KOŠICE. Problém výstavby električkovej trate ku košickému letisku a tamojšiemu priemyselnému parku, ktorú by mal realizovať štát, je v majetkovoprávnom usporiadaní pozemkov, cez ktoré má trať ísť.

V piatok to v Košiciach uviedol minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).
„Máme problém veľmi banálny, ale v tejto chvíli právne neriešiteľný - nevieme sa dostať k pozemkom. To znamená, že majiteľ toho priemyselného parku musí vyriešiť majetkovú podstatu pozemkov, cez ktoré by príslušná komunikácia mala ísť. Vo chvíli, keď budú majetkovoprávne vzťahy smerom k pozemku vyriešené, štát je pripravený svoju sľúbenú investíciu realizovať," povedal Žiga.
Štát si pritom podľa neho splnil úlohy a pripravené sú peniaze aj spoločnosť na realizáciu projektu.
Vyčlenili 24 miliónov
Minister avizoval výstavbu električkovej trate aj novej cesty na letisko pri slávnostnom otvorení závodu firmy Minebea Slovakia v júni 2018.
Nová dopravná infraštruktúra by mala pomôcť s dopravou zamestnancov do priemyselného parku ležiaceho pri letisku.
Električka by vozila ľudí do práce podobne ako do košických oceliarní U. S. Steel.
„Hovoríme o ceste spod perešského mosta až po letisko a o električkovej trati, ktorá by mala mať zastávku na letisku a mala by slúžiť nielen pre pracovníkov firmy Minebea, ale pre celý priemyselný park a pre samotné letisko. Vláda už vyčlenila na túto infraštruktúru peniaze v objeme asi 24 miliónov eur," povedal Žiga novinárom.
Projekt dostala na starosť štátna firma MH Invest II, ktorá v roku 2018 podpísala memorandá o porozumení s mestom Košice, Dopravným podnikom mesta Košice (DPMK) či s košickým letiskom.
Boli aj v U. S. Steele
Žiga a vicepremiér Richard Raši (Smer-SD) v piatok navštívili aj U. S. Steel Košice (USSK).
„Hovorili sme o pokračovaní pomoci energeticky najnáročnejším podnikom. Ministerstvo hospodárstva aj tento rok pomôže týmto podnikom sumou 40 miliónov eur. Minulý rok USSK získalo z tejto pomoci 12 miliónov eur," uviedol Žiga.
„Jedným z hlavných cieľov nového programového eurofondového obdobia bude takzvaná Zelená Európa, kde aj Slovensko bude mať alokované peniaze na zlepšenie životného prostredia a tu vidíme veľký priestor na to, aby sa U. S. Steel do tohto programu zapojil," uviedol Raši.
„Oceliarstvo je priemyselný sektor, ktorý momentálne prechádza náročným obdobím. Z tohto dôvodu je pre nás veľmi dôležité pokračovať v komunikácii s vládou SR, hlavne v tomto období dekarbonizácie nášho priemyslu, a spoločne hľadať cestu ako byť úspešní," uviedol prezident USSK James E. Bruno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári