KOŠICE. Jeden zo zamestnancov Strediska sociálnej pomoci mesta Košice (SSPMK) na Garbiarskej, ktoré sa stará o tamojších seniorov, kritizuje časť klientov za nezodpovedný prístup v súvislosti s koronavírusom.
„Skúsenosť s pacientmi zo zahraničia ukazuje, že ochorenie Covid-19 ohrozuje najviac ľudí nad 65 rokov. Paradoxne sa mnohí z našich seniorov správajú napriek tomu nezodpovedne. Neriskujú tým iba svoj život, ale aj životy ďalších ľudí z nášho zariadenia i personálu. Nechcem si ani len predstaviť, čo by sa stalo, ak by sa tento vírus dostal medzi našich klientov,“ upozornil zamestnanec strediska.
Zamestnanec: Seniori rúška nenosia
Podľa neho platia v mestskom domove dôchodcov opatrenia, ktoré seniori obchádzajú.
„V súvislosti s pandémiou bol prijatý napríklad zákaz návštev. Taktiež bol zavedený špeciálny režim pre dôchodcov, ktorí sa k nám chodili iba stravovať. Do budovy by sa nemal dostať žiaden človek zvonku. Napriek vážnosti situácie sa klienti stretávajú s návštevami na ulici. Pri vychádzkach či ceste do obchodu nepoužívajú mnohí z nich ani len rúško alebo šatku,“ doplnil.
Podľa zamestnanca je v danej situácii nutné sprísniť ešte viac opatrenia v zariadení.
„Doteraz sme sa spoliehali na zdravý rozum. Zdá sa, že to nefunguje. Som zvedavý, kto ponesie zodpovednosť, ak dôjde k najhoršiemu,“ dodal.
Nedisciplinovanosť niektorých klientov priznala aj jedna z tamojších senioriek.
„Ráno som sa viezla vo výťahu s 85-ročnou pani. Tá sa ma opýtala, či už to chytilo aj mňa a ukázala na rúško na mojej tvári. Snažila som sa jej vysvetliť, že je to prevencia, ale ona iba kývla rukou. Niektorí s tým majú očividný problém,“ pripustila klientka zariadenia.
Tá si ale nemyslí, že riešením by bol plošný zákaz vychádzok zo zariadenia.
Riaditeľka: Je to ich zodpovednosť
Voči zavedeniu takéhoto opatrenia je skeptická i šéfka SSPMK Zdenka Sloviková.
„Ak klienti idú mimo zariadenia, dostali odporúčanie, aby čo najviac minimalizovali kontakty s ostatnými ľuďmi. Klientom nemôžeme zakázať odísť z Garbiarskej, je to už na ich zodpovednosti. Aj naďalej platí prísny zákaz návštev, s čím nie všetci príbuzní súhlasia. Naši zamestnanci už zažili viaceré nesúhlasné reakcie,“ povedala na margo aktuálnej situácie Sloviková.
Doplnila, že povinnosť nosiť rúška majú v práci všetci zamestnanci strediska, čo sa podľa jej slov dodržiava.
„Rúška sú objednané aj pre klientov, momentálne sa čaká na ich dodanie. Dostali však odporúčanie, aby dovtedy v priestoroch zariadenia nosili napr. šatky alebo šály,“ uviedla riaditeľka počas pondelka.
„Čo sa týka možného prenosu nákazy, tak klienti a zamestnanci uplynulý týždeň podpisovali čestné prehlásenie, že neboli v úzkom kontakte s osobami, ktoré boli alebo mohli byť v kontakte s pravdepodobným alebo potvrdeným prípadom ochorenia Covid-19, že nemajú doteraz známe klinické príznaky tohto ochorenia.“
Ide o horúčku, kašeľ, sťažené dýchanie, bolesť svalov, hrdla alebo hlavy, príp. únavu.
Sloviková dodala, že zariadenie sa bude aj naďalej riadiť opatreniami Centrálneho krízového štábu a Krízového štábu mesta Košice.
Rúška už dorazili
Stredisko napokon dostalo rúška pre klientov v utorok ráno.
Podľa informácií z radnice si 260 kusov prebrala na magistráte priamo riaditeľka zariadenia.
Ochranné pomôcky pochádzajú zo zásielky 4000 rúšok, ktoré dorazili na magistrát v pondelok.
Františka Matrayová ušila 20 rúšok, nechala si jediné
Dôchodkyňa Františka Matrayová z Garbiarskej veľmi pozorne sleduje dianie vo svete i na Slovensku v súvislosti so šírením vírusu Covid-19.
Nie je jej vôbec ľahostajné, že je nedostatok rúšok v lekárňach.
Keď zistila, že dôchodcom nedodali objednané rúška z lekárne ani po víkende, rozhodla sa, že rúška sama ušije, keďže má ako jedna z mala v zariadení svoj vlastný šijací stroj.
Keď ju klienti videli s plátenným rúškom, vzbudila medzi nimi rozruch a požiadali ju, či by neušila plátenne aj pre nich.
Pani Františka neváhala. Použila na to obliečku z obyčajného vankúša. Rúško zvládla veľmi rýchlo a keď zistila aké je to jednoduché ušila po viac kusov.
„Zatiaľ som ušila dokopy 20 rúšok, ale zostalo mi už jediné. Ostatné som rozdala kamarátkam na Garbiarskej,“ skonštatovala.
V stredisku sociálnej pomoci dostali všetci klienti po dva kusy jednorazových rúšok, aby si chránili tvár, keď vstupujú do spoločných priestorov, výťahu alebo keď opustia areál zariadenia.

Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári