Najlepší Slováci s organizátormi a hosťom Jozefom Plachým.
Najlepší Slováci s organizátormi a hosťom Jozefom Plachým. (Autor: Danica Božová)
Danica Božová|13. mar 2020 o 09:15

Odštartovala Východoslovenská veľká cena vytrvalcov.

BLAŽICE. Východoslovenská veľká cena vytrvalcov odštartovala v Blažiciach v okrese Košice - okolie 45. ročníkom Behu Olšavskou dolinou na 16 km.

Pre Plachého je to srdcovka

Na štart poslal 378 pretekárov bývalý československý reprezentant v atletike Jozef Plachý.

Som tu asi dvadsiatykrát, je to moja srdcovka, docestoval som z Prahy. Zakladateľ tohto podujatia pán Ruščák bol môj priateľ, škoda, že už nie je medzi nami. Je veľký rozdiel v organizácii, keď som tu bol prvý raz - vtedy súťažilo 111 bežcov, dnes takmer štvornásobok. Všetko však organizátori zvládli na vysokej úrovni,“ vyjadril sa Plachý po dobehnutí pretekárov.

Preteky sa vydarili, hoci sa nepodarilo prekonať traťový rekord. Pekná účasť i kvalita, najmä zo strany zahraničných bežcov,“ poznamenal riaditeľ pretekov Dušan Štefáni.

Prvenstvo do Afriky

Víťaznému 26-ročnému Keňanovi Kimaiyovi (47:28 min.) prekážal vietor.

K prekonaniu traťového rekordu mu napokon chýbalo 24 sekúnd.

O vyše dve a pol minúty za ním organizátori v cieli privítali druhého, o rok staršieho Keňana Sakonga.

Bronz si na Ukrajinu odniesol čerstvý tridsiatnik Sergij Rasčupkin.

Šiestu priečku obsadil najrýchlejší zo Slovákov, iba 23-ročný Ludvig Herich z Medzeva.

Ten si oproti vlaňajšej premiére o dve pozície pohoršil, hoci bežal o tri sekundy rýchlejšie.

Zároveň si zopakoval pozíciu najlepšieho Slováka.

Môj čas oproti vlaňajšku bol takmer rovnaký, ale musel som vynaložiť väčšie úsilie kvôli vetru. Potvrdil som sa v tom, že na tréningoch musím ešte pridať, aby som dosiahol ešte lepšie výsledky,“ dodal po dobehnutí.

Ženám kraľovali Maďarky

Medzi 101 súťažiacimi ženami dominovala 28-ročná Maďarka Csilla Papová pred svojimi krajankami Zakáyiovou a Némethovou.

Cenné 5. miesto v celkovom poradí si do Prešova odniesla najlepšia Slovenka 33- ročná Simona Čonková bežiaca v drese Maras teamu.

Súťažne behávam iba rok, preto som tu prvý raz. Trať je veľmi pekná, organizácia sa mi tiež veľmi páčila. Za takýto krásny výsledok vďačím trénerovi Ladislavovi Marasovi. Vidím, že jeho tréningy sú dobré. Verím, že sa mi tu podarí dostať aj o rok,“ uviedla.

Domov»Sportnet na východe»Keňan zaostal v Blažiciach za rekordom o necelú polminútu