KOŠICE. Košický U. S. Steel v minulom roku výrazne ubral z plynu.
Podľa údajov zverejnených americkým koncernom U. S. Steel totiž jeho európske zastúpenie, pozostávajúce iba z košických oceliarní, vykázalo vlani prepad vo výrobe a dodávkach ocele, ako aj v celkovom hospodárení.
Košický U. S. Steel totiž v roku 2019 vygeneroval stratu pred zdanením a úrokmi v objeme 57 miliónov amerických dolárov (USD).
Rok predtým sa naopak chválil desaťpercentným nárastom zisku na takmer 360 miliónov USD.
Predtým výroba klesala, no investície stúpali
Dodávky z košických oceliarní pritom vlani medziročne klesli o takmer 20 percent na 3,59 milióna tony ocele.

V súlade s tým sa vyvíjala aj samotná produkcia surovej ocele, ktorá v minulom roku dosiahla 3,9 milióna tony a oproti roku 2018 klesla o vyše 22 percent.
Kým v roku 2018 U. S. Steel Košice využíval svoje výrobné kapacity na 100 percent, v minulom roku to už bolo iba 78 percent.
Hoci výroba v závode klesala, investície v európskej prevádzke U. S. Steelu rástli.
Podľa amerického koncernu totiž vlani dosiahli 153 miliónov USD, čo oproti roku 2018 predstavovalo nárast o vyše 47 percent.
Jednu pec odstavili
Výroba v košických oceliarňach pritom slabla najmä v druhej polovici minulého roka po odstavení jednej z troch vysokých pecí.

Výrobné kapacity hutníckej fabriky tak boli v poslednom štvrťroku minulého roka využité iba na 61 percent, oproti 96 percentám z posledných troch mesiacov roka 2018.
V konečnom dôsledku tak výroba surovej ocele v Košiciach v poslednom kvartáli vlaňajška medziročne klesla o vyše 36 percent na 773-tisíc ton a dodávky ocele sa prepadli o takmer 30 percent na 757-tisíc ton.
Len za posledné tri mesiace roka tak košický U. S. Steel vygeneroval stratu pred zdanením a úrokmi v objeme 30 miliónov USD, oproti 62-miliónovému zisku spred roka.
Americký koncern U. S. Steel však horšie hospodárske výsledky vo svojom európskom segmente avizoval už pred rokom, keď hovoril o očakávanom znížení produkcie.
Pripisoval to značným tlakom na svoju európsku prevádzku, vyšším cenám výrobných vstupov a tiež nepriaznivému vplyvu výmenného kurzu eura.
Skrátený pracovný čas
Medzitým košické oceliarne v minulom roku reagovali na negatívny vývoj na európskom trhu s oceľou viacerými opatreniami.

Od mája bol v košickom podniku na niekoľko mesiacov zavedený štvordňový pracovný týždeň.
Samotný U. S. Steel v auguste navrhoval so štvordňovým pracovným týždňom pokračovať, odborári s tým však nesúhlasili.
Neskôr sa s vedením spoločnosti dohodli na skrátenom pracovnom čase aj na mesiace december a tohtoročný január a február.
Okrem toho sa hutnícka fabrika rozhodla v júni odstaviť vysokú pec číslo 2.
Ďalším krokom v reakcii na nezlepšujúcu sa situáciu na trhu s oceľou v Európe bolo júlové oznámenie vedenia U. S. Steelu, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v U. S. Steel Košice a jej dcérskych spoločnostiach o 2 500 ľudí.
Začiatkom decembra sa zase objavila informácia, že košický U. S. Steel v reakcii na trhové podmienky zvyšuje svojim zákazníkom ceny.
Napokon hutnícky koncern vlani v decembri oznámil, že pozastavuje vyše stomiliónovú investíciu do novej linky na výrobu elektrotechnickej ocele.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári