Východoslovenská veľká cena vytrvalcov pozná víťazov

Najlepšie ženy bez rozdielu veku, zľava Farkašová, Krištanová a Hudáková.
Najlepšie ženy bez rozdielu veku, zľava Farkašová, Krištanová a Hudáková. (Autor: Danica Božová)
Danica Božová|5. dec 2019 o 00:00

U mužov triumfoval Mockovčiak, medzi ženami Krištanová.

KOŠICE. Dobojované. Seriál 16 vytrvalostných behov na území Prešovského a Košického kraja pozná najlepších.

Pretekári získavali body na základe dosiahnutého času v porovnaní s priemerným časom na príslušnom podujatí. Súťažili od začiatku marca, keď sa konal Beh Olšavskou dolinou v Blažiciach (okres Košice - okolie) až po prvú októbrovú nedeľu typickú tradične pre Medzinárodný maratón mieru v Košiciach.

Do seriálu pribudol Prešovský polmaratón

Seriál Východoslovenská veľká cena vytrvalcov (VVCV) zahŕňal tri klasické maratóny - okrem MMM i Furčiansky maratón v Košiciach a Podvihorlatský maratón so štartom a cieľom v Michalovciach.

Veľkým záujmom a kvalitnými časmi sa zaskvel i Malý štrbský maratón na trati medzi Štrbou a Liptovskou Tepličkou pod Tatrami v celkovej dĺžke 31,8 km.

Novým podujatím zaradeným premiérovo do VVCV bol Prešovský polmaratón, ktorý dostal prívlastok mladší brat MMM. Bodované boli i behy na 10 km a 15 km. A tak si pretekári mohli vybrať dĺžky tratí podľa svojho gusta.

Do celkového hodnotenia sa každému pretekárovi započítavalo 6 najlepšie bodovaných výsledkov a ako bonus ešte po 5 bodov za účasť na každom absolvovanom podujatí.

Body získalo spolu 2895 súťažiacich, čo je o 423 viac ako vlani. K veľkému počtu účastníkov na týchto podujatiach prispela už tradične kvalitná organizácia a tiež i zabezpečenie spoločného autobusu na podujatia zo strany Maratónskeho klubu s tradičným odchodom z Košíc a pokusne i z Prešova.

Jednotlivé podujatia boli otvorené i pre zahraničných bežcov, tí sa však v celkovom poradí, na rozdiel od minulých ročníkov, nepresadili.

Medailistom v jednotlivých vekových kategóriách a tiež najlepším v celkovom poradí bez rozdielu veku boli ocenenia odovzdané posledný novembrový štvrtok na slávnostnom podujatí spojenom s vyhodnotením MMM.

Absolútny víťaz potvrdil paradox veku

Najviac bodov v rámci celého seriálu získal 41-ročný Prešovčan v drese TJ Obalservis Košice Marek Mockovčiak, ktorý zároveň zvíťazil v kategórii od 40 do 49 rokov.

„Určite som nečakal, že zvíťazím v celkovom poradí bez rozdielu veku, ale strašne ma to potešilo, pretože už som bol niekoľkokrát druhý a niekoľkokrát tretí. Prvé miesto mi zatiaľ chýbalo. Byť aj celkovým víťazom je super. Nechystal som sa špeciálne, bežal som od preteku k preteku, pretože do tohto seriálu sú zaradené tradičné preteky, ktoré pravidelne behávam,“ dodal po prevzatí ocenení.

Druhý najvyšší bodový zisk zaznamenal bežecký objav tejto sezóny 29-ročný Andrej Antal, ktorý sa do Košíc pred pár rokmi prisťahoval z Trnavy za prácou. Zároveň si pripísal triumf v kategórii do 39 rokov.

Bronz v celkovom poradí si do Spišskej Novej Vsi odniesol 43-ročný Tomáš Kamas, zároveň druhý v kategórii od 40 do 49 rokov. Oproti vlaňajšku si v celkovom poradí pohoršil o jednu priečku, hoci získal o 27 bodov viac ako pred rokom.

Víťazmi ďalších vekových kategórií sa okrem vyššie spomenutých Mockovčiaka a Antala stali Štefan Rácz z KOB Kysak (od 50 do 59 rokov - bez rozdielu veku šiesty), Mikuláš Vrábel z Vranova nad Topľou (od 60 do 69 rokov - celkovo 12.), Zoltán Papp z Veľkých Kapušian (od 70 rokov - celkovo 63.) a Milan Fabrici z TJ Obalservis Košice (u juniorov - celkovo 18.)

Najlepšou je učiteľka umenia

Medzi ženami v celkovom poradí bez rozdielu veku dominovala vekom 47- ročná veteránka Mahuliena Krištanová z Vranova nad Topľou, ktorá v civile pôsobí ako stredoškolská učiteľka telesnej výchovy a umenia na jednom z košických gymnázií.

Zároveň zvíťazila v kategórii od 40 do 49 rokov. Na otázku, či očakávala prvenstvo, odpovedala kladne a pokračovala:

„Zúčastnila som sa šiestich pretekov. Už po troch som videla, že keď sa mi podarí kvalitne zabehnúť všetkých šesť, mohla by som vyhrať.“

Spoločnosť na pomyselnom stupni víťazov jej robili strieborná 26-ročná Andrea Hudáková z Active life Košice (zároveň prvá v kategórii do 39 rokov) a bronzová Alena Farkašová z AC Michalovce (zároveň druhá do 39 rokov).

V ďalších vekových kategóriách okrem spomenutej Krištanovej a Hudákovej zvíťazili Sviťanka Danica Božová v drese Bežeckého klubu Poprad (od 50 do 59 rokov - bez rozdielu veku štvrtá) a Alžbeta Tiszová z Košíc (od 60 rokov - bez rozdielu veku 11.).