KOŠICE. Pri oboch pamätníkoch na Námestí osloboditeľov si v nedeľu Košičania pripomenuli 75. výročie oslobodenia mesta.

Tradičného pietneho aktu sa zúčastnil aj primátor Košíc Jaroslav Polaček, viceprimátor Marcel Gibóda (obaja nezávislí) a viceprimátorka Lucia Gurbáľová (KDH).
Položiť vence a kytice prišli okrem zástupcov mesta aj predstavitelia Košického samosprávneho kraja, Okresného úradu Košice, Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Košice, starostovia košických mestských častí, zástupcovia štátnej i mestskej polície a mnohí ďalší.
Informovalo o tom mesto sa svojej webovej stránke.
Polaček: Pripomínať si minulosť je dôležité
Primátor mesta pri tejto príležitosti vyjadril túžbu, aby sa celý tento rok niesol v slávnostnom duchu 75. výročia oslobodenia Košíc.
„Práve my všetci sme tu na to, aby sme tieto udalosti pripomínali nielen starším vekovým kategóriám, ale najmä mladším ročníkom. Tie, žiaľ, majú dnes sklony neveriť histórii a prekrúcať ju. Oslobodenie Košíc pritom patrí medzi najvýznamnejšie historické udalosti v dejinách nášho mesta. Nielen ja verím, že čím viac budeme o tejto histórii rozprávať, tým skôr sa nám podarí presvedčiť práve mladých ľudí, aby sa vrátili k tým správnym myšlienkam a hodnotám,“ uviedol.
Košice boli až do oslobodenia Prahy „hlavným mestom" republiky, od 30. januára 1945 sídlom Slovenskej národnej rady a od 3. apríla toho roku sídlom prezidenta Edvarda Beneša.
Dňa 5. apríla 1945 bol v Župnom dome vyhlásený Košický vládny program.
Spomienky na dominikána a spisovateľa
V Košiciach sa v nedeľu konala aj spomienková slávnosť záchrany ľudí počas druhej svetovej vojny.
Pri príležitosti 75. výročia oslobodenia Košíc a Roka Mikuláša Lexmanna si pripomenuli počin tohto dominikána, ale aj jedného zo zachránených - spisovateľa Olivera Rácza.
Povedal to prasynovec Mikuláša Lexmanna, Juraj Lexmann.
Slávnosť sa začala svätou omšou, ktorú celebroval emeritný košický arcibiskup Alojz Tkáč s dominikánskym provinciálom Damiánom Mačurom a inými dominikánmi.
Nasledovala akadémia, na ktorej so svojimi príspevkami okrem Juraja Lexmanna vystúpili aj syn spisovateľa Rácza či predseda Slovenského katolíckeho kruhu v Košiciach Martin Sedlák.
„Potom sme položili veniec k pamätnej tabuli Olivera Rácza, ktorá je na budove Gymnázia a Základnej školy Sándora Máraiho s vyučovacím jazykom maďarským v Košiciach," povedal Juraj Lexmann s tým, že spisovateľ by sa v týchto dňoch dožil 102. narodenín.
Zachránil desiatky ľudí
Mikuláš Lexmann zachránil počas druhej svetovej vojny viacero ľudí, ktorých ukrýval pred terorom Strany šípových krížov v krypte dominikánskeho kostola v Košiciach.
„V podmienkach prísnej konšpirácie sa mu podarilo zachrániť 20 až 30 ľudí, a to bez rozdielu viery, národnosti, politickej príslušnosti. Bol to hrdinský počin," uviedol Juraj Lexmann s tým, že Mikuláš Lexmann je zapísaný aj ako záchranca Židov v Holocaust Memorial Centre v Budapešti.
Podľa jeho slov po tom, ako chodby krypty vyčistili, do priestorov nainštalovali elektrické vedenie, osvetlenie a zrealizovali aj odvetranie, aby sa tam ľudia mohli bezpečne zdržiavať.
„Vstup do krypty bol z kostola. Veľmi sofistikovane bola premyslená, plánovaná aj realizovaná i distribúcia potravín či vody, keďže nedošlo v priebehu mesiacov december 1944 až 18. január 1945 k prezradeniu úkrytu," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári