nej odnieslo.
Tá druhá na ústí Hnilca medzi Margecanmi a Jaklovcami sa aj s odpadom zachytila o pilier bývalého železničného mosta.
Vodu čistia priebežne
Podľa Tomáša Januša z referátu komunikácie SVP sa zachytené odpady pomocou týchto stien približujú k brehu, kde sa čistenie momentálne vykonáva priebežne, takže vodohospodári nemajú stanovený termín plošného čistenia Ružína.
Tento problém však nastáva každoročne, najmä pri zvýšených vodných stavoch.
Januš vysvetlil, že odpad pochádza z nepovolených skládok opakovane vznikajúcich v blízkostiach riek Hornád a Hnilec, na sútoku ktorých sa vodná nádrž nachádza.

„Je to dôsledok nezodpovedného nakladania s komunálnym odpadom a nízke ekologické povedomie obyvateľov obcí v povodí nad vodnou nádržou, ktoré má plochu takmer 2 000 kilometrov štvorcových. Najväčším znečisťovateľom je, samozrejme, občan, bez ohľadu na to, či je to rybár, chatár alebo občan obce a bez ohľadu na to, o aké ročné obdobie ide.“
Podľa neho problém spôsobujú aj nelegálne stavby, nachádzajúce sa v blízkom okolí nádrže.
„Vo väčšine prípadov nemôžeme povedať, že ide o stavby, tak ako definuje zákon, ide skôr o objekty, ako sú móla, prístrešky bez základov, hradenia, privezené karavany a unimobunky a podobne. Tieto čierne obydlia a prístrešky sa časom samy stanú odpadom, ktorý skončí v rieke, keďže ide často o provizórne stavby bez základov a vietor či väčšia hladina rieky ich stiahne so sebou. V takom prípade je potrebné postupovať v zmysle zákona o odpadoch,“ uviedol Januš.
Na čistenie idú desaťtisíce
Problémom znečistenej nádrže sa v roku 2013 zaoberala aj vláda Slovenskej republiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári