Slovenský bežecký pohár ovládli východniari. Prvenstvo pre Sahajdu

Víťaz Slovenského pohára 2019 Tibor Sahajda.
Víťaz Slovenského pohára 2019 Tibor Sahajda. (Autor: Danica Božová)
Danica Božová|9. jan 2020 o 00:00

Striebro pre Urbana, bronz bral Zimmmermann.

KOŠICE. Nultý, tzv. skúšobný ročník Slovenského bežeckého pohára 2019 pozná najlepších.

Celoročná bežecká súťaž, ktorej vyhlasovateľom bol Slovenský atletický zväz (SAZ), pozostávala celkovo z 15 podujatí.

Patrili k nim všetky štyri slovenské šampionáty v behoch mimo štadióna (v maratóne v rámci MMM v Košiciach, v polmaratóne v rámci ČSOB Bratislava Marathon, v cestnom behu v rámci Laboreckej desiatky v Strážskom a v krose konanom v Betliari) a ďalších 11 vybraných cestných behov, ktoré sú známe vysokou športovou i spoločenskou úrovňou.

Pretekári registrovaní v Slovenskom atletickom zväze umiestnení v prvej tridsiatke získavali na jednotlivých behoch body podľa poradia v cieli.

Bodovalo spolu 547 bežcov a bežkýň.

Celkové poradie bolo určené súčtom získaných bodov jednotlivcov, pričom podmienkou zaradenia do hodnotenia bola účasť aspoň na štyroch kolách, pričom pretekár musel štartovať aspoň na jednom slovenskom šampionáte a súťažiť aspoň v dvoch regiónoch Slovenska (západ, stred, východ).

Po poslednom podujatí - Vianočnom behu v Lučenci - sa k slovu dostali štatistici.

A celkové poradie tak uzrelo svetlo sveta.

Mužom kraľoval Sahajda

Medzi mužmi pozície na prvých troch priečkach obsadili východniari v poradí Tibor Sahajda, Jozef Urban, Marián Zimmermann.

Celkový triumf 29-ročného Košičana Sahajdu prekvapením pre nikoho nebol, pretože v súčasnosti si drží pozíciu najlepšieho vytrvalostného bežca Slovenska.

Pomohli mi k tomu i podmienky, ktoré mu ponúkol BMSC Bratislava, a preto súťaží v jeho drese.

Naďalej však býva i s rodinou v Košiciach a na rozdiel od minulosti, keď absolvoval sústredenia sám v Keni, teraz uprednostňuje z rodinných dôvodov Slovensko.

„Sme spolu všade, na sústredenia so mnou chodí i manželka a maličká dcérka, dokážeme to skombinovať, aby som stíhal i tréning a súťaže,“ vyjadril sa spokojný vytrvalec a otec rodiny.

Zvíťazil na všetkých štyroch vyššie spomenutých slovenských šampionátoch a ďalšie body získal za prvenstvá na cestných behoch v Bratislave, keď ovládol Telecom Night Run na 10 km a v Lučenci za prvenstvo na Vianočnom behu na 20 km.

Aj dvaja ďalší z východu

Striebro v celkovom poradí si vybojoval ďalší Košičan - o štyri roky starší Jozef Urban z TJ Obalservis Košice.

V tomto roku „večne druhý“ - na troch slovenských šampionátoch (v cestnom behu na 10 km, polmaratóne i maratóne), ako i na národnom behu Devín - Bratislava a tiež v Lučenci.

Bronz si do Kluknavy odnesie 34-ročný Marián Zimmermann. Civilným povolaním psychológ pracujúci v Gelnici je registrovaný v atletickom klube Atléti Banská Štiavnica, aby mohol súťažiť v rámci slovenských šampionátov a podujatí SAZ.

Ženské prvenstvo pre Zrastákovú

Okrem trojice medailistov sa v elitnej desiatke nachádzajú i mená ďalších dvoch pretekárov z východného Slovenska.

Štyridsaťjedenročný Prešovčan v drese TJ Obalservis Košice Marek Mockovčiak obsadil siedmu priečku a 37-ročný Kornel Biringer z Levoče elitnú desiatku uzatvára.

V ženskej konkurencii najviac bodov získala slovenská bežecká jednotka vo vytrvalostných behoch Veronika Zrastáková z ŠK ŠOG Nitra.

Z východniarok sa na 9. priečke umiestnila Sviťanka Danica Božová v drese Bežeckého klubu Poprad, vekom päťdesiatnička.

O ostatné pozície v ocenenej desiatke sa podelili pretekárky zo západného a stredného Slovenska.

Domov»Sportnet na východe»Slovenský bežecký pohár ovládli východniari. Prvenstvo pre Sahajdu