KOŠICE. Zamestnanci Úradu verejného zdravotníctva začali v piatok s kontrolou zdravotného stavu cestujúcich na medzinárodných letiskách na Slovensku.
Nariadil to Útvar vedúceho hygienika Ministerstva dopravy a výstavby po štvrtkovom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR.
Na základe tohto rozhodnutia je meraná telesná teplota tých, ktorí na Slovensko priletia z iných krajín.
Informovala o tom hovorkyňa košického letiska Karolína Linhartová.
Nariadenie platí pre letiská v Bratislave, Poprade a v Košiciach.
Bez zvýšenej teploty
Prví cestujúci, ktorých sa toto nariadenie týkalo na košickom letisku, prileteli do východoslovenskej metropoly krátko po poludní, a to na linke z Prahy.
V priebehu necelej polhodiny pristáli aj lietadlá z Viedne, Düsseldorfu a Varšavy.
Celkovo bolo skontrolovaných 222 cestujúcich, pričom u žiadneho z nich nebola nameraná zvýšená teplota.
Treba vyplniť aj dotazník
Podľa slov hovorkyne letiska musí každý cestujúci prilietajúci do Košíc ešte na palube lietadla vyplniť dotazník predložený palubným personálom.

V prípade potreby tak bude možné na základe vpísaných informácií dotknutú osobu vyhľadať.
Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa v prípade, že na palube lietadla bude identifikovaný človek so symptómami podobnými ochoreniu COVID-19 (nový koronavírus, pozn. red.), bude okamžite po prílete odvezený špeciálnou sanitkou na izoláciu na infekčné oddelenia do nemocnice.
Ako povedal, na Slovensku koronavírus zatiaľ potvrdený nebol.
Vzhľadom na jeho výskyt v okolitých európskych krajinách (Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Nemecko, Nórsko, Rakúsko, Rumunsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko či Veľká Británia) je však nutné pripraviť sa na to, že sa prípady nákazy môžu vyskytnúť aj na Slovensku.
Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR situáciu pozorne sledujú a v prípade potreby sú pripravené aj v spolupráci s ďalšími rezortmi pristúpiť k potrebným opatreniam.
Vlastné bezpečnostné postupy
Na riešenie krízových situácií súvisiacich s nákazou je košické letisko pripravené.
„Medzinárodné letisko v Košiciach má stanovený postup pri podozrení na zhoršenie sa zdravotného stavu osoby na palube lietadla v Núdzovom pláne letiska Košice. Na základe oznámenia posádky lietadla o zhoršení zdravotného stavu osoby/osôb na palube lietadla, alebo požiadavky na pristátie lietadla na letisku Košice, by bol spustený vyrozumievací proces, počas ktorého by boli o situácii vyrozumené záchranné, bezpečnostné, prevádzkové zložky letiska Košice a zložky integrovaného záchranného systému a postupovalo by sa podľa núdzového plánu. Na letisku Košice sa nachádza infekčná miestnosť a taktiež stojisko pre lietadlá pripravené na krízové situácie," uviedla Linhartová.
Odporúčania pre ľudí zo zasiahnutých oblastí
Úrad verejného zdravotníctva odporúča ľuďom prichádzajúcim z oblastí zasiahnutými koronavírusom, aby si kontrolovali telesnú teplotu ešte 14 dní po návrate, dbali na dôkladnú hygienu rúk a kašľali a kýchali do papierových vreckoviek.
Takisto odporúča dezinfikovať povrchy v domácnosti a obmedzovať pohyb na miestach s vyšším počtom ľudí.
V prípade, že sa do dvoch týždňov objavia príznaky ako kašeľ, horúčka, sťažené dýchanie, bolesť hrdla, hlavy, kĺbov, treba ihneď kontaktovať lekára alebo pohotovosť.
Ľudia, ktorí majú podozrenie na možnú nákazu, môžu zostať v dobrovoľnej dvojtýždňovej karanténe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári