Nedeľa, 26. január, 2020 | Meniny má Tamara

Orientační bežci ATU Košice obhájili prvenstvo v rebríčku družstiev

O svoj 17. triumf za sebou museli tuho bojovať s Pezinčanmi.

Víťazné trio v súťaži štafiet - zľava Tomáš Mušinský, Michal Krajčík a Dušan Sláma.Víťazné trio v súťaži štafiet - zľava Tomáš Mušinský, Michal Krajčík a Dušan Sláma.(Zdroj: Michal Krajčík)

KOŠICE. Slovenský zväz orientačných športov uverejnil celkové výsledky Slovenského rebríčka družstiev v orientačnom behu za rok 2019.

Do uvedenej súťaže boli započítavané body dvoch členov klubu v každej kategórii počnúc žiakmi do 12 rokov až po kategóriu mužov i žien od 70 rokov.

Klub orientačného behu Akademik Technická univerzita (KOB ATU) Košice tohto roku musel o prvenstvo tuho bojovať s klubom OB Sokol Pezinok. Napokon KOB ATU Košice pod vedením predsedu Jozefa Polláka dosiahol 17. triumf za sebou s 213 487 bodmi.

Len o 6 408 bodov menej zaznamenal klub OB Sokol Pezinok na druhom mieste. S väčším bodovým odstupom skončil tretí klub Slávia Žilinská univerzita Žilina so 157 664 b.

Z ďalších dvoch zástupcov východoslovenského regiónu v konkurencii 21 družstiev Slovenska siedmy skončil KOB Kysak pod vedením Jaroslava Kollára a dvanásty bol klub OB Čingov Spišská Nová Ves pod vedením Róberta Mičeka.

O prvenstvo sa zaslúžili najmä muži a veteráni

K prvenstvu KOB ATU Košice v súťaži družstiev najviac prispeli muži v hlavnej kategórii od 21 rokov. V Slovenskom rebríčku jednotlivcov v konkurencii 84 súťažiacich za víťazným Dávidíkom (Kobra Bratislava) druhý skončil Tomáš Mušinský, štvrtý Michal Krajčík a piaty Dušan Sláma (všetci ATU).

Naopak v minulých rokoch silná kategória žien s líderkami Lamiovou a Macinskou v uplynulej sezóne kvôli ich materským povinnostiam zaznamenala oveľa menší bodový zisk. V ženskej kategórii zvíťazila Ela Sedileková (Hadveo B. Bystrica), pričom z východniarok v prvej desiatke skončili len Katarína Lamiová (ATU Košice) na ôsmom a Ľudmila Sokolová (KOB Kysak) na desiatom mieste.

V ďalších vekových kategóriách prvenstvá v Slovenskom rebríčku jednotlivcov za rok 2019 dosiahli a tým aj najväčšie bodové zisky pre družstvo zaznamenali títo pretekári z východoslovenského regiónu: W-16: Petronela Filipová, W50-: Eva Mušinská, M50-: Jozef Pollák (všetci ATU Košice), M55-: Miroslav Palička (Čingov Spišská Nová Ves), M65-: Anton Onder (ATU Košice).

Medzi žiakmi ústup východniarov

V osobitnej súťaži O pohár predsedu SZOŠ za rok 2019 pre žiakov a žiačky do 14 rokov zvíťazilo družstvo Sokol Pezinok. Východoslovenské družstvá stratili pozície z predošlých rokov, keď ATU Košice skončilo na siedmom mieste a KOB Kysak ôsmy.