Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 9. júl, 2020 | Meniny má LujzaKrížovkyKrížovky

Košice pred sto rokmi: Ľudí strašili záhadné zvuky, obávali sa fantómového lietadla

Čo písali noviny kedysi.

(Zdroj: knižničný fond VKJB)

Zamrzla na cintoríne

Včera medzi šiestou a siedmou hodinou večer dostali košickí policajti správu, že na cintoríne Rozália leží medzi hrobmi zamrznuté, bezvládne telo 50 ročnej ženy. Na miesto sa ihneď vypravil mestský lekár dr. Béla Horváth a službukonajúci úradný zástupca polície István Jakab.

Zamrznutá mŕtvola ležala približne v strede cintorína. Hlavu mala sklonenú na jeden z hrobov a ruky mala vložené pod hlavu, sťaby miesto vankúša. Vyzerala akoby len spala. Iba jej zmodrená tvár a ruky naznačovali, že už nie je medzi živými.

Skryť Vypnúť reklamu

Dr. Horváth zistil, že telo ležalo na cintoríne už asi jeden deň. Prítomný policajný úradník prehľadal kabát obete a podľa nájdených dokladov určil, že sa jedná o dôchodkyňu a bývalú robotníčku tabakovej továrne, 57 ročnú ženu Sándora Ivána. Po prehliadke tela a miesta činu, bola mŕtvola prevezená do márnice miestneho cintorína.

Počas vyšetrovania sa zistilo, že dotyčnú osobu videlo viacero osôb v podnapitom stave sa potulovať v okolí cintorína. Je teda viac než pravdepodobné, že opitá žena sa chcela so svojho opojenia vyspať, preto si ľahla, no viac sa už dôsledkom veľkého mrazu nezobudila.

(Kassai Hirlap, 28. 1. 1920)

Nová parfuméria

Továreň Grácia na výrobu parfumov, ktorá až doteraz mala svoje hlavné sídlo v Budapešti a ktorej výrobky sú známe po celom svete, sa v uplynulých týždňoch presťahovala s celým svojim technickým vybavením do Košíc. Továreň sídli na Bocskayho ulici č. 9 (dnes Staničné námestie, pozn. autora) a v týchto dňoch už rozbehla výrobu. Je to prvá továreň svojho druhu v našom meste a jej úlohou bude zásobovať parfumami a voňavkami nielen východné Slovensko, ale aj okolité regióny. Vedenie závodu je v rukách prvotriednych chemikov, ktorí svoje odborné znalosti nadobudli v nemeckých a iných zahraničných továrňach.

Skryť Vypnúť reklamu

(Kassai Napló, 28. 1. 1920)

Záhadné lietadlo

V posledných dňoch, zvlášť v nočných hodinách, počuť smerom od vojenského cvičiska charakteristický, ostrý zvuk. Pre skúsenejšie ucho to znie ako lomoz motora lietadla. Je prirodzené, že ľahkoverné mysle si okamžite vytvorili vlastný názor na celú vec a tú potom rýchlo roztrúbili po celom meste. Vraj nad západnou časťou Košíc krúži každú noc akýsi záhadný aeroplán. Dokonca niektorí ho v mesačnom svite vraj videli na vlastné oči.

Vzhľadom na to, že čudesné zvuky nie sú žiadnym halucinogénnym prejavom, ako aj preto, že úrady nás o ničom neinformovali, poverili sme vlastného pracovníka, aby objasnil záhadu, ktorú si mnohí Košičania vo svojich predstavách spájajú s akýmsi fantómovým lietadlom.

Východiskovým bodom pre nášho detektíva sa stala budova vojenského veliteľstva, o ktorej vedel, že tam prednedávnom pracoval jeden motor, ktorý bol tak hlučný, že ho po sťažnostiach obyvateľov blízkej Tabakovej ulice vypli.

Skryť Vypnúť reklamu

Z tohto východiskového miesta bolo veľmi dobre počuť záhadný lomoz šíriaci sa od vojenského cvičiska. Náš detektív sa teda vybral za zvukom. Jeho prvý deň však skončil neúspešne, keďže zvuk bol neustále prerušovaný a počas potulky mestom ustavične zakopával o „prekážky“, ktorých pozemská krása zďaleka prevyšovala honbu za domnelým lietadlom.

V nasledujúcich dňoch pokračoval výskum, ale skončil vždy rovnako neúspešne, snáď práve kvôli vyššie spomínaným „prekážkam“ . Náš pátrač sa ale nevzdával. Keď sa pochlapil a vylúčil všetky hypotézy o tom, že tajomný zvuk nepochádza ani od neviditeľného lietadla, ani od banského vrtáka, ktorý by sa vari chcel zavŕtať kdesi do zadnice celého mesta a ani od inej čertovskej mašiny, v žiali sa vybral na Kalváriu. Predsavzal si, že buď celú záhadu raz a navždy vyrieši alebo natrvalo zostane na cintoríne.

Mal šťastie. Našiel totiž obe možnosti naraz. Zrazu sa ozval veľký a tajomný hrmot. Pred našim detektívom sa ihneď zjavil vojak, ktorý na jeho otázku ohľadom lietadla sa len dobre zasmial a stroho odvetil, že v skutočnosti ide o stanicu Marconi, ktorá keď je v pracovnom režime vydáva tieto čudesné zvuky.

Nie je to teda lietadlo, ani žiadna záhada. Ide o rádiosnímač Marconi, ktorý znie podobne ako lietadlo. Vieme veľmi dobre, že aj po rozlúštení tejto „záhady“ sa nájde mnoho Košičanov, ktorí budú ďalej šíriť svoje fantazmagórie.

(Kassai Hirlap, 29. 1. 1920)

Krádež sliepky

Skutočne sa nám zdá, že by sme mohli vytvoriť samostatnú rubriku pod týmto názvom. Neprejde deň, že by niekto neukradol jednu, či dve sliepky. V poslednej dobe je táto forma krádeže veľmi výnosná pre našich lupičov. Dnes bola na polícií nahlásená krádež ôsmich kusov hydiny v hodnote 400 korún od hostinského Viliama Littmanna.

(Kassai Hirlap, 1. 2. 1920)

Doprava v demarkačnej zóne

Cezhraničná komunikácia medzi Československom a Maďarskom na východ od Rimavskej Seči, v Košicko-rožňavskej oblasti bola povolená na nasledujúcich hraničných priechodoch: Susa – Uraj (dnes časti mesta Ózd v Maď., pozn. autora), Lenartovce – Bánréve, Sztranya – Trizs, Dlhá Ves – Agtelek, Jablonov nad Turňou – Szögliget, Turňa nad Bodvou – Hidvégardó, Janík – Perecse – Buzica rázcestie pri kríži kóta 293, Perín – Hidasnémeti, Seňa – Tornyosnémeti, Trstené pri Hornáde - Alsókéked, Skároš – Hollóháza.

Obyvateľstvo nasledujúcich dedín - Janice, Rimavská Seč, Susa, Číž, Vlkyňa, Lenartovce, Neporazda, Riečka, Abovce, Kráľ, Štrkovec, Lenka, Hubovo, Tornaľa, Dlhá Ves, Kečovo, Silica, Silická Jablonica, Derenk (zaniknutá dedina v Maď., pozn. autora), Hrušov, Jablonov nad Turňou, Hrhov, Včeláre, Zádiel, Dvorníky, Turňa nad Bodvou, Chorváty, Turnianska Nová Ves, Žarnov, Peder, Janík, Rešica, Buzica, Vyšný Lánec, Nižný Lánec, Chym, Perín, Seňa, Kechnec, Milhosť, Belža, Gyňov, Trstené pri Hornáde, Čaňa, Skároš a Slanská Huta - si musí za účelom návštevy svojho poľa alebo lúky ležiaceho za demarkačnou líniou, vybaviť na najbližšej vojenskej stanici úradné povolenie o prechode. Na doklade musí byť uvedené miesto cesty i čas odchodu a príchodu. Ak bude niekto z vyššie vymenovaných obcí prichytený bez tohto úradného dokladu a nezastaví sa ani na opakovanú výzvu stráží, okamžite bude vydaný povel na paľbu. Nedostatočná, či neplatná legitimácia sa bude trestať peňažnou pokutou a väzením.

(Kassai Hirlap, 1. 2. 1920)

Nový almanach

Naša verejnosť so záľubou v literatúru zrejme vysoko ocení najnovšie vydanie dr. Zoltána Vécseyho – Almanach 1920. Jedná sa o zaujímavé dielo, ktoré súborne prezentuje literárnu tvorbu maďarských spisovateľov, básnikov i novinárov v Košiciach a v okolí.

Spomedzi novelistov sa tu nájdu diela od Anny Szmrecsányi, Imreho Sándora, Ferenca Sziklayho, Hermíny Propper-Békefi, Lászlóa Bekényho a Sándora Mildnera. Nechýbajú ani čarokrásne básne od Móra Juhásza, Gyulu Merényiho, Árpáda Sárosiho, Jenőa Lóskaiho, Gézu Tasnádyho, Lászlóa Mécsa, Ernőa Sebesiho a ďalších.

Veľký záujem môže vzbudiť prológ naivného eposu Sándora Máraiho – Eszterlánc, ktorý nám zobrazuje nadaného mladého maďarského spisovateľa, pôsobiaceho toho času v Lipsku, z úplnej inej stránky.

Almanach tiež obsahuje v plnom rozsahu vidiecky príbeh Zoltána Vécseyho, ktorý bol prednedávnom predstavený v košickom národnom divadle.

(Kassai Hirlap, 1. 2. 1920)

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rozdávajú sa dotácie na tepelné čerpadlá. Využite to, kým sa dá
 2. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 3. Morské oko vzniklo pred miliónmi rokov
 4. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky
 5. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 7. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 8. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 9. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 10. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 1. Rozdávajú sa dotácie na tepelné čerpadlá. Využite to, kým sa dá
 2. Morské oko vzniklo pred miliónmi rokov
 3. Keď sa inšpiráciou stane samotné víno
 4. Nezávislý test autokamer TESTADO dal vysoké hodnocení 9.1! Komu?
 5. O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku
 6. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky
 7. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 8. Garmin pridáva technológiu solárneho dobíjania
 9. Discover even more with the Spectacular Slovakia bundle offer
 10. Najviac slovenských dodávateľov vlastnej značky má COOP Jednota
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 42 462
 2. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 16 311
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 15 473
 4. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 14 698
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 14 561
 6. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 12 642
 7. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 12 279
 8. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 513
 9. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 10 176
 10. Južný Cyprus: skvelá dovolenka až do skorej jesene 8 067
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Politológ: Výber prednostov odhalil stav hnutia OĽaNO v regiónoch

Upozorňuje, že okrem morálky je nutná kompetentnosť a skúsenosti.

Politológ Tomáš Koziak.
Manažérka z Margecian kandidovala za Harabina, teraz je adeptkou vládnej strany na šéfku okresného úradu.
Mobilné odberové miesto v Prešove.

Chráneného svedka polície odsúdili za prevádzačstvo po 17 rokoch

Nikolovi Pajdičovi z adamčovcov trest za vraždu nepredĺžili.

Nikola Pajdič (vľavo) na košickom okresnom súde.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda vlády SR Igor Matovič.
Norberta Bödöra previezli do väzby.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Druhý blackout nebude

Našťastie už vieme, že premiér len klame a blúzni.

Peter Tkačenko

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop