Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 5. jún, 2020 | Meniny má LauraKrížovkyKrížovky

Košice pred sto rokmi: Neviestka vo výklade aj lacná vývarovňa

Čo písali noviny kedysi.

(Zdroj: knižničný fond VKJB)
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zo života Zámočníckej ulice

Je to svojrázna časť starej Cassovie a žiari patinou minulosti. Svojím vzhľadom pripomína historické štvrti Milána či iného starého európskeho mesta. Uzulinká ulica leží medzi storočnými domami ako tenká stuha. Zovňajšok domov je už trocha ošarpaný ako muzeálny exponát, no predsa odoláva zubu času.

Obe strany ulice sú tak tesne blízko seba, že po celý deň tu panuje dokonalé prítmie a len ojedinele sem preniknú blahodarné lúče slnka, ktoré sa jemne dotknú len najvyšších častí budov. Za starými múrmi však nevládne tajuplné ticho ani skľúčenosť, ale práve naopak, toto miesto je plné života.

Skryť Vypnúť reklamu

Okoloidúcich vítajú na oboch koncoch ulice hostince. Jeden má vo výklade vyložené rôznorodé potraviny, v tom druhom vídať počas dňa vymaľovanú neviestku. Ráno otvárajú pomerne neskoro, skôr to ani nie je nutné, keďže o takej hodine tu zavíta len málo hostí. Iná situácia je večer, keď sa to tu bezstarostne hemží hosťami. Nešťastníci zapíjajú žiaľ, aby mohli zabudnúť a tí šťastní sa bezuzdne zabávajú. To je vždy správny okamih, aby cigán spustil smutné piesne zo svojho repertoára, trasúc sa do úplného vyčerpania. Melódiu huslí neraz dopĺňajú divoké výskania: „nikdy neumrieme...“ a letiace poháre padajúce na zem po kúskoch.

Otrhané a nezamestnané osoby s vpadnutými tvárami v súčasnej dobe príliš nenavštevujú tieto lokály, aby sa posilnili pravidelným štamperlíkom. Nemajú na to peniaze navyše. Ulici sa však nevyhýbajú, keďže s obľubou navštevujú tunajšiu lacnú vývarovňu. Zatuchnutá „jedáleň“ je už predpoludním obsadená do posledného miesta.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetci nedočkavo čakajú na svoj denný životabudič, ktorého prenikavá vôňa vypĺňa každý jeden kút miestnosti. Robustná pani Marika s výraznými červenými lícami sa len tak obracia medzi stolmi, aby sa každému včas ušlo. Keď prichádzajú na rad cestoviny, hostí sa hlasito vypytuje: „Radi by ste s makom alebo s tvarohom?“ Hladoši si príliš nevyberajú. Ubúda z oboch druhov rovnako. Keď sa lomoz trocha upokojí, z každej strany počuť: „Platím...“. Pani Marika sa rýchlo ponáhľa ku každému stolu. A veru pri mnohých vládne ticho ako v hrobe. Sedia pri nich darmožráči. Keď dôjde rad na nich, ustráchane, červenajúc sa a šepotom hovoria pani Marike: „Ani dnes nemôžeme zaplatiť. Možno sa časy čoskoro zmenia.“ Pani Marika zúri: „Takto to ísť ďalej nemôže. Určite ani vy nemáte peniaze!“ Jeden mladý, stály zákazník, ktorý kedysi pracoval ako paholok u istého grófa, odpovedá: „Na budúci týždeň už budem v novom zamestnaní a vyplatím všetky dlžoby.

Skryť Vypnúť reklamu

Poobedňajšie ticho narúša šramot miestneho brusiča z Talianska. Pracuje tu už len jeden. Obchody idú zrejme ťažko. Usilovne však pracuje, brúsi nože, britvy. Na stene jeho dielne visia známe podobizne z minulosti: Kossuth a Garibaldi.

Tam, kde kedysi pôsobilo pohrebníctvo, dnes predávajú cukríky. Čierna rakva z výkladu je už dávno preč. Zmizla aj tá, kto vie, koho niesli v nej pri jeho poslednej ceste. Och, aký bolestný a pretrvávajúci smútok...

(Kassai Napló, 29. 2. 1920)

Marťania

Slávny prírodovedec Linné (Carl Linné 1707-1778, pozn. autora) pri zatrieďovaní živých bytostí, označil človeka ako „človeka rozumného“, latinsky „homo sapiens“.

Človek je nadmieru hrdý na svoje výnimočné postavenie medzi živými organizmami. Verí, že je skutočne múdry a to ho oprávňuje vládnuť nad celou prírodou. Úspechmi dosiahnutými vo veľkom zápase o podmanenie si prírodných síl sa však stáva čoraz viac sebavedomejším a neraz si myslí, že nič nie je pre neho nemožné.

V staroveku bolo ľudstvo natoľko plné sebadôvery, že svoje božstvá začalo formovať na svoj vlastný obraz. Zemeguľu považovalo za stred celého sveta okolo ktorého krúžia ostatné planéty. Muselo uplynúť niekoľko storočí, aby geocentrický svetonázor vystriedal heliocentrický.

S postupným rozvojom vedy resp. poznaním sa stále viac ľudia pýtajú, či je možný život aj na iných planétach. Táto záhada však ešte len čaká na svoje odhalenie. Najnovšie výskumy však ukázali, že život bude pravdepodobne možný iba na Marse, ktorý disponuje podobným zložením ovzdušia ako Zem, ba dokonca sa predpokladá, že na Marse môžu žiť bytosti podobné nám ľuďom.

V snahe potvrdiť túto hypotézu sa vedci už dlhodobejšie pokúšajú nadviazať kontakt s Marťanmi. Pravidelné pozorovanie červenej planéty odhalilo viacero zaujímavých úkazov na jej povrchu, medzi inými napríklad veľké škvrny pripomínajúce kanalizačnú sieť. Keď sa po čase ukázalo, že záhadné škvrny sa raz zmenšujú a inokedy zväčšujú, začalo sa uvažovať o možnosti akejsi snahy Marťanov o nadviazanie komunikácie s pozemšťanmi.

Podľa posledného vyhlásenia Marconiho (Gugliemo Marchese Marconi, taliansky fyzik, pozn. autora), Marťania vysielajú smerom k nám elektrické znamenia, ktoré sa potom prejavujú v podobe nezvyčajných signálov zachytávaných telegrafnými stanicami po celej Zemi. Vzhľadom na to, že komunikácia s Marťanmi je sama o sebe komplikovaná, Marconi navrhuje, aby im boli odosielané geometrické znaky.

Žijú na Marse ľudia alebo nie? To je otázka, na ktorú sotva budeme poznať odpoveď v blízkej budúcnosti.

(Kassai Napló, 28. 2. 1920)

I tu treba nápravy

Dňa 23. februára viezol som sa na elektrike z Komenského ústavu k zastávke na Zbrojnickú ulicu (dnes Zbrojničná ulica). Pri zastávke chcejúc zostúpiť, prosil som sprievodkyňu vozňa, aby so znamením k odjazdu trochu počkala. Dostal som však odpoveď maďarskú a urážlivú, že vraj ona nemá kedy! Nato nasledovala provokácia od všetkých maďarských pasažierov: vyrojili sa na mňa ako sršni a jeden z nich sa dokonca tak hlúpe a oplzle vyslovil, že sa to nedá napísať. Musel som byť však ticho, poneváč nemám právo prerušiť jazdu a zavádzať protokoly na ulici.

Neni na tomto dosť; musím sa rozpisovať. Dňa 25. februára viezol som sa na elektrike od Posádkového veliteľstva do Komenského ústavu, kde som zamestnaný. Predom som si opatril drobné peniaze, abych neprišiel do mrzutosti so sprievodkyňou. Ako obyčajne hovorila maďarsky. Ja som platil 40 halierov a ona sa na mňa osopila, že prijme len drobné (30 hal.) Nemohli sme sa po slovensky dohovoriť, musel som s ňou hovoriť lámanou maďarčinou. Žiaľbohu, je mi to veľmi obťažné; a viem zcela iste, že sprievodkyňa vie slovensky, ale videla, že som pôvodom Čech a preto ma sekýrovala. To som mal už mnoho takých prípadov a preto rád bych už videl nápravu, aby má viacej nesekýrovali.

(Slovenský východ, 29. 2. 1920)

Sánkarské preteky

Okresné sánkarské závody budú usporiadané v nedeľu dňa 29. februára na výbornej košickej sáňkarskej dráhe. Začiatok o pol 3. hodine odpoludnia. Na závody je hlásená účasť športovníkov z celého východného Slovenska. Víťazi dostanú medaile venované košickým Atletickým klubom.

(Slovenský východ, 27. 2. 1920)

Nové stanice žrebcov

V župe Abaujskej boli sriadené dve stanice žrebcov (vajčiakov) a síce v Moldave so 4 žrebcami a v Košiciach v gazdovskej akadémií so 2 žrebcami. Pri prvej sa platí 80-100 korún pri druhej 100 korún za pripustenie.

(Slovenský východ, 27. 2. 1920)

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Stomatologická starostlivosť verzus koronavírus
 2. Čo robiť, keď majú deti strach? Vyskúšajte tieto tipy od psychologičky
 3. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze
 4. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme
 5. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami
 6. Aj použitý kuchynský olej môžete separovať
 7. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 8. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 9. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky
 10. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 1. Ťahanovčania upratovali sídlisko, pomáhala aj mládež z Demetra
 2. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze
 3. Stomatologická starostlivosť verzus koronavírus
 4. Koronakríza zasiahla peňaženky Slovákov
 5. Členovia ASINS vrátili za rok 2019 do ekonomiky 113 mil. Eur
 6. Ako aktualizovať autonavigáciu Mio?
 7. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme
 8. Ružinovská poliklinika otvorila unikátne oddelenie
 9. Päť užitočných rád, ako si vybrať správnu klimatizáciu
 10. Našli sme budúcnosť hliníka. Je v Spišských Vlachoch
 1. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými? 29 126
 2. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 20 582
 3. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami 16 043
 4. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze 13 742
 5. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku 11 427
 6. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky 11 014
 7. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 9 817
 8. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 9 453
 9. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 9 366
 10. Ako vytriediť Mekáč doma? 8 947
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: História

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
história

Neprehliadnite tiež

Marián Kolník takto pred časom prišiel ako svedok na súd v kauze zmenky.

Vrah futbalistu dostal 25 rokov, prokurátor žiada doživotie

Košický súd vyniesol rozsudok v prípade brutálnej vraždy v Dobšinej.

Ondrej sa o chvíľu dozvie rozsudok.

Košické kúpaliská otvoria. Na atrakcie zabudnite

Budú merať telesnú teplotu, dezinfikovať ruky, zabezpečiť musia rozostupy.

Ľudia sa už na kúpaliská tešia, chýba však teplé počasie.
POVODNE 2010 - DESAŤ ROKOV PO

Po týždni prestalo pršať. Vyšlo slnko. A pretrhla sa hrádza

Len som si povzdychla, koniec, nemáme už nič, spomína obyvateľka Zdoby.

V zdobe zatopilo desiatky domov.Dielo skazy si na svojom majetku si niektorí obyvatelia boli pozrieť na člnoch ešte pred opadnutím veľkej vody.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Trumpovi vyprázdnili námestie od pokojných demonštrantov.
Dobré ráno

Dobré ráno: Zákaz predaja v nedeľu uškodí hlavne obchodným centrám

V parlamente sú dva poslanecké návrhy.

Podcast Dobré Ráno.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Amerika horí, Trump je nahý

V našom regióne Trumpove reči o sprisahaní neprekvapujú.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Tabletky hydroxychlorochínu.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop