KOŠICE. Koncom januára dominovala v médiách a nielen na východe správa o skorej rannej akcii príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).
Na štyroch rôznych miestach Košického kraja zadržali štyri osoby.
Bývalého šéfa odboru školstva Košického samosprávneho kraja (KSK) Štefana Kandráča, exriaditeľku Spojenej školy Dobšiná Alicu Krivanskú a podnikateľov Beátu P. a Ivana S.
Kvarteto východniarov skončilo v Bratislave, kde ich po výsluchu v pozícii podozrivých obvinili.
Všetkých štyroch pre obzvlášť závažný zločin podvodu, spáchaného v spolupáchateľstve, v časti pokusu a v časti dokonaného.
Beátu P. a Ivana S. aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti, spáchaný v spolupáchateľstve.
V utorok sme sa z dobre informovaného zdroja dozvedeli, že obvinenia v tejto kauze už neplatia.
Znenie obvinenia
Ako sme už v januári ako prví informovali, ide o kauzu z čias, keď košickú župu viedol Zdenko Trebuľa (Smer-SD), a jej pozadie postupne vyplávalo na povrch po nástupe nového župana Rastislava Trnku (nezávislý).

Trestné stíhanie súviselo s predraženým nájomným takmer 900-tisíc eur ročne za dve nehnuteľnosti elokovaného pracoviska v Sečovciach, patriaceho pod Spojenú školu (SŠ) Dobšiná.
Nevýhodnú zmluvu v roku 2013 a jej neskoršie dodatky mali uzavrieť vtedajšia riaditeľka školy Krivanská s prenajímateľkou objektu Beátou P. a jej firmou.
Kandráč mal podľa znenia obvinenia v rozpore s popisom svojho pracovného miesta nevykonať opatrenia, ktorými by zamedzil uzavretiu takej zmluvy a jej dodatkov. Naopak, ako vedúci odboru školstva KSK, mal svojimi podpismi vždy ku koncu účtovného roka vyjadriť súhlas s návrhom riaditeľky SŠ na použitie finančných prostriedkov celkovo vo výške 2,495 milióna eur.
Beáte P. sa tiež kládlo za vinu, že v snahe zatajiť existenciu vysokých príjmov a pôvod peňazí ich prevádzala z podnikateľského účtu na iné. Z nich mala potom s Ivanom S. uskutočniť hotovostné výbery, ktoré použili pre svoju vlastnú potrebu.
Za päť rokov plnenia zmluvy z roku 2013 a jej dodatkov malo dôjsť k spôsobeniu škody pre KSK vo výške 4,083 milióna eur. Ak by zmluva platila počas ďalších 10 rokov, ako pôvodne mala, vznikla by vraj celková škoda až okolo 12 miliónov eur.
V prípade uznania viny za podvod hrozí väzenie od 10 do 15 rokov a za legalizáciu príjmu z trestnej činnosti väzenie od 12 až do 20 rokov.
Dva zásadné kroky prokurátora
Vyšetrovateľ Prezídia Policajného zboru SR chcel pre všetkých štyroch obvinených žiadať väzbu. Obával sa, že na slobode by ovplyvňovali svedkov.
Spis s týmto návrhom predložil dozorujúcemu prokurátorovi Úradu špeciálneho prokurátora (ÚŠP). Ten mu nevyhovel a po dvoch dňoch a jednej noci v cele všetkých obvinených prepustil na slobodu.
Voči uzneseniu o vznesení obvinenia podali sťažnosť všetci štyria obvinení.
Ako sme sa v utorok podvečer dozvedeli, v kauze nastal výrazný posun.
A neočakávaným smerom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári