Korzár logo Korzár Košice

Primátor Košíc si zníži plat na zákonné minimum. Parkovanie bude zadarmo

Polaček zvolal mimoriadne zastupiteľstvo.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček.Primátor Košíc Jaroslav Polaček. (Zdroj: FB/Jaro Polaček)

KOŠICE. Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý) zvolal mimoriadne mestské zastupiteľstvo kvôli pandémii v súvislosti s novým koronavírusom.

„Zastupiteľstvo sa bude konať vo štvrtok 26. marca 2020. Poslanci na ňom prerokujú len deväť bodov, väčšina z nich sa týka opatrení na zmiernenie následkov šíriaceho sa koronavírusu, ktorý zasiahol aj mesto Košice,“ informoval v pondelok hovorca mesta Vladimír Fabian.

Dodal, že opatrenia majú chrániť najmä starších obyvateľov Košíc, ktorým chce mesto pomôcť rôznymi opatreniami, aby čo najmenej vychádzali zo svojich domovov, keďže pre túto skupinu obyvateľov je vírus najnebezpečnejší.

SkryťVypnúť reklamu

Zníženie platu, parkovanie zadarmo

„Mesto im plánuje zabezpečiť hygienické a potravinové balíčky. Okrem toho sa primátor rozhodol, že si na najbližšie krízové obdobie zníži svoj plat na najnižšiu možnú zákonom stanovenú hodnotu,“ uviedol hovorca mesta.

Súvisiaci článok Burdiga chcel znížiť Polačekovi plat. Poslanci to nepodporili Čítajte 

Zákonný minimálny plat primátora Košíc bol doteraz v hrubom 4 032 eur. Jeho doterajší navýšený o 40 percent predstavoval 5 645 eur.

Samospráva prijala podľa Fabiana v minulých dňoch mnoho opatrení, aby sa obyvatelia v čo najmenšej miere schádzali vo väčších skupinách.

„Ďalším z takýchto opatrení je, že parkovanie v meste bude počas mimoriadneho stavu zadarmo. Cieľom je, aby ľudia využili radšej na prepravu svoje autá ako hromadné prostriedky. V najnovších opatreniach myslí mesto aj na tých Košičanov, ktorí majú zakúpené dlhodobejšie cestovné lístky na MHD. Tie budú mať o 60 dní dlhšiu platnosť,“ konštatoval Fabian.

SkryťVypnúť reklamu

Polaček: Vyčleníme 2,5 milióna

„Všetkých nás čaká ťažké obdobie. Nikto z nás nevie povedať, ako dlho bude problém s koronavírusom nielen na Slovensku, ale v celej Európe či na svete trvať. Budeme hľadať v najbližšom období každé jedno euro, preto som sa aj ja rozhodol, že si znížim v najbližšom období svoj plat na minimálny, aby každé jedno euro, ktoré sa ušetrí, mohlo putovať všetkým tým, ktorí to potrebujú. A to sú najmä seniori, ktorí potrebujú obzvlášť našu pomoc,“ vyjadril sa Polaček.

Po doterajších opatreniach bude mesto prijímať v nasledujúcom období aj ďalšie.

V súvislosti s chystaným neplánovaným zastupiteľstvom primátor oznámil, že je povinnosťou mesta poskytnúť každému Košičanovi ochranné rúško a všetko to, čo bude potrebovať na najbližšie ťažké obdobie.

SkryťVypnúť reklamu

„Som pripravený nastaviť mestský rozpočet tak, aby sme v prvej etape vyčlenili sumu 2,5 milióna eur na pomoc, aby sme z týchto peňazí urobili všetky opatrenia, ktoré mesto bude v prvej etape potrebovať. Obzvlášť mi záleží na tom, aby seniori v rámci tejto nepriaznivej situácie ostali doma, aby nechodili na nákupy, aby boli izolovaní a aby toto ťažké obdobie pretrpeli mnohokrát aj v samote. Preto pôjde veľká časť pomoci práve im,“ uzavrel Polaček.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

Koronavírus SARS-CoV-2

Ilustračné foto.

Vyjadrenia splnomocnenca vlády považujú za ohrozovanie verejného zdravia ľudí.


TASR 1

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Kam smerujú peniaze bohatých?
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 943
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 375
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 081
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 122
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 452
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 370
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 343
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu