KOŠICE. Pred nedávnymi vianočnými sviatkami sa mnohí väzobne stíhaní obvinení pokúšali dostať na slobodu.
Jedným z nich bol aj Dávid Gedeon (31), trvale bytom v Medzeve v okrese Košice-okolie a prechodne v Košiciach.
Podnikateľ, ktorý sa prezentoval ako finančný expert, je od polovice júla 2019 vo väzbe vo väznici na Floriánskej ulici.
Po obvinení zo zločinu podvodu v štádiu pokusu a z prečinu neoprávneného podnikania ho tam poslal Okresný súd Košice-okolie a krajský súd verdikt potvrdil.
Keďže Gedeonovo trestné stíhanie prevzala NAKA, žiadosť o prepustenie z väzby adresoval obvinený dozorujúcemu Úradu špeciálneho prokurátora (ÚŠP).
Ten sa ňou zaoberal začiatkom decembra.
Rizikové podnikanie
Medzevčan sa dostal do problémov pre svoje rizikové finančné aktivity, ktoré podľa obvinenia a našich informácií rozbehol na vlastnú päsť a v podstate nesú znaky pyramídovej hry.

Podľa znenia obvinenia ako splnomocnený zástupca spoločnosti NLF Plus Limited so sídlom v meste Nikózia na Cypre začal v Košiciach a ich okolí neoprávnene podnikať.
Išlo o sprostredkovanie finančnej služby uzatváraním zatiaľ presne nezisteného počtu zmlúv o tichom spoločenstve.
Ich predmetom malo byť prijatie vkladu na účet ním založenej spoločnosti NLF invest so sídlom v Prahe v Českej republike.
Podľa obvinenia tieto finančné prostriedky vylákal ako podiel na podnikaní v odbore vyhľadávania a podpory startup projektov.
S týmito prostriedkami mal postupovať v rozpore so zákonom o kolektívnom investovaní.
Anonymné udanie
Polícia monitorovala Gedeonovo podnikanie už približne rok. Najmä zhromažďovala rôzne písomné podklady, ktoré by neskôr mohli slúžiť ako dôkazy.
Posun vo vyšetrovaní nastal v júni 2019 po doručení anonymného oznámenia, ktoré ozrejmilo mnohé dovtedy neznáme skutočnosti.
Upozornilo na podozrenie z pyramídovej hry, neoprávneného finančného podnikania bez licencie a na zhromažďovanie peňazí od drobných investorov za účelom ich zhodnotenia formou zmluvy o tichom spoločenstve.
Začiatkom júla košická kriminálna polícia začala trestné stíhanie vo veci a prvým úkonom bol výsluch finančníkovej bývalej blízkej osoby.
Tá ešte viac odkryla jeho niekoľko rokov trvajúce podnikanie.
Podľa svedkyne Gedeon prijímal vklady od klientov, ktorým sľuboval 5-percentné mesačné výnosy.
Mal vraj až stovky klientov, tých starších však vyplácal z vkladov nových.
Časom začal sám investovať do podobných projektov iných spoločností (napríklad zaoberajúcich sa kryptomenami), kde bol sľubovaný zisk 30 až 40 percent.
Raz sa mu darilo viac, inokedy menej, mal i 50-percentné straty, no stále tvrdil, že je v zisku. Možno by aj skutočne bol, ak by zisky použil i na vyplácanie svojich 5-percentných klientov. On ich však údajne opäť investoval a úroky starým vyplácal z vkladov nových klientov.
Zadržanie a väzba
Po týždni od začatia trestného stíhania polícia finančníka zadržala v jeho byte v novostavbe v mestskej časti Košice - Vyšné Opátske a umiestnila do cely policajného zaistenia.
V ten deň vykonala aj niekoľko domových prehliadok, pri ktorých zadržala najmä počítačovú techniku a tiež Gedeonov luxusný Mercedes Benz AMG GT63.

Polícia podnikateľa vypočula v pozícii podozrivého a na druhý deň mu vzniesla obvinenie.
Košická prokuratúra následne navrhla väzobné stíhanie pre všetky tri zákonné dôvody. Obavu z úteku a ukrývania, ktorým by obvinený maril vyšetrovanie, obavu z ovplyvňovania svedkov a obavu z pokračovania v trestnej činnosti.
Okresný súd Košice-okolie uznal iba druhý a tretí dôvod. Krajský súd sťažnosť prokurátora, ktorý žiadala aj prvý, a tiež sťažnosť obvineného voči akejkoľvek väzbe zamietol.
Priznal 18 miliónov eur
V priebehu ďalších dní bol finančník opäť vypočutý, tentoraz v pozícii obvineného.
Opäť pomerne podrobne opísal podnikanie, a to hlavne od chvíle, keď sa zameral na burzu a Forex s cieľom dosiahnuť vyššie zisky. Opísal založenie firmy NLF Invest v Prahe, ktorá bola dcérou cyperskej spoločnosti NLF Plus Limited.
S klientmi začal uzatvárať zmluvy o tichom spoločenstve, podľa ktorých sa podieľali na zisku aj strate investovaných peňazí.
Gedeon priznal, že najnižší vklad bol 10-tisíc eur a že ich sľuboval zhodnotiť piatimi percentami mesačne.
Jednu zo strát v investovaní priznal vo výške pol milióna eur.
Prezradil, že výška vkladov tichých spoločníkov sa v júli pohybovala na úrovni 18 miliónov eur.
NAKA sprísnila paragraf
Koncom júla nastal v kauze výrazný posun.
Prípadom sa začala zaoberať Národná jednotka finančnej polície NAKA, expozitúra Východ, ktorej OR PZ v Košiciach-okolí odstúpilo vyšetrovací spis. Dôvodom bola okrem iného vecná i miestna príslušnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári