Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Pacient, ktorý je hospitalizovaný s koronavírusom v košickej nemocnici, je v stabilizovanom stave.
Túto informáciu potvrdil primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Martin Novotný.
O pacienta sa starajú dve sestry a lekár
„Je to mladý muž, ktorý nemá žiadne ďalšie koinfekcie, nepredpokladám preto ťažký priebeh. Z informácií, ktoré mám, to vyzerá sľubne. Z epidemiologického pohľadu po návrate z Francúzska nebol v práci ani na spoločenských podujatiach, teda mal kontaktov menej. U tohto pacienta je to úzky okruh ľudí, ktorí sú prešetrovaní. Výsledky budú v čo najkratšej dobe,“ uviedol Novotný.

Komentovať, ako pacient vníma situáciu, Novotný nechcel. Všetky jeho kontakty však údajne nemajú žiadne ťažkosti.
„Majú nariadenú domácu karanténu, my sme odoberali vzorky piatim ľuďom.“
Zaujímalo nás, ako je personál, ktorý prichádza do styku s nakazeným pacientom, chránený.
„Pacienti sú izolovaní. V 24-hodinovej prevádzke sú dve sestry a jeden lekár, ak budeme mať viac pacientov, budeme personál pridávať. Tento pacient je však izolovaný aj od ostatných hospitalizovaných. Zamestnanci majú ochranné prostriedky, majú plášť, rukavice, respirátor a okuliare.“
Bratislava je vzorkami zahltená
V súvislosti s vyšetrovaním vzoriek krvi dodáva, že Bratislava začína byť zahltená.
„Preto sa nám v dohľadnej dobe, možno do týždňa, podarí v Košiciach zaviesť metodiku vyšetrovania koronavírusu. To čakanie na výsledky sa totiž predlžuje. Momentálne sú k dispozícii do troch - štyroch dní, pred časom to boli dva dni. Toto bol dôvod, prečo sme sa museli dopracovať k vlastnej diagnostike. Momentálne je spustená testovacia prevádzka a vzorky sa vyšetrujú duálne v Košiciach a v Bratislave,“ vraví Novotný.
Podľa primára je najväčšou výzvou zvládnuť stres a paniku spojenú s koronavírusom. Neodporúča konať prehnane stresovo.
„Nie je potrebné zbytočne chodiť na infekčné za každých okolností, napríklad pre potvrdenie pre zamestnávateľa pre možnosť nastúpenia do práce. Infekcia koronavírusom vo väčšine prípadov prebieha ľahko. Dôležité je, že pacient pri ľahších príznakoch nepotrebuje intenzívnu zdravotnú starostlivosť a je tam väčší časový priestor určiť správny liečebný postup. Ak má pacient len ľahké respiračné ťažkosti, nemá teploty nad 38 stupňov Celzia, nemá bolesti svalov a kĺbov, nech kontaktuje linku koronavírusu a po spolupráci s epidemiológom sa určí ďalší postup. Sme zahltení, nemáme čas telefonovať a podávať informácie, na to slúžia infolinky.“

Vyšetrili 77 ľudí, krv budú odoberať aj doma
Novotný dodal, že v súvislosti s podozrením na nákazu novým
koronavírusom vyšetrili v Košiciach 77 ľudí (cez víkend 28). Tento počet sa však bude pravdepodobne výrazne zvyšovať.

„Novinkou, ktorá sa zavedie do života, bude odber krvi na koronavírus v domácich podmienkach. Ak má pacient ľahké príznaky, nie je nutné za každých okolností chodiť k lekárovi.“
Na infekčnom oddelení sú pacienti izolovaní na jednolôžkových izbách a zatiaľ sú sústredení na jednom poschodí.
„Hospitalizovali sme 20 ľudí. K dispozícii na spomínanom poschodí je 12 izieb vrátane dvoch JIS lôžok. Ak by nastal väčší boom z pohľadu pacientov s výskytom s koronavírusom, vieme zabezpečiť až 26 jednolôžkových izieb. Kapacita je však 50 postelí. Ak by to nestačilo, máme plán reprofilizácie lôžok. Zjednodušujeme prevádzku na Klinike pracovného lekárstva a klinickej toxikológie UNLP, aby sme vytvorili kapacity pre ďalších pacientov.“
Po prázdninách pacientov pribudlo
Situácia je dynamická, nemocnica sa ju snaží zvládnuť.
Z pohľadu personálu je na klinike infektológie dostatok lekárov, ale sestier nikdy nie je dosť. Novotný dúfa, že im bude slúžiť zdravie a dodáva, že klinika je momentálne stabilná.
„Robíme maximum. Nákazlivosť je podobná chrípke. Stav sa bude meniť každým týždňom, veríme, že nám pomôže počasie a vytvorí nevhodné podmienky pre vírus a jeho šírenie. Musíme byť optimisti, ale katastrofické scenáre nie sú na mieste.“
Po prázdninách pribudlo viac pacientov s cestovateľskou anamnézou, nie však so závažnými respiračnými ochoreniami.
„V absolútnej väčšine ide o ľahké príznaky.“
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári