KOŠICE. Volajú ich aj naši hrdinovia. Vyrážajú za pacientmi, u ktorých je podozrenie na koronavírus a odoberajú od nich vzorky na vyšetrenie.
Vysokošpecializované BioHazard tímy Záchrannej služby Košice sa od piatka minulého týždňa prakticky nezastavili.
Záchranná zdravotná služba disponuje tromi posádkami, ktoré môžu izolovane transportovať osobu podozrivú na vysoko nebezpečnú nákazu.
Nepretržité vyťaženie
BioHazard tímy Záchrannej služby Košice odoberajú biologický materiál v Košickom, Prešovskom a taktiež v Žilinskom kraji.
Riaditeľ Košickej záchranky Miroslav Boháč v pondelok pre Korzár povedal, že sa počet výjazdov týchto špecializovaných tímov doteraz rapídne nezvýšil. Práce však majú títo zdravotníci viac než dosť.
„Biohazard tímy sú vyťažené nepretržite, keďže vykonávajú odbery biologického materiálu, ale aj transporty pacientov s podozrením na Covid-19. K pondelku 16. marca vykonali približne 80 odberov a okolo 300 transportov.“
Dvanásť hodín v maskách a oblekoch
BioHazard tímy pracujú v dvojiciach, v zložení dvaja záchranári. Jedna ich zmena trvá 12 hodín.
Na fotografiách vyzerajú pozitívne ako optimisti. V skutočnosti je ich práca náročná a vyčerpávajúca. Pri pacientoch podozrivých z nákazy nemôžu ani na chvíľu prestať byť ostražití.
„Celý zásah je fyzicky náročný, keďže je potrebné dodržať prísne bezpečnostné opatrenia, záchranári musia byť počas celého zásahu v oblekoch a celotvárových maskách. Po 12-hodinovej zmene sú naozaj vyčerpaní. Optimizmus ich, samozrejme, neopúšťa, sú to profesionáli.“
Záchranná služba Košice pokrýva aj transport pacientov s podozrením na nákazu vírusom Covid-19. Má na to vyčlenené posádky.
Zbytočné zaťažovanie
Obavy ľudí z neznámeho vírusu, ktorý k nám dorazil z exotickej Číny, často vedú k zbytočnému plytvaniu práce zdravotníckych záchranárov. Nie vždy je totiž nutný zásah záchrannej služby.
„Samozrejme majú ľudia pred vírusom obavy a častokrát zbytočne zaťažujú operačné stredisko a následne posádky záchrannej zdravotnej služby. Je dôležité, aby ľudia zvážili nutnosť zaťažovania linky tiesňového volania. O transporte pacienta na infektologické kliniky rozhodne príslušný hygienik prostredníctvom operačného strediska,“ vysvetlil Boháč.
Zásoby sa míňajú
Záchranári musia popri boji o zdravie pacienta bojovať aj s materiálovým nedostatkom. Pre televíziu Markíza Záchranná služba Košice avizovala, že jej postupne dochádzajú celotelové ochranné obleky.
Využívajú ich BioHazard tímy a sú použiteľné len na jeden deň. Malé zásoby ešte záchranka má, ale keďže je epidémia na Slovensku ešte len na začiatku, je nepravdepodobné, že to bude stačiť.
Ďalšie obleky chcela záchranná služba nakúpiť, ale dodávatelia jej rušia objednávky. Boháč preto apeloval na firmy, ktoré by im vedeli tieto ochranné pomôcky dodať, aby sa im ozvali.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári