Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 29. marec, 2020 | Meniny má Miroslav

Košice pred sto rokmi: Do mesta prišiel minister aj Casanova

Čo písali noviny kedysi.

Článok pokračuje pod video reklamou

Minister Šrobár s vládou v Košiciach

Minister s plnou mocou pre správu Slovenska, Vavro Šrobár v spoločnosti vládnych referentov, viacerých županov a poslancov pricestoval včera večer do Košíc, aby zahájil rokovania o dôležitých otázkach budúcnosti Slovenska (maď. Szlovenszkó).

Celá naša verejnosť s veľkou zvedavosťou očakáva výsledky rokovania, a verí v koniec tzv. dočasných pomerov v krajine a rýchlu stabilizáciu. Je tu veľa nevyriešených otázok, čo je pochopiteľné, keďže závery mierovej konferencie priniesli pre túto časť krajiny v každom ohľade veľké zmeny. Zmenou politického postavenia, nadobúda Slovensko úplne nový obraz v správnom, priemyselnom, obchodnom i kultúrnom živote. Prepojenia, ktoré existovali s Maďarskom a hlavným mestom Budapešťou, patria postupne minulosti. K zmene však musí dôjsť tak, aby nedošlo k narušeniu každodenného života obyvateľov, lebo len tak bude schopné pokračovať vo svojej tvorivej práci.

Uvítanie

Príchod vzácnej návštevy sa očakával o trištvrte na sedem. Uvítacia delegácia pozostávala zo zástupcov civilných a vojenských úradov, vojenskej kapely a veľkého davu. Budovu železničnej stanice zdobili české, slovenské a francúzske vlajky. Medzi nastúpenými hostiteľmi boli generáli Destremau a Rada, župan Pavol Fábry, starosta Vladimír Mutňanský, župný radca Juraj Bulla. Dohľad nad poriadkom zabezpečoval osobne hlavný kapitán Kohout.

Vlak nakoniec dorazil s pomerne veľkým meškaním o pol desiatej. Vystupujúceho ministra vítala hudba vojenskej kapely, česká, slovenská a francúzska hymna a nadšené pozdravy z davu: „nazdar.“ Ako prvý uvítal ministra, župan Fábry. Minister sa v krátkosti poďakoval za vrelé uvítanie a predstúpil pred generálov Destremaua a Radu. Potom nasledovala prehliadka nastúpenej čestnej stotiny, ktorú minister Šrobár pozdravil zvolaním: „Nazdar!“ V čakárni stanice pokračovalo predstavovanie jednotlivých zástupcov civilných a vojenských úradov. Po uvítacej ceremónii odviezlo auto ministra Šrobára do hotela Schalkház, kde mal pripravené ubytovanie a večeru.

Rokovania

Dôležité rokovania o budúcnosti Slovenska začali dnes predpoludním o desiatej hodine. Každý bod rokovania sa niesol v znamení debát vysokej úrovne. Jednania boli o jednej poobede prerušené, keďže od druhej hodiny sa stal hotel Schalkház svedkom slávnostného banketu. Rokovania budú pokračovať zajtra.

(Kassai Hirlap, 16. 11. 1919)

Casanova

Po veľkej americkej dráme predstaví košický biograf Korzó Mozgó jednu z najväčších lahôdok romantických románov – Casanovu. Jednotlivé príbehy slávneho rytiera budú prevedené v krásnom spracovaní a budú pozostávať zo šiestich častí. V každej časti si zahrá iná ženská postava. Casanovu stvárni najskôr Alfréd Désy potom „Psilander“. Rolu princeznej Márie si zahrá Annie Goth. Aj ďalšie postavy patria k našim známym hereckým osobnostiam. Na programe kina Uránia sa Casanova objaví v nedeľu.

(Kassai Hirlap, 14. 11. 1919)

Lacné pranie

Mydlový výťažok Polio ušetrí bežné MYDLO v domácnosti, skvele nahrádza širokú škálu pracích prípravkov a bielidiel. Je NAJLEPŠÍ prípravok na čistenie a dezinfekciu keramických a drevených obkladov, na steny, riad a drevené predmety, kúpeľne a schodiská. Polio je dostupne úplne všade. Vyrába ju Továreň na mydlá a sviečky bratov Pocsatkovcov a Friedmanna v Košiciach.

(Kassai Hirlap, 19. 11. 1919)

Sánkarská dráha na Bankove

Sánkarská dráha na Bankove prešla do prenájmu Košického atletického klubu (maď. KAC, Kassai Athletikai Club). Mestská rada súhlasila, aby bola košická sánkarská dráha počas sezóny 1919/1920 v užívaní KAC. Podmienkou dohody je, že športový klub preberá plnú zodpovednosť za bezpečnosť dráhy a zabezpečí plne vystrojenú záchranársku debnu.

Sme toho názoru, že tento krok je zo strany mesta dobrý lebo KAC je zárukou priaznivého vývoja sánkarského športu v našom meste.

(Kassai Hirlap, 15. 11. 1919)

Samovrahyňa

Dnes ráno o deviatej hodine vystrašil obyvateľov Pohanskej ulice (maď. Pogány utca) výstrel z pištole. Administratívna pracovníčka polície, Margita Bencza vo vlastnom byte č. 11 spáchala samovraždu. Na miesto činu sa okamžite dostavil policajný koncipient dr. Szerényi a policajný lekár dr. Gurdély, ktorý už len skonštatoval smrť. Nešťastná 26 ročná žena ukončila svoj život výstrelom do hlavy z 9 mm pištole značky Browning. V momente incidentu ležala obeť vo svojej posteli. Podľa výpovede otca, Margita Bencza trpela ťažkou, nevyliečiteľnou chorobou a s myšlienkou samovraždy sa vraj pohrávala už dávnejšie. Otec o zbrani nevedel lebo tú dcéra dômyselne ukrývala.

(Kassai Hirlap, 16. 11. 1919)

Štatárium v Budapešti

V hlavnom meste Maďarska bolo vyhlásené stanné právo. Všetci, ktorí pripravujú útok voči vláde alebo ľudu buď slovom, správaním alebo skutkami, budú okamžite popravení. Rovnako sa bude postupovať aj voči tým, ktorí urazia inú národnosť alebo sa budú akokoľvek usilovať o obnovu komunistického režimu. Veliteľstvo vojenskej moci zároveň vydáva nariadenie o povinnosti civilného obyvateľstva odovzdať všetky zbrane a muníciu. V prípade jeho neuposlúchnutia budú previnilci zastrelení. Ľahšie delikty sa budú trestať 20 rokmi väzenia.

(Kassai Hirlap, 16. 11. 1919)

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 2. "Škoda riskovať!"
 3. Fixné výnosy do 8 % p.a. v závetrí mimo otriasajúcej sa burzy
 4. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť?
 5. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta
 6. Nestarnú, ale dozrievajú
 7. Expert radí: Najväčším nepriateľom pri investovaní sú emócie
 8. Madeira je rajom pre milovníkov prírody
 9. KORONAVÍRUS: Päť rád na bezpečné bankovanie
 10. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám?
 1. Pravda o kamerách do auta - reportáž serveru Volant.TV
 2. Ako na daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti?
 3. Ako postupovať pri dani z príjmu z prenájmu nehnuteľností?
 4. Férová nadácia O2 dá 50 000 EUR na online vzdelávanie
 5. EUBA predlžuje termín podávania prihlášok do 15. apríla 2020
 6. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 7. Odpad ako bezpečnostné riziko v období koronavírusovej pandémie
 8. Quarantine reading: Explore Slovakia from home
 9. Do seniorov sa oplatí investovať
 10. Aj napriek koronavírusu vyrážajú farmári na polia
 1. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 39 852
 2. "Škoda riskovať!" 15 626
 3. Môže nám hroziť nedostatok potravín, varujú farmári 13 979
 4. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 12 179
 5. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 12 048
 6. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 10 895
 7. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta 9 939
 8. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 9 927
 9. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 538
 10. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 8 823

Téma: História

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
história

Neprehliadnite tiež

Staromešťan tvrdí, že cirkev porušila nariadenie zakazajúce bohoslužby. Správca cirkevnej obce to odmieta.

Sudca Kubinský sa vzdal funkcie pre vek a s ohľadom na svoje zdravie

Aj jeho päť kolegov z východu zaslalo prezidentke abdikačné listy.

Okresný súd Kežmarok.

Prešovčania žijúci na Mauríciu: Cestovný ruch nateraz skončil

S koronavírusom bojujú vo svojom druhom domove.

Rodina Potočných na Mauríciu.

Nelegálnu výrobňu cigariet zlikvidovali, súd potrestal 16 ľudí

Tucet ukrajinských robotníkov zarábal v Haniske dvetisíc eur mesačne.

Eskorty odvádzajú 16 odsúdených späť do väznice.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop