Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 11. august, 2020 | Meniny má ZuzanaKrížovkyKrížovky

Košice pred sto rokmi: Do mesta prišiel minister aj Casanova

Čo písali noviny kedysi.

Minister Šrobár s vládou v Košiciach

Minister s plnou mocou pre správu Slovenska, Vavro Šrobár v spoločnosti vládnych referentov, viacerých županov a poslancov pricestoval včera večer do Košíc, aby zahájil rokovania o dôležitých otázkach budúcnosti Slovenska (maď. Szlovenszkó).

Celá naša verejnosť s veľkou zvedavosťou očakáva výsledky rokovania, a verí v koniec tzv. dočasných pomerov v krajine a rýchlu stabilizáciu. Je tu veľa nevyriešených otázok, čo je pochopiteľné, keďže závery mierovej konferencie priniesli pre túto časť krajiny v každom ohľade veľké zmeny. Zmenou politického postavenia, nadobúda Slovensko úplne nový obraz v správnom, priemyselnom, obchodnom i kultúrnom živote. Prepojenia, ktoré existovali s Maďarskom a hlavným mestom Budapešťou, patria postupne minulosti. K zmene však musí dôjsť tak, aby nedošlo k narušeniu každodenného života obyvateľov, lebo len tak bude schopné pokračovať vo svojej tvorivej práci.

Skryť Vypnúť reklamu

Uvítanie

Príchod vzácnej návštevy sa očakával o trištvrte na sedem. Uvítacia delegácia pozostávala zo zástupcov civilných a vojenských úradov, vojenskej kapely a veľkého davu. Budovu železničnej stanice zdobili české, slovenské a francúzske vlajky. Medzi nastúpenými hostiteľmi boli generáli Destremau a Rada, župan Pavol Fábry, starosta Vladimír Mutňanský, župný radca Juraj Bulla. Dohľad nad poriadkom zabezpečoval osobne hlavný kapitán Kohout.

Vlak nakoniec dorazil s pomerne veľkým meškaním o pol desiatej. Vystupujúceho ministra vítala hudba vojenskej kapely, česká, slovenská a francúzska hymna a nadšené pozdravy z davu: „nazdar.“ Ako prvý uvítal ministra, župan Fábry. Minister sa v krátkosti poďakoval za vrelé uvítanie a predstúpil pred generálov Destremaua a Radu. Potom nasledovala prehliadka nastúpenej čestnej stotiny, ktorú minister Šrobár pozdravil zvolaním: „Nazdar!“ V čakárni stanice pokračovalo predstavovanie jednotlivých zástupcov civilných a vojenských úradov. Po uvítacej ceremónii odviezlo auto ministra Šrobára do hotela Schalkház, kde mal pripravené ubytovanie a večeru.

Skryť Vypnúť reklamu

Rokovania

Dôležité rokovania o budúcnosti Slovenska začali dnes predpoludním o desiatej hodine. Každý bod rokovania sa niesol v znamení debát vysokej úrovne. Jednania boli o jednej poobede prerušené, keďže od druhej hodiny sa stal hotel Schalkház svedkom slávnostného banketu. Rokovania budú pokračovať zajtra.

(Kassai Hirlap, 16. 11. 1919)

Casanova

Po veľkej americkej dráme predstaví košický biograf Korzó Mozgó jednu z najväčších lahôdok romantických románov – Casanovu. Jednotlivé príbehy slávneho rytiera budú prevedené v krásnom spracovaní a budú pozostávať zo šiestich častí. V každej časti si zahrá iná ženská postava. Casanovu stvárni najskôr Alfréd Désy potom „Psilander“. Rolu princeznej Márie si zahrá Annie Goth. Aj ďalšie postavy patria k našim známym hereckým osobnostiam. Na programe kina Uránia sa Casanova objaví v nedeľu.

Skryť Vypnúť reklamu

(Kassai Hirlap, 14. 11. 1919)

Lacné pranie

Mydlový výťažok Polio ušetrí bežné MYDLO v domácnosti, skvele nahrádza širokú škálu pracích prípravkov a bielidiel. Je NAJLEPŠÍ prípravok na čistenie a dezinfekciu keramických a drevených obkladov, na steny, riad a drevené predmety, kúpeľne a schodiská. Polio je dostupne úplne všade. Vyrába ju Továreň na mydlá a sviečky bratov Pocsatkovcov a Friedmanna v Košiciach.

(Kassai Hirlap, 19. 11. 1919)

Sánkarská dráha na Bankove

Sánkarská dráha na Bankove prešla do prenájmu Košického atletického klubu (maď. KAC, Kassai Athletikai Club). Mestská rada súhlasila, aby bola košická sánkarská dráha počas sezóny 1919/1920 v užívaní KAC. Podmienkou dohody je, že športový klub preberá plnú zodpovednosť za bezpečnosť dráhy a zabezpečí plne vystrojenú záchranársku debnu.

Sme toho názoru, že tento krok je zo strany mesta dobrý lebo KAC je zárukou priaznivého vývoja sánkarského športu v našom meste.

(Kassai Hirlap, 15. 11. 1919)

Samovrahyňa

Dnes ráno o deviatej hodine vystrašil obyvateľov Pohanskej ulice (maď. Pogány utca) výstrel z pištole. Administratívna pracovníčka polície, Margita Bencza vo vlastnom byte č. 11 spáchala samovraždu. Na miesto činu sa okamžite dostavil policajný koncipient dr. Szerényi a policajný lekár dr. Gurdély, ktorý už len skonštatoval smrť. Nešťastná 26 ročná žena ukončila svoj život výstrelom do hlavy z 9 mm pištole značky Browning. V momente incidentu ležala obeť vo svojej posteli. Podľa výpovede otca, Margita Bencza trpela ťažkou, nevyliečiteľnou chorobou a s myšlienkou samovraždy sa vraj pohrávala už dávnejšie. Otec o zbrani nevedel lebo tú dcéra dômyselne ukrývala.

(Kassai Hirlap, 16. 11. 1919)

Štatárium v Budapešti

V hlavnom meste Maďarska bolo vyhlásené stanné právo. Všetci, ktorí pripravujú útok voči vláde alebo ľudu buď slovom, správaním alebo skutkami, budú okamžite popravení. Rovnako sa bude postupovať aj voči tým, ktorí urazia inú národnosť alebo sa budú akokoľvek usilovať o obnovu komunistického režimu. Veliteľstvo vojenskej moci zároveň vydáva nariadenie o povinnosti civilného obyvateľstva odovzdať všetky zbrane a muníciu. V prípade jeho neuposlúchnutia budú previnilci zastrelení. Ľahšie delikty sa budú trestať 20 rokmi väzenia.

(Kassai Hirlap, 16. 11. 1919)

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 2. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 3. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 5. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 6. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 7. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 8. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 9. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 10. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 1. Aj v dm rozkvitli žlté narcisy
 2. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 3. Uľahčujeme ľuďom s hendikepom nastupovanie do automobilu
 4. Modesta Real Estate helps acquire a 13-ha development site
 5. Pre spoločnosť Faurecia je prioritou zdravie zamestnancov
 6. Spoznajte nepoznané zákutia Košického kraja
 7. Absolventi modernej fakulty sa na trhu práce nestratia
 8. Zdravie cirkvi
 9. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 10. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 28 800
 2. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 20 393
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 20 256
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 14 386
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 157
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 924
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 864
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 855
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 793
 10. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 9 763
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: História

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
história

Neprehliadnite tiež

Pri nehode zasahovali všetky záchranné zložky.

Dočasnú štátnu školu v Richnave rozšíria ďalšie kontajnery

Prvé mali byť na tri mesiace, využívali sa rok. Nové sú na ďalší rok.

Prípravné práce na nadstavbe v škole v Richnave.

Na východe pribudol jeden nakazený muž

Vyliečilo sa ďalších osem pacientov.

Ilustračná fotografia.
Dobšinská ľadová jaskyňa je vyhľadávaná najmä v lete.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop