KOŠICE. Skriňa plná šiat a pred ňou bezradná žena, ktorá si nemá čo obliecť.
Ak ste sa spoznali a máte pocit, že váš šatník potrebuje čerstvý vzduch, riešením môže byť swap.
Swap je anglické slovíčko, ktoré znamená výmenu, udomácnilo sa aj v neanglicky hovoriacich krajinách ako pomenovanie organizovaných výmien.
Prevažne sa swapuje, teda vymieňa oblečenie, ale Košice už zažili aj swap rastlín či kníh.
Košičanka Zuzana Slivenská stojí za vznikom prvého swapu v Košiciach, konal sa v apríli minulého roka. Odvtedy boli štyri, piaty sa už plánuje.
„Ako každá žena som po sezónach nachádzala v skrini veci, ktoré som nenosila. Keď ku mne prišli na návštevu kamarátky, vždy som sa ich pýtala, či si nechcú niečo z nich vziať. To bol taký počiatok swapu a potom mi raz napadlo, prečo to nerobiť vo veľkom,“ vysvetľuje a dodáva, že nápad čakal na realizáciu ďalšie tri roky.
Vyhadzovanie je neekologické
Zuzana o svojom nápade rozprávala, a tak rodina a najbližšie kamarátky vedeli, že by niečo podobné rada zrealizovala.
„K Petre, s ktorou som zorganizovala prvý swap som sa dostala cez kamarátku, ktorá vedela o mojom nápade. Jednoducho dozrel čas. Časom z toho Petra odišla a prišli ďalšie dve kamarátky, ktoré sa prvých swapov zúčastnili ako dobrovoľníčky.“
Dnes za košickými swapmi stojí Zuzana Slivenská, Edina Kocsisová a Juraja Galajdová.
„Myslím si, že každá žena má ten problém, že má v skrini veci, ktoré nenosila alebo nosila veľmi málo. Len tak ich vyhodiť by nebolo správne ani ekologické, vymeniť to za niečo, čo sa jej bude hodiť, je podľa mňa výborné.“
Plavky a podprsenky sa nevymieňajú
Už po dvoch swapoch musela Zuzana riešiť väčšie priestory, na prvý prišlo vymieňať oblečenie 150 ľudí a zostalo z neho niekoľko veľkých vriec s oblečením.

„Postupne sme sa z kina Úsmev, kde boli prvé swapy, presunuli do Kulturparku. Sú tu krásne svetlé a vzdušné priestory, vďaka čiernym závesom po bokoch sme dokázali vytvoriť aj približne desať skúšobných kabínok.“
Účastníci swapu prinesú ľubovoľný počet kusov oblečenia, ktoré už nevyužijú.
Podmienkou je, aby bolo oblečenie vo výbornom stave, ideálne nenosené, prípadne nosené len príležitostne.
Veci by mali byť vyprané a vyžehlené. Stopku má spodná bielizeň, vrátane podprseniek a plaviek, veci fľakaté, potrhané, ožmolkované či znosené.
„Najjednoduchšie je to vysvetliť pravidlom, že prineste také veci, ktoré by ste si zobrali. Kvalita swapu na sto percent závisí od účastníkov - vecí, ktoré prinesú,“ hovorí Slivenská.
Swapujú aj muži
Aby sa swapovanie nezmenilo na bezbrehé hrabanie oblečenia do tašky, všetko koordinujú dobrovoľníci a organizátorky tiež zaviedli vstupné a systém žetónov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári