Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Košické ambulancie ošetrovali ruky, nohy, hlavy aj chrbtice

Magistrát tvrdí, že s poľadovicou bojuje všetkými prostriedkami.

Pred ambulanciou na Tr. SNP čakali pacienti na ošetrenie aj na vozíkoch.Pred ambulanciou na Tr. SNP čakali pacienti na ošetrenie aj na vozíkoch. (Zdroj: Róbert Bejda)

KOŠICE. Metropolu východu zasiahla vo štvrtok namiesto snehovej kalamita ľadová. V noci mierne zapršalo a následne začalo mrznúť.

Súvisiaci článok Na východe je silná poľadovica, niektoré cesty dočasne uzatvárajú Čítajte 

Cesty aj chodníky pokryla vrstva ľadu. Zápasili s ňou nielen majitelia vozidiel, ktorí ju museli zoškrabať z okien svojich vozidiel, ale najmä chodci.

Chodníky pokryl ľad, akýkoľvek pohyb bol nebezpečný. A zvlášť na sídliskách v kopcovitom teréne.

Viacerých chodcov sme videli namiesto po chodníku kráčať po tráve. Ostatní na asfalte riskovali pád. Dospelí mali problém dostať sa včas do práce, deti do škôl.

SkryťVypnúť reklamu

Situáciu počas dňa komplikoval dážď, ktorý miestami zamŕzal. Ako - tak očistené cesty či chodníky sa opäť menili na klziská. Kto ľad z okien na aute zoškrabal ráno, popoludní musel znova.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poľadovica a následné úrazy chodcov zamestnávali košických traumatológov už od skorého rána.

Lámali sa ruky, nohy, výnimkou neboli aj poranenia chrbtice či hlavy.

Niektorí pacienti dokrivkali do pohotovostných ambulancií na Triede SNP a Rastislavovej ulici sami, ďalších zvážali sanitky, ale aj susedia, známi či rodinní príslušníci.

Ruky, nohy aj chrbtica

Keď sme sa okolo 10. hodiny boli pozrieť na traumatológii na Triede SNP, čakáreň bola plná na prasknutie. Obsadené bolo takmer každé sedadlo.

Niektorí čakajúci aj stáli, ďalší ležali na pohyblivých lôžkach či sedeli na vozíkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Ošetrujúci lekári sa ani na chvíľu nezastavili. Pacienti k nim prichádzali z takmer každej mestskej časti a s rôznymi typmi zranení.

„Ja som spadla na chodníku v parku na Ulici Boženy Němcovej," povedala nám pani Lenka, ktorá čakala na ošetrenie sediac na invalidnom vozíku. Sťažovala sa na bolesť v kolene a členku.

„Nič nie je posypané," sťažovala sa nám pani Eva, ktorá si prišla ošetriť zlomené rameno. Spadla na chodníku pri obchodnom centre Lipa.

„Mesto vyhodilo plno peňazí na tabuľky, že ten a ten chodník nebude v zime udržiavaný a tu je výsledok. Keby tie financie radšej využili na zaplatenie nezamestnaných a využili ich pri údržbe chodníkov, takto to tu dnes nemuselo vyzerať," dodala rozhorčená Košičanka.

Vedľa nej sedela pani Gabriela, ktorá na ošetrenie ešte iba čakala.

SkryťVypnúť reklamu

Priviezla ju sanitka a odvtedy so slzami v očiach od bolesti čakala na to, až príde na rad.

Spadla na chodníku na Kuzmányho ulici a mala zlé tušenie, že si zlomila ruku.

Až zo Sídliska KVP prišla ďalšia pani Gabriela, ktorá spadla na chodníku na Janigovej ulici. Bola medzi prvými ošetrenými, so zlomenou rukou čakala na druhý röntgen.

Pravdepodobne hlavu si silno udrela učiteľka Katarína. Ráno šla po Hlavnej ulici a spadla.

Do školy som ešte prišla, no kolegovia si všimli, že rozprávam z cesty, tak mi zavolali sanitku," prezradila.

Na vozíku sme našli sedieť slečnu Denisu.

Len som vyšla z brány bloku a urobila pár krokov po chodníku, už som bola na zemi. Mám niečo s chrbticou a krížami," tipla si.

V čakárni bolo rušno ako na stanici. Ošetrení pacienti odchádzali a postupne ich nahrádzali noví. Viacerí medzi sebou diskutovali, či budú a akým postupom žiadať od mesta bolestné a náhradu škody.

Ošetrili desiatky pacientov

"V súvislosti s poľadovicami na cestách a chodníkoch sme vo štvrtok do 17. hodiny na našich urgentoch ošetrili 176 osôb," informovala nás hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Ivana Vaněková s tým, že ďalší pacienti ešte stále prichádzajú.

"Minimálne 18 ľudí zostáva hospitalizovaných v nemocnici, jeden pacient sa po páde a následnom zranení nohy podrobil operácii," spresnila.

Vaněková dodala, že v UNLP od 1. januára do stredy (8. 1.) ošetrili spolu 20 osôb pre pošmyknutia na zľadovatenom povrchu a následné pády, z tohto počtu štyri osoby aj hospitalizovali.

Rušno bolo aj v Nemocnici Košice-Šaca.

Podľa informácií z urgentného príjmu v dôsledku silnej poľadovice vo štvrtok do 16.30 hod. ošetrili 27 pacientov všetkých vekových kategórií.

„Prišli najčastejšie so zlomeninami ruky, zápästia, nohy, členka alebo krčka bedrového kĺbu. Tento počet zrejme narastie v priebehu podvečera, pretože pacienti stále pribúdajú a naši lekári, sestry a zdravotnícky personál majú stále plné ruky práce," povedala Martina Pavlíková, hovorkyňa spoločnosti Agel SK.

Mesto sa ospravedlňuje

Všetci pacienti sa sťažovali na klzké chodníky, ktoré nikto neposypal. Ešte aj okolo poludnia boli mnohé bez rizika pádu neschodné.

Aj v redakcii sme prijali niekoľko telefonátov, kde sa volajúci sťažovali, že sa po uliciach nedá chodiť.

Košický magistrát problémy v súvislosti s poľadovicou priznal.

Od stredy 23.00 hod., keď začal padať dážď a vznikla poľadovica, je v uliciach mesta všetka dostupná čistiaca technika. SHMÚ už predtým vydal varovanie pred poľadovicou. Zmiernenie jej následkov zabezpečuje nielen náš zmluvný partner – spoločnosť Kosit, ale aj pracovníci viacerých mestských podnikov," informuje na svojej stránke.

Mesto Košice tvrdí, že postupuje podľa schváleného plánu zimnej údržby, kde musí byť prioritne zabezpečená zjazdnosť tých komunikácií, po ktorých premávajú prostriedky MHD.

Čo sa týka chodníkov v meste, tie sa postupne a niekedy aj viacnásobne posypávajú soľou a kamennou drťou. Na väčšinu chodníkov sa dostanú len malé posypové vozidlá. Tie na rozdiel od veľkých cestných sypačov majú len obmedzenú kapacitu. Preto musia častejšie dopĺňať zásoby soli, čo spôsobuje menšie časové zdržanie," tvrdí magistrát.

Aj keby mal k dispozícii niekoľkonásobné množstvo techniky a ručných pracovníkov, nevedel by okamžite odstrániť následky poľadovice zo všetkých chodníkov v meste.

Niektoré frekventovanejšie chodníky pritom už boli v priebehu dňa opakovane očistené, keďže od občanov dostali informácie, že sú do hodiny po ich úprave opäť zľadovatené.

Mesto Košice sa ospravedlňuje všetkým, ktorí v uplynulých hodinách museli ísť po zľadovatenom chodníku cestou do práce, školy alebo za inými povinnosťami. V spolupráci so všetkými našimi partnermi robíme všetko, čo je v našich silách, aby následky tejto krízovej situácie boli čo najmenšie. Prosíme preto všetkých občanov o trpezlivosť a každému odporúčame zvýšenú opatrnosť," dodáva magistrát.

Kosit má v teréne aj rezervnú techniku

Spoločnosť Kosit má mechanizmy v teréne už od noci zo stredy na štvrtok.

„Na základe sledovania stavu a vývoja počasia spoločnosť Kosit začala s preventívnym posypom už od polnoci. Sústredila svoje činnosti na komunikácie, ktoré sú podľa priorít stanovené aktuálnym Operačným plánom zimnej údržby 2019/2020. Išlo najmä o hlavné ťahy komunikácií, trasy liniek MHD s dôrazom na klesania a stúpania a prieťahy ciest II. a III. triedy. Od 3.00 hod. na základe požiadaviek a v spolupráci s dispečingom magistrátu zvýšila svoje aktivity údržby a nasadila všetku dostupnú, a to aj rezervnú techniku, ktorou sa začalo s tzv. likvidačným posypom už aj na bočných uliciach," hovorí Michal Hrabovský, riaditeľ Divízie služieb Kosit.

„Na chodníkoch, ktoré sú na základe Operačného plánu zimnej údržby v správe spoločnosti Kosit, sa začalo s ich postupnou údržbou rovnako od 3.00 hod. a nasadených bolo 50 pracovníkov ručného čistenia."

Doplnil, že postupná zimná údržba bude prebiehať prakticky nepretržite až piatkovej noci.

Podľa hovorcu Jozefa Verbovského je najväčším problémom opätovné zamŕzanie chodníkov.

„Ľad sa vplyvom soli roztopí na vodu, ktorá však po určitom čase opäť namŕza," zhodnotil.

Zastávky opakovane zamŕzajú

Ľudia sa sťažovali nielen na chodníky, ale aj zastávky MHD. Tvrdili, že vystúpili z električky či autobusu a ocitli sa na zemi.

Situácia je pomerne pokojná, cesty v meste sú zjazdné a posypané. Ťažkosti v súvislosti s poľadovicou evidujeme v lokalite Kokšov-Bakša, v ktorej premáva linka 24. V tejto súvislosti sme kontaktovali starostu obce a rovnako aj správu ciest, ktorí prisľúbili nápravu," uviedla popoludní hovorkyňa Dopravného podniku mesta Košice Vladimíra Petrušová.

Tiež sa veľmi šmýka cesta na Hornom Bankove.

Evidujeme problém so zamrznutými zastávkovými ostrovčekmi. Stav je taký, že aj napriek posypovaniu znovu rýchlo zamŕzajú. Meškanie MHD ani škodové udalosti v spojitosti s poľadovicou sme nezaznamenali," dodala Petrušová.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 4. V Bratislave sa koná Globsec
 5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 1. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
 2. V Bratislave sa koná Globsec
 3. Vyhrajte elektrokolobežku SENCOR s tipom od Romana!
 4. Art, Terra, Duo: SodaStream prichádza s novými prístrojmi
 5. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 6. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 7. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 8. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 872
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 846
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 734
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 100
 5. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 4 218
 6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 2 745
 7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 479
 8. Viete, prečo existuje hmyz? Vďačíme mu za jedlo aj čistý vzduch 2 203

Blogy SME

 1. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Štefanová
 2. Věra Tepličková: Politický útok na Borisa
 3. Jozef Varga: Z hardrocku, bluesrocku pri relaxácii si rád vypočujem aj ZZ Top
 4. Michael Achberger: Revolučným prístupom k zázračne štíhlym bokom: Tajomstvá, ktoré ženy typu 'hruška' musia poznať!
 5. Ivan Čáni: Poslanec NR SR vs. občan SR.
 6. Andrea Vörösová: J. A. Komenský... a ako ďalej?
 7. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
 8. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 244
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 856
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 350
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 10 841
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 6 873
 6. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 6 490
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 403
 8. Ján Šubák: Je načase začať nahlas hovoriť o prepojení Ružomberka s Banskou Bystricou 4 748
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Štefanová
 2. Věra Tepličková: Politický útok na Borisa
 3. Jozef Varga: Z hardrocku, bluesrocku pri relaxácii si rád vypočujem aj ZZ Top
 4. Michael Achberger: Revolučným prístupom k zázračne štíhlym bokom: Tajomstvá, ktoré ženy typu 'hruška' musia poznať!
 5. Ivan Čáni: Poslanec NR SR vs. občan SR.
 6. Andrea Vörösová: J. A. Komenský... a ako ďalej?
 7. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
 8. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 244
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 856
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 350
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 10 841
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 6 873
 6. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 6 490
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 403
 8. Ján Šubák: Je načase začať nahlas hovoriť o prepojení Ružomberka s Banskou Bystricou 4 748
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu