KOŠICE. Premiér Pellegrini v uplynulých dňoch ubezpečoval verejnosť, že štát má všetko pod kontrolou, a vyzýval ju, aby zachovala pokoj.
Informoval aj o zabezpečení dostatočného počtu ochranných pomôcok.
Dostávajú ich prednostne zdravotníci "v prvej línii" a ďalší, ktorí zabezpečujú chod štátu.
Zdá sa však, že nie každý je s týmto stavom spokojný.
Dochádzajú im zásoby
Na aktuálnu situáciu reagoval Henrich Burdiga, konateľ pekárne UNI Košice.
„Štát ponechal otvorené obchody s potravinami, predavačky a zásobovanie však ponechal napospas osudu. Toto je vrcholom nezodpovednosti Vlády SR!" tvrdí Burdiga.

„Očakávame okamžité, a to myslím doslovne, dodanie ochranných respirátorov FFP3 pre naše predavačky, pekárov i vodičov, zabezpečujúcich rozvozy pekárenských výrobkov. Naša pekáreň patrí medzi strategických výrobcov chleba a pečiva v Košiciach, zavážame chlebom a pečivom drvivú väčšinu predajní v Košiciach a máme sieť vlastných predajní, čím zabezpečujeme jednu zo základných potravín pre veľkú časť obyvateľov Košíc a blízkeho okolia. Zatiaľ sme si za vlastné finančné prostriedky (rádovo niekoľko tisíc eur) nakúpili respirátory atď., aby sme ochránili našich zamestnancov a zákazníkov. Žiaľ, ďalšie ochranné pomôcky objednať nevieme, keďže dodávatelia ich už nemajú."
Vraví, že majú už len minimálnu zásobu, nik im nepomohol, všetko riešia z vlastných zdrojov a za vlastné peniaze.
Burdiga: Nič nie je pod kontrolou

„Urgentne potrebujeme pomoc od štátu, aby sme dokázali naďalej zabezpečovať výrobu, predaj a distribúciu chleba a pečiva v Košiciach. Ďalší pekári sú na tom veľmi podobne. Kto bude ľuďom piecť, predávať a zavážať chlieb a pečivo do predajní v Košiciach, keď štát doslova kašle na zabezpečenie ochrany občanov, ale aj zamestnancov u strategických výrobcov potravín?" pýta sa Burdiga.
Vláda SR hovorí, že všetko má pod kontrolou, no podľa konateľa pekárne pod kontrolou nemá nič.
„Veď nie sú zabezpečené ani len základné ochranné pomôcky pre občanov! Žiadame štát o pomoc aspoň v zmysle vyššie uvedeného okamžite, za všetkých pekárov, výrobcov, distribútorov a prevádzkovateľov potravín," dodal Burdiga.
Pellegrini: Každý nech si pomôže sám, ako vie
Premiér Peter Pellegrini (Smer) v súvislosti s nedostatkom rúšok v krajine informoval na sobotňajšom brífingu, že štát ich bude v najbližších dňoch prioritne poskytovať postupne lekárskemu personálu, zariadeniam sociálnych služieb, policajtom, vojakom a ďalším štátnym zamestnancom.
Firmy, ktoré prevádzkujú pekárne či potraviny, by sa podľa dosluhujúceho predsedu vlády a zastupujúceho ministra zdravotníctva na rúška od štátu spoliehať nemali, práve naopak. „Každý z týchto subjektov si musí pomôcť sám tak, ako vie, napríklad nech si ich aj ušije.“
Dodal, že ak nemajú rúška trebárs predavačky v Lidli, tak nech im ich kúpi alebo zabezpečí ich nemecký zamestnávateľ hoci aj zo svojej domácej krajiny.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári