Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Primátor Košíc: Vedenie Steel Arény pripravilo mesto o kvalifikáciu

Združenie: Rokovalo sa bez nás.

Steel Aréna.Steel Aréna. (Zdroj: Korzár/Judita Čermáková)

BRATISLAVA, KOŠICE. Kvalifikácia na zimné olympijské hry (ZOH) 2022 v čínskom Pekingu sa napokon neuskutoční v košickej Steel Aréne, ale v Bratislave.

Vo štvrtok totiž bratislavskí mestskí poslanci pre toto podujatie schválili takmer 37-percentnú zľavu z ceny nájmu Zimného štadióna Ondreja Nepelu v Bratislave.

Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) po zľave zaplatí mestu za nájom 60-tisíc eur s DPH.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šatan: V Košiciach sú prieťahy

Na štvrtkové bratislavské mestské zastupiteľstvo prišiel prezident SZĽH Miroslav Šatan.

SkryťVypnúť reklamu

Poslancom uviedol, že v minulosti sa objavili v médiách informácie, že kvalifikácia bude v Košiciach.

Súvisiaci článok Veme: Primátor poškodzuje dobré meno Košickej arény Čítajte 

„Sľúbili nám hladký priebeh, teraz sú tam však prieťahy," vysvetlil pre TASR s tým, že zväz tlačí čas, a preto sa obrátil na hlavné mesto.

Nepriamo narážal na už medializované napäté vzťahy medzi primátorom Košíc Jaroslavom Polačekom (nezávislý) a vedením občianskeho združenia Košická aréna kvôli zlej finančnej situácii tohto športového zariadenia.

V liste, ktorý Šatan adresoval pred pár dňami vedeniu bratislavskej mestskej organizácie - Správa telovýchovných a rekreačných zariadení Bratislavy, priblížil, že SZĽH bol poverený Medzinárodnou hokejovou federáciou (IIHF) organizáciou finálnej olympijskej kvalifikácie skupiny D.

Slovensko totiž musí o účasť v hokejovom turnaji na zimných olympijských hrách 2022 v čínskom Pekingu bojovať v kvalifikácii, pričom bude organizátorom kvalifikačného turnaja, kde budú jeho súpermi Bielorusko, Rakúsko a Poľsko.

SkryťVypnúť reklamu

„Olympijská kvalifikácia patrí z celosvetového hľadiska k najprestížnejším podujatiam v mužskom hokeji. Slovensko bude na základe postavenia v rebríčku IIHF usporiadateľskou krajinou jednej z troch kvalifikačných skupín, z ktorých si len ich víťaz vybojuje olympijskú miestenku," priblížil Šatan s tým, že podujatie sa bude konať od 27. do 30. augusta 2020.

SZĽH zároveň požiadal mesto o zníženie nájomného zimného štadióna.

„SZĽH ako organizátor musí vynaložiť nemalé finančné aj personálne náklady na organizáciu kvalifikácie s kompletnou prípravou aj realizáciou tohto významného podujatia," podotkol v liste Šatan.

"Boli sme už pod termínovým tlakom zo strany IIHF. Na začiatku sa zdalo, že dejiskom turnaja by mohli byť Košice, intenzívne sa o to snažil aj pán primátor, no nemohli sme už dlhšie čakať," uviedol Šatan pre portál hockeyslovakia.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Primátor hovorí o drzosti a hanbe vedenia arény

„To, že olympijská kvalifikácia u nás nebude, je veľmi zlá správa pre Košice,“ zareagoval pre Korzár Polaček na verdikt SZĽH.

Tento negatívny výsledok ho sklamal vzhľadom na pol roka rokovaní, lobingu a mnohých stretnutí.

Súvisiaci článok Polaček navrhuje personálne zmeny v Košickej aréne Čítajte 

„Hokejisti pritom nielenže mohli, ale aj mali hrať v Košiciach. Všetko bolo dohodnuté, z našej strany podpísané, dokonca aj memorandum s hokejovým zväzom. Viac sa urobiť hádam zo strany vedenia mesta ani nedalo,“ konštatoval primátor.

Podľa neho prišli prvé problémy pred dvoma týždňami, keď Steel Aréna na čele s generálnym manažérom Igorom Havrilom žiadala za organizáciu kvalifikačného turnaja v Košiciach 300-tisíc eur.

„Pritom z dostupných informácií vieme, že náklady na organizáciu jedného zápasu sú na úrovni nižšej ako 10-tisíc eur. V kvalifikácii sa bude hrať len šesť zápasov. Neskutočne drzú požiadavku odôvodnili tým, že veď nech dá zväz protiponuku. Oni teda chceli licitovať, hoci dobre vedeli, že čas hrá proti Košiciam a že môžeme o turnaj prísť. V Bratislave bude stáť nakoniec podujatie 60-tisíc eur,“ kritizoval primátor vedenie Steel Arény.

Dodal, že je veľmi sklamaný z ľudí, ktorí majú v rukách Steel Arénu.

„Pýtať za organizáciu 5-násobok oproti Bratislave je do neba volajúca drzosť a hanba. Je najvyšší čas na vyvodenie dôsledkov, toto nebol prvý prešľap. Mesto Košice sa viac poškodiť hádam už ani nedá,“ uzavrel Polaček.

Z magistrátu konkretizovali, že mesto bude ako tretinový podielnik požadovať vyvodenie osobnej zodpovednosti voči generálnemu manažérovi Steel Arény I. Havrilovi.

Na kvalifikáciu už mesto vyčlenilo peniaze

Košice s organizáciu olympijskej kvalifikácie naisto počítali. Na mestskom zastupiteľstve schválili poslanci minulý týždeň vo štvrtok v rozpočte mesta na rok 2020 mimoriadnu dotáciu pre Steel Arénu vo výške 230-tisíc eur.

Bola viazaná na výdavky spojené s usporiadaním tohto hokejového podujatia (130-tisíc eur) i majstrovstiev Európy v malom futbale.

Súvisiaci článok Steel Aréna nevydolovala od mesta peniaze na dlhy Čítajte 

Nie je preto celkom jasné, čo presne mal prezident SZĽH Šatan na mysli zmenou dejiska na Bratislavu, ktorú vysvetľoval tým, že v Košiciach sú teraz prieťahy.

Vlani 30. októbra podpísal s košickým primátorom memorandum o spolupráci, v ktorom sa mesto zaviazalo spolupracovať pri príprave a organizácii hokejovej kvalifikácie.

V memorande sa okrem iného písalo, že obe strany deklarujú spoločný záujem a snahu spolupracovať pri zabezpečení organizácie tohto významného športového podujatia s cieľom propagácie Košíc a ich historických, kultúrnych a spoločenských hodnôt a aktivít.

Spoločným záujmom oboch partnerov bola podľa podpísaného dokumentu aj podpora rozvoja športu a športovej reprezentácie SR.

„Ak si memorandum získa budúci týždeň aj dôveru poslancov mestského zastupiteľstva a prebehnú aj ďalšie procesy, v Košiciach sa opäť môžeme tešiť na hokej svetovej úrovne s postupovým bonusom na olympiádu,“ uviedol pri podpise memoranda Polaček.

Mestské zastupiteľstvo ho odobrilo 6. novembra 2019.

Ako naznačil košický primátor vo svojej aktuálnej reakcii, za rozhodnutím SZĽH by mohli byť napokon financie, keďže Bratislava ponúkla zväzu za prenájom štadióna 60-tisíc, pričom podľa Polačeka Steel Aréna až 300-tisíc eur.

Košická aréna: O všetkom sa rokovalo bez nás

„Občianske združenie Košická aréna nebolo ako vlastník komplexu Steel Arény v priebehu uvedeného pol roka rokovaní, lobingu a mnohých stretnutí oslovená ani raz, a to ani čo sa týka manažmentu, ani čo sa týka správnych orgánov občianskeho združenia. O všetkom sa rokovalo bez majiteľa haly,“ uvádza sa v stanovisku vedenia Košickej arény, ktoré Korzáru poskytla jeho I. viceprezidentka Oľga Černá.

Je podľa neho smutné, že mesto Košice s 33-percentným podielom na hlasovacích právach neovláda nákladovú úroveň Košickej arény a rozhoduje a navrhuje cenu za prenájom bez overenia skutočností.

„Dňa 13. 2. 2020 bola formou e-mailu doručená od mesta Košice manažmentu Košickej arény prvýkrát na pripomienkovanie Zmluva o výpožičke Steel Arény a o vzájomnej spolupráci, ktorou sa mala Košická aréna zmluvne zaviazať bezodplatne poskytnúť celý komplex pre účely konania olympijskej kvalifikácie so vstupom verejnosti. Súčasne sa mala zaviazať aj na bezodplatné poskytnutie služieb súvisiacich s prevádzkou a fungovaním Steel Arény počas času výpožičky, a to vrátane bezodplatného zabezpečenia dodávky elektrickej energie, plynu, vody a tepla.“

Vedenie občianskeho združenia zdôraznilo, že termín pripomienkovania bol stanovený mestom Košice okamžite, najneskôr 14. februára 2020.

„Na mimoriadnom valnom zhromaždení 18. 2. 2020 bola takáto zmluva označená za neprijateľnú, za zmluvu, ktorá odporuje platným zákonným ustanoveniam vyplývajúcim z daňových a občianskoprávnych zákonov. Bez ohľadu na formu uvedený návrh zmluvy predstavoval zmluvu o nájme, ktorá nemôže byť bezodplatná. Mimoriadne valné zhromaždenie, ktorého sa zúčastnili aj zástupcovia mesta, vrátane pána primátora, v tomto duchu prijalo úlohu č. 4/2020, v ktorej uložilo I. Havrilovi pripraviť návrh zmluvy o prenájme haly medzi Košickou arénou a SZĽH pre kvalifikáciu na ZOH v Pekingu. Návrh zmluvy bol vypracovaný a odoslaný vedením Košickej arény na SZĽH, konkrétne p. Budiovej, s následnou požiadavkou o osobné stretnutie so zástupcami SZĽH. Náš návrh nebol akceptovaný a k ďalšiemu rokovaniu predstavitelia Košickej arény neboli prizvaní,“ informovala Košická aréna vo svojom stanovisku.

Vypracovaný návrh zmluvy obsahoval podľa združenia podmienky prenájmu vrátane nájomného, ktoré bolo navrhnuté v zmysle platných zákonných ustanovení, a stanovenie jeho výšky súčasne vychádzalo zo schváleného rozpočtu Košickej arény na rok 2020.

„Nie sme kompetentní sa vyjadrovať k nájomnému, ktoré navrhli majitelia bratislavského zimného štadióna, vieme si to iba skonfrontovať s cenníkom zverejneným na ich stránke. Je to ich vec a ich zodpovednosť. Chceme týmto pripomenúť, že všetky akcie medzinárodného charakteru si vyžadujú mimoriadnu prípravu, týkajúcu sa technickej spôsobilosti a bezpečnosti haly, kde na prvom mieste je návštevník a, samozrejme, účastník športového podujatia. Je jedno, či sa bude konať jeden alebo 10 zápasov, príprava v obidvoch prípadoch je rovnaká a náročná technicky aj finančne. Košický zimný štadión má 14 rokov a z toho vyplývajú aj potreby pre prípravu. Výroky pána primátora komentovať nebudeme,“ uzavrelo vedenie Košickej arény.

Súvisiaci článok V Steel Aréne sa budú hrať kvalifikačné zápasy na olympiádu Čítajte 

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 2. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 4. dm sa zameriava na ženské zdravie
 5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 15 281
 2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 094
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 605
 4. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 7 411
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 781
 6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 255
 7. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 197
 8. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 2 945

Blogy SME

 1. Ján Škerko: Raňajky v tráve? Nie, raňajky s manželkou
 2. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (2.)
 3. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
 4. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
 5. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
 6. Andrea Bérešová: Doma v záhrade 06/2023
 7. Martin Pilnik: Liekové reformy od farmafiriem nás priviedli k "dvojnásobným" nákladom na lieky
 8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kameničany
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 134 553
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 966
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 13 093
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 9 974
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 778
 6. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 7 600
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 570
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 938
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Protest pred parlamentom proti dohode s USA.

Politicko-spoločenský newsletter Kontext Jakuba Fila.


10 h
Anna Karolína Schmiedlová.

Sledujte online prenos z Roland Garros.


Sportnet 5 h
Investori Steve Cohen, Ray Dalio a George Soros

Komisia pre cenné papiere zverejnila, čo nakupovali.


29. máj
Biblia sa dostala na niektorých školách na čierny zoznam.

Školský obvod nespresnil, ktoré pasáže Biblie sú problematické.


ČTK 59m

Blogy SME

 1. Ján Škerko: Raňajky v tráve? Nie, raňajky s manželkou
 2. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (2.)
 3. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
 4. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
 5. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
 6. Andrea Bérešová: Doma v záhrade 06/2023
 7. Martin Pilnik: Liekové reformy od farmafiriem nás priviedli k "dvojnásobným" nákladom na lieky
 8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kameničany
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 134 553
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 966
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 13 093
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 9 974
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 778
 6. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 7 600
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 570
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 938
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu