KOŠICE. Výrazný nárast dane z nehnuteľností budú košickí poslanci schvaľovať na zastupiteľstve 12. decembra. Naposledy sa zvyšovala v roku 2013.
O dopade na majiteľov bytov a domov sme už informovali, toto opatrenie však bude mať vplyv aj na firmy v meste.
Napríklad pri stavbách na podnikanie má daň stúpnuť o vyše 50 percent, pri ornej pôde o 200 percent, pri priemyselných a energetických stavbách od 28,5 do 50 percent a pri stavbách na pôdohospodársku produkciu o 350 – 400 percent.
Obciam skomplikovali život sociálne balíčky vlády
K podobnému kroku ako Košice pristúpila väčšina ďalších miest a obcí. Príjmy z podielových daní sa samosprávam zvyšujú, tie však tvrdia, že ich výdavky stúpajú oveľa markantnejšie.
Situáciu mestám a obciam navyše skomplikujú výrazné výpadky príjmov z podielových daní, spôsobené najnovšími opatreniami, ktoré prijala vláda pred voľbami, ako je najmä zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane či daňového bonusu na dieťa v dôsledku zvýšenia životného minima a podobne.

Výdavky obcí a miest výrazne narástli tzv. sociálnymi balíčkami vlády a legislatívnymi zmenami vrátane nových kompetencií pre samosprávy bez dostatočného finančného krytia.
Sú to najmä chodníková novela, obedy zadarmo, rekreačné poukazy, zvyšovanie miezd zamestnancov, novely zákonov o základných požiadavkách na bezpečnosť detských ihrísk a o sociálnych službách a podobne.
Pre mesto Košice to v roku 2020 podľa dôvodovej správy znamená zvýšenie bežných výdavkov o viac ako 10 miliónov eur. Výpadok príjmov z podielových daní mesto odhaduje na 6 miliónov.
Vyššia daň z nehnuteľností by mala do mestského rozpočtu priniesť zhruba 9,5 milióna eur.
„Už niekoľko mesiacov pracujeme na tom, aby účet za vládne balíčky pocítili bežní Košičania čo najmenej. Dnes môžem povedať, že som rád, pretože sa nám to podarilo. Zmeny sa dotknú prevažne podnikateľov, obyvateľov príliš zaťažovať nechceme,“ uviedol v tejto súvislosti košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).
Mnohé z opatrení štátu, ktoré komplikujú život samosprávam, však ovplyvňujú aj podnikateľské subjekty. Aj im sa zvyšujú náklady pre sociálne balíčky vlády, pre zvyšovanie minimálnej mzdy a na ňu naviazaných príplatkov, pre nočné príplatky, rekreačné a športové poukazy a podobne. Po predvolebných krokoch vlády im teraz zvýši náklady už aj samospráva.
V prípade U. S. Steelu ide o milióny
Podľa našich informácií najväčší zamestnávateľ v regióne, U. S. Steel Košice, s. r. o., zaplatí na dani z nehnuteľností, ak prejde návrh v zastupiteľstve, ročne o dva milióny eur viac ako doposiaľ.
Hovorca Ján Bača sa ku konkrétnym číslam vyjadrovať nechcel, stanovisko nám však poskytol.

„Zásadne nesúhlasíme s neprimerane vysokým zvyšovaním miestnych daní. Mestu sme poslali stanovisko, v ktorom namietame, prečo je tento krok v rozpore s princípmi právneho štátu a aj ústavou. Chceme tiež poukázať na to, prečo je tento návrh v rozpore aj s poslaním samosprávy. V meste, ktoré stále ešte len čaká na diaľničné napojenie, v čase, keď európsky hutnícky priemysel bojuje o prežitie a náklady na pracovnú silu raketovo stúpajú, vznikne návrh na uvalenie daní, ktoré sú pri niektorých stavbách v pripravenom návrhu VZN č. 132 pre mesto Košice od 1. 1. 2020 vyššie až o 47 percent oproti tomu, čo sa plánuje v Bratislave,“ uviedol.
Vynúti si to prijatie nejakých ďalších reštrikčných opatrení?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári