Kalendárna zima sa ešte tak úplne neskončila, jar zasa ešte tak úplne neprišla, vonku je psí čas a deti práve vtedy dostanú týždeň voľna. Keď aktuálne počasie nedovoľuje, aby si drobizg vybehal prebytočnú energiu vonku, treba vymyslieť, čím iným ho zaujať. A jarné prázdniny sú aj ideálnym časom na koníčky, na ktoré obyčajne uprostred školských povinností nezvýši toľko času. Taktiež na rozvoj talentov, prehlbovanie zručností, relaxu či dokonca trocha upokojujúcej terapie vo forme umenia. Môže sa však dieťa venovať maľovaniu, aj keď naň vôbec nemá talent? A čo robiť s dieťaťom, ktoré, zdá sa, nič nezaujíma alebo v ničom špeciálne nevyniká? O tom a aj o mnohom ďalšom na tému detského nadania nám porozprávala výtvarná pedagogička a riaditeľka Základnej umeleckej školy Irkutská v Košiciach, ZUZANA UHRINOVÁ HEGYESYOVÁ.
Dnešná elektronická doba ponúka mládeži také možnosti, o akých sa predchádzajúcim generáciám asi ani nesnívalo. No tiež sa hovorí o generácii detí, ktorých skoro nič nezaujíma a pri ničom dlho nevydržia. Je aj v takejto rýchlej dobe ešte stále záujem o rozvoj detského nadania tradičným spôsobom?
- Záujem je, no v porovnaní s predošlými rokmi naozaj klesá. Je to však spôsobené tým, čo dostávajú v rodine, ako rodičia svoje deti vedú. Oproti minulosti sú rodičia omnoho viac vyťažení, majú menej času na komunikáciu s deťmi, hovoria o tom žiaci najmä na druhom stupni, keď sa stávajú samostatnejšími. Možno aj v dôsledku toho sú na ne rodičia menej nároční. Ak si k tomu predstavíme, aký obrovský rozsah možností, informácií a podnetov deťom spoločnosť ponúka... Ako vravíte, je elektronická doba, je vzácne vidieť dieťa, ktoré si jednoznačne z ponuky vyberie a urobí definitívne rozhodnutie. I rodičia sú vystavení tomuto tlaku lákadiel a atraktívnych výstupov a problém nastáva, keď treba povedať niečomu nie – rozhodnutie mnohokrát stráca na váhe. Vždy záleží samozrejme na skladbe rodiny, jej orientácii, hodnotách, prioritách či nastavení.
Aj napriek tomu sa však deti na základné umelecké školy (ZUŠ) hlásia, i keď je ich menej. A takisto je vidieť, že máme mnoho šikovných a talentovaných ľudí. Je podľa vás medzi nimi nejaký druh nadania, ktorý prevláda nad ostatnými?Prípadne je o nejaké konkrétne zameranie väčší záujem ako o tie ostatné?
- Ťažko povedať. Nemyslím, že nejaký druh nadania prirodzene prevláda u detí, skôr si myslím, že je to otázka trendu, módy v spoločnosti, stratégie nastavenej rodičmi. Výtvarné nadanie je skôr podceňované. Keď dieťa krásne spieva, hneď v ňom každý vidí speváka, keď dieťa rado čmára, málokto v ňom vidí architekta.
Myslíte, že naozaj každé dieťa má nejaký svoj skrytý dar? Alebo ste sa už stretli aj s niekým, kto naozaj nemal nadanie na nič konkrétne?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári