KOŠICE. Štrajk autodopravcov združených v Únii autodopravcov Slovenska (UNAS), ktorý podporila aj Iniciatíva poľnohospodárov, pokračoval aj v pondelok.
Autodopravcovia naďalej žiadajú zníženie cestnej dane o 50 percent a pozastavenie výberu mýta do určenia jeho nového správcu.

V Košiciach v mestskej časti Šebastovce bol ráno zablokovaný jeden jazdný pruh.
Dopravu na mieste riadili policajti.
Autodopravcovia boli ráno aj na hraničnom priechode Milhosť v okrese Košice-okolie. Zablokovali vjazd na Slovensko pre nákladnú dopravu po rýchlostnej aj starej ceste.
„Osobné vozidlá a autobusová doprava budú púšťané. Priechod pre vozidlá záchrannej služby, hasičského zboru a polície je zabezpečený prioritne," ubezpečili autodopravcovia na facebooku.
O tom, ako situácia vyzerala okolo pol dvanástej, informovala polícia na svojom facebookovom profile.
Na hraničnom priechode Milhosť boli kamióny a poľnohospodárska technika odstavené v pravom jazdnom pruhu. Okrem kamiónov smerujúcich z Maďarska na Slovensko bola doprava plynulá, R4 bola plne prejazdná.
V Šebastovciach boli kamióny odstavené na krajnici a dopravu tam striedavo púšťala polícia.
Blokovali len nákladnú dopravu
Podľa zástupcu Únie autodopravcov Slovenska Pavla Takáča, ktorého sme zastihli na hraničnom priechode Milhosť, čakali protestujúci ešte okolo obeda na inštrukcie od kolegov z Bratislavy.
„Čakáme, čo sa podarí vyrokovať. Sme stále v pohotovosti,“ uviedol Takáč.
Doplnil, že autodopravcovia nechcú v žiadnom prípade obmedzovať pri jazde z a ani do Maďarska osobnú dopravu, ani autobusy.
„Ide nám o kamiónovú dopravu, ktorá prechádza východným Slovenskom. Už minulý týždeň sme si počas protestu všimli, akí dopravcovia jazdia po slovenských cestách v najväčšej miere. Boli to hlavne Poliaci, ktorým nevieme konkurovať. Podobne je to u dopravcov zo všetkých okolitých krajín. Ceny mýtneho i dane z motorových vozidiel sú u nás nastavené privysoko,“ povedal.
Podľa Takáča chcú slovenskí „kamionisti“ dosiahnuť práve to, aby sa stali konkurencieschopní zahraničným prepravcom.
„Každý kilometer prepravovaného tovaru zaplatí zo svojej peňaženky bežný človek. Ľudia si uvedomujú a chápu, že v tomto prípade nebojujeme iba za seba, ale aj za nich. Zatiaľ som sa nestretol s nejakou zásadne negatívnou reakciou od motoristov, ktorí okolo nás prechádzali,“ doplnil.
Takáč spomenul, že sa zúčastnil aj protestov pri zavádzaní mýtneho systému pred 10 rokmi.
„Už vtedy sme upozorňovali, že to prinesie veľké problémy, no vypočutí sme neboli,“ pripomenul.
Zástupca UNAS spomenul aj podporu kolegov zo združenia ČESMAD Slovakia.
„Bolo spomínané, že chcú byť nápomocní, no ako má prebiehať ich podpora, nevieme. Tu na hraničnom priechode Milhosť stoja autá z UNAS a stroje poľnohospodárov, ktorí nás podporili od začiatku,“ dodal.
Oravec: Strojov na blokádu hraníc je dostatok
Podľa agropodnikateľa Františka Oravca (Máme toho dosť!), ktorý sa po vstupe do politiky zúčastňuje aj protestov UNAS, sa stále ozývajú ďalší autodopravcovia, ktorí chcú akciu podporiť.
„Sú kedykoľvek pripravení prísť podporiť blokádu, takže strojov na úplné zablokovanie hraničných priechodov máme dosť,“ uviedol počas poludnia Oravec.
Svoju prítomnosť na štrajku autodopravcov vysvetľuje tým, že medzi problémami autodopravcov a farmárov vidí analógiu.
„Z agrorezortu sa vyťahujú sofistikovaným spôsobom prostriedky, ktoré následne v tomto systéme chýbajú. Podobná situácia je aj v prípade ministerstva zdravotníctva, ale i dopravy, čo je práve tento prípad. Pod rúškom zákona sa zo systému vyberajú peniaze, ktoré končia bohviekde. To je dôvod, prečo sme sa rozhodli podporiť tento protest,“ uzavrel Oravec.
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v pondelok na tlačovej konferencii na margo účasti farmára Oravca na štrajku autodopravcov spochybnil jeho motiváciu, keďže založil politickú stranu a tiež kandiduje vo februárových parlamentných voľbách.
Uvoľnili blokované úseky, štrajk pokračuje
Autodopravcovia napokon krátko popoludní uvoľnili všetky blokované úseky ciest vrátane hraničných priechodov.
V reakcii na výzvu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) to uviedol zástupca Únie autodopravcov Slovenska Stanislav Skala.
Premiér totiž deklaroval, že do hodiny od sprejazdnenia hraničných priechodov a všetkých úsekov ciest je vláda pripravená rokovať s predstaviteľmi autodopravcov.
Skala upozornil, že priechody síce uvoľnili, štrajk však pokračuje a stále zostávajú na miestach, kde boli.
„V tejto chvíli čakáme pozvanie od pána premiéra a príslušných ministrov, aby sme si mohli navrhované požiadavky prebrať za rokovacím stolom tak, ako sa to patrí," poznamenal v pondelok popoludní prezident Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia Pavol Jančovič.
Rokovanie sa začalo
O štvrtej popoludní sa tak stalo.
Viacerí členovia vlády začali rokovanie so zástupcami autodopravcov o ich hlavných požiadavkách súvisiacich s podmienkami podnikania v cestnej doprave.
Ako potvrdila hovorkyňa predsedu vlády SR Patrícia Macíková, stretnutie sa začalo v pondelok po 16.00 hod. na Ministerstve financií SR.
Rokovanie umožnilo to, že Únia autodopravcov Slovenska (UNAS), ktorá štrajkuje siedmy deň za splnenie svojich dvoch požiadaviek, po výzve premiéra popoludní zastavila blokovanie hraničných priechodov.
Na stretnutí pod vedením premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) sa za vládu zúčastnili aj minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd), minister financií Ladislav Kamenický, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter a ministerka vnútra Denisa Saková (všetci Smer-SD).
Prítomný bol aj prezident Policajného zboru Milan Lučanský.
Na stretnutie prišli aj zástupcovia Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia na čele s jeho prezidentom Pavlom Jančovičom a Únie autodopravcov Slovenska s jej podpredsedom Stanislavom Skalom.
Prímestská autobusová doprava nebola obmedzená
Prímestská autobusová doprava v Košickom kraji v pondelok nebola obmedzená štrajkom autodopravcov. Informovala o tom hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja Anna Terezková.
„Všetky spoje premávajú podľa cestovných poriadkov. V prípade zmien bude Košický samosprávny kraj verejnosť informovať,“ dodala.
Počas minulotýždňového piatkového štrajku dopravcov bola obmedzená prímestská doprava na linkách Košice – Seňa. Obmedzenia sa týkali najmä obcí Seňa, Kechnec, Milhosť, Tornyosnémeti a Hidasnémeti.
V Prešovskom kraji neboli v pondelok žiadne obmedzenia.
Problém pocítil aj U. S. Steel Košice
Blokády ciest či hraničných priechodov, ktoré boli súčasťou štrajkovej pohotovosti slovenských autodopravcov, podľa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR mohli ovplyvniť mnohé firmy.
Tie už ohlásili prvé problémy s dodaním tovaru.
„Pokiaľ nebudeme schopní expedovať výrobu a nebodaj by sme boli nútení prerušiť výrobu v niektorých podnikoch, tak potom tie dôsledky budú naozaj veľmi vážne na ekonomiku a na celé hospodárstvo," informoval v pondelok viceprezident AZZZ SR Rastislav Machunka.
Štrajk pocítili aj v košickom U. S. Steele.
„V túto chvíľu sú podľa našich informácií uvoľnené hraničné priechody. Dúfame teda, že rokovania s autodopravcami sa skončia dohodou, pretože nám to spôsobuje značný logistický problém v čase, keď veľmi ťažko musíme bojovať o každého zákazníka," uviedol hovorca firmy Ján Bača.
„Naši zákazníci od nás očakávajú dodávky just in time, čo znamená presne podľa objednávky. Narušenie tohto procesu môže u nich spôsobiť zastavenie výroby, čo by znamenalo rádovo iné škody, než len niekoľkohodinové omeškanie kamióna. V tom prípade by sme žiadali náhradu vzniknutej škody od organizátorov štrajku," dodal.
Pellegrini o štrajku pred rokovaním
Do hodiny od sprejazdnenia hraničných priechodov a všetkých úsekov ciest je vláda pripravená rokovať s predstaviteľmi autodopravcov.
Vyhlásil to v pondelok po stretnutí s príslušnými ministrami a prezidentom Policajného zboru SR Milanom Lučanským premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).
Zdôraznil, že sú oblasti, o ktorých sa dá rokovať, avšak na vec sa treba pozrieť komplexne.
Podotkol však, že nedovolí, aby si niekto bral za rukojemníkov občanov Slovenska.
Požiadavku Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) na vypnutie mýtneho systému a pozastavenie výberu mýta pokladá za absolútne scestnú a neprijateľnú.
„Nikdy nedopustím, aby sme ohrozili dopravu na slovenských cestách, ktoré sú už teraz preplnené, a nikdy nedopustím, aby sa takýmto spôsobom stalo Slovensko eldorádom pre všetkých zahraničných kamionistov, ktorí budú chcieť obísť všetky krajiny, kde cesty spoplatnené sú, a všetky kamióny smerujúce z východu na západ, zo severu na juh, budú prechádzať len cez Slovenskú republiku, cez slovenské mestá, cez slovenské dediny," vyhlásil.
Ide teda podľa jeho slov o požiadavku, ktorá je neprijateľná a o ktorej vláda nemieni diskutovať.
Za možné označil rokovanie o iných požiadavkách autodopravcov, napríklad o zľavách z mýtnych sadzieb či o zrušení zdaňovania vreckového pri pracovných cestách vodičov.
Mnohé veci podľa neho nie sú natoľko urgentné, aby boli prijaté v nasledujúcich dňoch. Daň z motorových vozidiel sa totiž podľa jeho slov platí rok dozadu.
Predseda vlády zároveň konštatoval, že majitelia kamiónov sa vystavujú riziku, že hrubo porušujú zákony SR. Podľa neho štrajk nespĺňa zákonné požiadavky. Upozornil, že blokovaním slovenských ciest autodopravcovia hazardujú s ekonomickými záujmami SR, bezpečnosťou cestnej dopravy aj so zdravím občanov. Štrajkujúci podľa neho škodia kolegom, ktorí si chcú plniť svoje kontrakty.
Pellegrini poznamenal, že štrajk je organizovaný skupinou ľudí niekoľko týždňov pred voľbami s vedomím, že v takomto krátkom čase nie je možné prijať zásadné zmeny.
„Tento štrajk vôbec nepovažujem za náhodu," myslí si.
Pellegrini pripomenul, že štát má presnú evidenciu každého vozidla, ktoré blokuje dopravu na Slovensku a poskytne ju zamestnávateľom, aby mali možnosť žalovať o náhradu škody tých, ktorí ju spôsobili.
Na čom sa napokon dohodli
Premiér Peter Pellegrini po rokovaní viacerých členov vlády s autodopravcami v pondelok prisľúbil nižšiu daň z motorových vozidiel, aby bola porovnateľná s okolitými krajinami v rámci visegrádskej skupiny, ako aj zľavy zo sadzieb mýta.
Zástupcovia Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia a Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) budú mať zároveň zastúpenie v pracovnej skupine na prípravu nového mýtneho tendra na ministerstve dopravy a výstavby.
Informoval o tom predseda vlády s tým, že rozsah zníženia cestnej dane neuviedol, pričom ministerstvo financií má pripraviť rôzne varianty.
UNAS pôvodne žiadal pokles tejto dane o 50 %,pričom ich v tom podporil aj ČESMAD Slovakia.
Podpredseda UNAS Stanislav Skala v tejto súvislosti uviedol, že ukončenie štrajku bude závisieť od toho, ako sa dohodnú o rozsahu zníženia spomínanej dane. "Budeme sa snažiť naše kamióny dostať z cesty dole," uviedol Skala.
Vláda chce schváliť zníženie dane v prípade dohody o finálnej verzie úpravou príslušného zákona ešte do volieb koncom februára.
O druhej požiadavke UNAS na pozastavenie výberu mýta podľa premiéra nerokovali.
Vláda má v najbližších dňoch v spolupráci s autodopravcami pripraviť úpravu systému poskytovania zliav na mýto tak, aby boli zvýhodnení domáci autodopravcovia a aby zľavy nezvýhodňovali zahraničných dopravcov.
"Je spôsob, ako dodatočne po prejazdených kilometroch priznávať zľavy v príslušných percentách všetkým, ktorí v danom roku dosiahnu počet prejazdených kilometrov," priblížil Pellegrini.
Toto nariadenie by podľa neho vláda mohla prijať do dvoch týždňov.
Prezident ČESMAD Slovakia Pavol Jančovič povedal, že tento signál považujú za veľmi silný a rokovanie za úspešné.
"Tri požiadavky prakticky považujeme za dohodnuté. Čo sa týka dane z motorových vozidiel a zliav, už máme dohovorené stretnutie na ministerstve financií, kde predpokladáme, že niektorý z variantov sa podarí presadiť," poznamenal šéf ČESMAD-u Slovakia.
Spomínaný prísľub premiéra a ďalších členov vlády tu podľa neho už dávno nebol, pričom za posledných desať rokov intenzívne žiadali zmeny, n oneuspeli.
Zatiaľ sa nedohodli o zrušení zdaňovania vreckového vodičov v časti cestovných náhrad.
"Ponúkame kompenzáciu v podobe úprav sadzieb cestovných náhrad pre Čechy a Slovensko, čo by celkom určite bol príjem našich vodičov, ktorých máme nedostatok. Preto aj v tejto kategórii hľadáme spôsob, ako vyjsť v ústrety cestným dopravcom,"doplnil Jančovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári