Košičan pretekal na kolobežke so psom. Vyhrali svetový šampionát

Košičan Tomáš Hockicko získal prvé miesto na svetovom šampionáte vo švédskom Svartbäcksmåle. (Autor: archív)
Katarína Gécziová|17. jan 2020 o 00:00

Psa Rufusa po výkone odmenili slovenskou žinčicou s medom.

KOŠICE. Svartbäcksmåla. Pre Slováka krkolomný názov bežeckého areálu pri meste Nybro na juhu Švédska vlani zaplnili športové dvojice v zložení pretekár a pes.

Súperi z celého sveta si vlani v októbri merali sily na majstrovstvách sveta v disciplíne kolobežka s jedným psom.

Open kategória

Zlato v tomto pre Slovákov stále málo známeho športu získal Košičan Tomáš Hockicko so svojím verným spoločníkom, psom Rufusom.

Súťaž trvala dva dni po sebe, pričom každý deň sa jazdila rovnaká trasa.

Princíp určenia víťaznej dvojice je jednoduchý, spočítajú sa výsledné časy za oba súťažné dni a najlepší čas vyhráva.

Tomáš súťažil v kategórii open na špeciálnej terénnej kolobežke, ktorá sa veľmi podobá horskému bicyklu.

Pretekalo 373 športovcov z 28 krajín. Tomáš mal vo svojej kategórii ďalších 28 dvojíc.

Prispôsobujú sa psom

Dĺžka trate je flexibilná, závisí od aktuálnej teploty.

„Podľa pravidiel sa preteká maximálne na 7 kilometrov a vzdialenosť sa upravuje voči teplote tak, aby sa naši štvornohí šprintéri neprehriali. Keďže pes ma veľmi limitné možnosti 'chladenia', tak sa pri takomto výkone veľmi hreje. Preto sa preteká neskôr na jeseň tak, aby sa teploty pohybovali pod 15 stupňov. Ak je teplota vyššia, musí sa podľa pravidiel skracovať trať.“

Posledné šampionáty sa tak väčšinou zápolilo na tratiach s dĺžkou okolo 5 kilometrov.

„Vo Švédsku bola kratšia trať 4,8 kilometra na lesnom povrchu – v prvý deň sme ju spoločne zajazdili za 8:50:9 čistého času v druhý deň ešte lepšie 8:45:2, čo je pre predstavu priemerná rýchlosť okolo 30 kilometrov za hodinu.“

Od behu ku canicrossu

Tomáš, vzdelaním veterinárny lekár, sa kedysi aktívne venoval maratónskym behom. V roku 2015 dokonca zabehol newyorský maratón.

Domov»Sportnet na východe»Košičan pretekal na kolobežke so psom. Vyhrali svetový šampionát