KOŠICE. Ceny mesta Košice boli po prvýkrát udelené v roku 1994. Doteraz si ich prevzali desiatky jednotlivcov a kolektívov.
Počas ostatného februárového zastupiteľstva poslanci schválili desať jednotlivcov a tri kolektívy, ktoré si ocenenie prevezmú počas tohtoročných májových osláv Dňa mesta Košice.
Spolu bolo posudzovaných dvadsaťsedem návrhov na ocenenie jednotlivcov a deväť návrhov na ocenenie kolektívov Cenou mesta Košice.
Balassa: Oblek nechystám
Tohtoročným laureátom je aj publicista a známy turistický sprievodca Zoltán Balassa.

„Samozrejme som sa potešil. Ako vlani som nechystal oblek, tak ani teraz nebudem,“ hovorí o ocenení a spomína pritom na vysoké maďarské štátne vyznamenanie, ktoré si prebral práve minulý rok.
„Človek keď pracuje, nemyslí na to, že ho za to môžu vyznamenať, alebo oceniť. Ak predsa, je to utvrdenie v tom, že to, čo vykonal aj pre druhých znamená hodnotu. To človeku dáva krídla a motivuje ho v ďalšej práci. A tej mám pred sebou ešte neúrekom,“ dodal.
Kto ho nominoval vie, no podľa vlastných slov to nie je zaujímavé či dôležité.
Za verejnoprospešnú činnosť
Medzi ocenenými je aj športová pretekárka a trénerka džuda Mária Cabanová, kňaz, cirkevný právnik a vysokoškolský pedagóg František Čitbaj či zakladateľ a realizátor projektu Charita Tour Dušan Gaži.
Cenu mesta môže mestské zastupiteľstvo udeliť za vynikajúce tvorivé výkony, významné výsledky a mimoriadne zásluhy vo vedeckej, technickej, kultúrnej, umeleckej, športovej, publicistickej a verejnoprospešnej činnosti.
K takým patrí aj vedúca zariadení Charitný dom sv. Alžbety a Nocľaháreň Emauzy Košice Soňa Hlaváčová.
„Musím sa priznať, že ma to veľmi milo prekvapilo a som vďačná všetkým, ktorí tento návrh podporili. Poznám podmienky podávania návrhu na Cenu mesta, nakoľko som sa pred niekoľkými rokmi pokúšala aj ja takýto návrh pre jedného občana Košíc napísať, ale bohužiaľ nebol úspešný. Čiže viem, že niekto ma navrhol a napísal a je to pre mňa prekvapením, pretože netuším, kto to bol.“
Štvrťstoročie v sociálnej oblasti
Soňa Hlaváčová sa venuje ľuďom bez domova z najnižších sociálnych vrstiev.
„Práca, ktorú vykonávam, je skôr mojím poslaním. Pracujem v sociálnej oblasti už 25 rokov a necelých 15 rokov s najzraniteľnejšou skupinou obyvateľstva, s ľuďmi bez domova. Po celý ten čas sa snažím nielen ja, ale aj celý môj pracovný tím poskytovať týmto ľuďom bezpečie a najmä pocit, že niekam patria. Sme tu pre nich, aby sme im pomohli získať opäť motiváciu žiť, prekonať nepriaznivú sociálnu situáciu a zaradiť ich späť do normálneho spôsobu života. Najväčšou radosťou pre nás je dosiahnutie ich samostatnosti a ich šťastného pocitu, že sú pre našu spoločnosť potrební, aj keď sa ocitli na samom dne,“ dodáva Hlaváčová.
Jazz, priemyselná komora a archív mesta
Cenu mesta predstavuje plaketa zobrazujúca erb mesta a nápis Cena mesta Košice.
Súčasťou ocenenia je listina a finančný dar vo výške 700 eur. Z rúk primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) si ho prevezme aj prvý riaditeľ obnovenej Obchodnej a priemyselnej komory v Košiciach Ľudovít Korotnoky a zakladateľ 1. Jazzového klubu na Slovensku a Medzinárodného jazzového festivalu Gejza Szabados.
Laureátkou sa stala tiež vedúca Archívu mesta Košice Mária Hajduová. Svoj celý profesijný život zasvätila archívnictvu.
Od roku 1973 do roku 1990 pracovala ako odborná archivárka v Štátnom okresnom archíve Košice-vidiek. Od roku 1991 pracuje v Archíve mesta Košice. Jeho vedúcou sa stala v roku 2011.
Majstri sveta
Manželia František a Miriam Bérešovci, členovia tanečného klubu Meteor sú osemnásobní majstri Slovenska a teraz aj laureátmi Ceny mesta Košice.
Minulý rok sa umiestnili na 1. priečke svetového rebríčka World DanceSport Federation v latinskoamerických tancoch, kde sa presadili v silnej konkurencii tristo párov z celého sveta.
Vytancovali si aj titul majstrov sveta na svetovom šampionáte v Košiciach.
„Samozrejme, bolo to veľmi príjemné, keď nám prišla zásielka s informáciou, že sme laureátmi. Človek, to čo robí, nerobí pre ocenenia, ale je príjemné, keď si aj okolie všimlo naše úspechy. Veľmi nás to potešilo,“ hovorí Miriam.
Obaja už doma rozoberali, kto ich mohol nominovať, jednoznačne sa zhodli, že niekto z tanečného klubu.
„V klube boli reči, že niečo riešili, takže odtiaľ zrejme vietor fúka.“
Svoj úspech si vážia o to viac, že tanečnému športu sa venujú popri svojej práci.
„Je to vlastne náš koníček, no tanec je hlavnou témou našich rozhovorov aj doma. Tancuje totiž aj naša dcéra,“ dodáva s úsmevom Miriam Bérešová.
Ocenenými kolektívmi budú Dychový orchester mladých Košice, Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach a Ochotnícke divadlo v Lorinčíku.
In memoriam
Cenu mesta možno udeliť aj in memoriam, a to najneskôr do dvoch rokov od úmrtia navrhnutej osobnosti.
Tento rok bude udelená Jozefovi Liptákovi - manažérovi Hasičskej dychovej hudby Košice, a to za celoživotný prínos do hudobného života v meste.

Jozef Lipták zomrel v polovici januára po tom, čo spadol len niekoľko desiatok metrov od magistrátu na zrejme zľadovatenom mestskom chodníku.
Na radnicu sa v osudný deň vybral odniesť faktúru za vystúpenie dychovky na slávnosti mestskej polície.
„Nie sme doma ujednotení, čo si o tom máme myslieť. Vedel som o tom dopredu, pani viceprimátorka (Lucia Gurbaľová (KDH) – pozn. red.) mi povedala, že ho navrhne, pretože to chcela urobiť už dávnejšie. Osobne to beriem tak, že je to za jeho prínos a prácu v kultúrnej oblasti,“ hovorí syn Matej Lipták.
„Vyšetrovanie stále prebieha, žaloba je v príprave. Polícia nemá výsledky, a tak skoro ich ani nebude mať. Náš právny zástupca pripravuje predžalobnú výzvu, keďže sú tam svedkovia,“ dodáva.
Kto Cenu mesta preberie, zatiaľ nevie.
„Možností je viac, od tej, že to pôjde prevziať niekto z rodiny až po tú, že si ju necháme poslať. Počkáme aj na vyšetrovateľa a ako sa k tomu mesto postaví.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári