Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 29. marec, 2020 | Meniny má Miroslav

Pred príchodom na zastupiteľstvo zmerajú všetkým teplotu

Na odporúčanie hygienikov môže trvať maximálne 45 minút.

Pripravená dezinfekcia.Pripravená dezinfekcia. (Zdroj: mesto Košice)

KOŠICE. Vo veľkej zasadačke Magistrátu mesta Košice sa vo štvrtok o 9.00 hod. začne neplánované rokovanie mestského zastupiteľstva.

Ako informoval hovorca mesta Vladimír Fabian, vzhľadom na prijaté opatrenia, zamerané na ochranu zdravia v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie a z dôvodu zamedzenia šírenia koronavírusu, sa musí rokovanie poslancov uskutočniť v špeciálnom bezpečnostnom režime pre všetkých jeho účastníkov.

„Pri príprave rokovania zobralo vedenie mesta do úvahy všetky odporúčania a pripomienky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach. RÚVZ zároveň odporučil vedeniu mesta, aby zastupiteľstvo trvalo maximálne 45 minút a ešte pred vstupom do budovy bola každému účastníkovi rokovania vrátane verejnosti zmeraná teplota,“ upozornil hovorca mesta.

Článok pokračuje pod video reklamou

Na rokovaní bude prítomný zástupca RÚVZ.

Poslanci, starostovia, zástupcovia mestských podnikov, médiá a verejnosť môžu prísť na magistrát výlučne cez hlavný vchod v čase medzi 8.30 – 9.00 hod.

Bočný chod od parkoviska bude uzavretý a nebude ho možné využiť.

Celková kapacita rokovacej sály je pripravená pre maximálne 100 ľudí v prípade, ak sa zúčastnia všetci pozvaní a zároveň tam príde až 30 občanov z radov verejnosti.

„Rokovacia miestnosť sa od 6.30 hod. bude nasledujúce dve hodiny dezinfikovať antibakteriálnym biocídnym roztokom Nano silver desinfekt. Z tohto dôvodu tam bude možné vstúpiť až po skončení dezinfekcie po 8.30 hod.,“ konkretizoval hovorca mesta.

Starší poslanci dostanú respirátory

Všetci prítomní poslanci nad 50 rokov dostanú po vstupe do budovy respirátory, aby ich mohli používať na rokovaní zastupiteľstva.

„Pre všetkých poslancov platí povinnosť, rovnako ako pre ďalších ľudí v sále, mať po celý čas rokovania na tvári rúško alebo respirátor a na rukách ochranné gumené rukavice. Tie každý dostane po príchode do budovy,“ dodal Fabian.

Spolu 41 zvolených poslancov s výnimkou dvoch námestníkov primátora sa posadia do väčšieho počtu radov ako doteraz.

Celkovo budú sedieť tzv. šachovnicovým spôsobom v 14 predných radoch strednej časti zasadačky. V jednom rade budú usadení štyria poslanci, v ďalšom traja, atď.

Medzi poslancami a verejnosťou budú zo zdravotných dôvodov dva voľné rady. Každý z poslancov bude mať premiérovo aj svoj vlastný mikrofón.

Čo sa zmení pre členov mestskej rady

Poslanci, ktorí sú členmi mestskej rady, môžu prísť do budovy magistrátu cez hlavný vchod v čase od 8.15 do 8.30 hod.

Platia pre nich rovnaké bezpečnostné opatrenia ako pre poslancov, ktorí sa neskôr zúčastnia rokovania zastupiteľstva. Aj niektorí členovia mestskej rady nad 50 rokov dostanú k dispozícii respirátory.

Potom prejdú na II. poschodie, kde bude medzi 8.30 – 9.00 hod. prebiehať zasadnutie mestskej rady. Miestnosť sa pred jej zasadnutím bude ráno takisto dezinfikovať.

Občania musia mať rúška, spíšu ich údaje

Občania, ktorí sa chcú zúčastniť zastupiteľstva, nebudú môcť ako doteraz voľne vchádzať a vychádzať z budovy magistrátu, keďže tá je v súčasnosti pre verejnosť uzatvorená. Hlavný vchod magistrátu sa pre nich otvorí len medzi 8.30 až 9.00 hod.

Po tomto čase nebude nikomu z nich umožnený vstup do budovy magistrátu. Ten je pre každého občana povolený len s rúškom, respirátorom alebo inou vhodnou zdravotnou pomôckou slúžiacou na ochranu tváre.

„Pred vstupom do budovy sa každý občan musí oboznámiť vo vestibule budovy s poučením o tom, že nebol v úzkom kontakte s osobami, ktoré boli alebo mohli byť v kontakte s pravdepodobným alebo potvrdeným prípadom ochorenia Covid-19. Takisto nesmie mať žiadne známe klinické príznaky ochorenia vyvolaného koronavírusom a nesmel mu byť nariadený lekársky dohľad alebo karanténa ako protiepidemiologické karanténne opatrenie,“ zdôraznil Fabian.

Ak sa ho nič z vyššie uvedeného nebude týkať, vydezinfikuje si ruky a pristúpi k mestskému policajtovi, ktorý si pri vstupe do budovy opíše jeho osobné údaje z občianskeho preukazu kvôli prípadnému epidemiologickému šetreniu. V opačnom prípade bude požiadaný, aby opustil budovu.

Dovnútra sa dostane len 30 zástupcov verejnosti

Po splnení týchto bezpečnostných opatrení dostane každý občan hygienické rukavice a v sprievode príslušníka mestskej polície pôjde do rokovacej sály, kde bude aj usadený na svoje miesto. Občania budú sedieť na základe rozostupov, ktoré boli dohodnuté s RÚVZ, v zadných radoch zasadačky. Na rokovanie zastupiteľstva bude umožnený vstup pre maximálne 30 zástupcov verejnosti.

„Každý občan musí rešpektovať v rokovacej sále pokyny zamestnancov mestskej polície a zamestnancov Magistrátu mesta Košice. Z bezpečnostných dôvodov žiadame občanov, aby sa počas rokovania zastupiteľstva čo najmenej pohybovali mimo svojho určeného miesta s výnimkou návštevy sociálneho zariadenia alebo občerstvenia. Ak niekto počas rokovania bude chcieť odísť z budovy magistrátu, nebude do nej opätovne vpustený,“ varoval hovorca mesta.

Občania budú sedieť v zadných radoch s rozostupmi, ktoré prijal krízový štáb.

Čo sa zmení pre médiá

Aj akreditovaní zástupcovia médií budú sedieť podobným šachovnicovým spôsobom ako poslanci a verejnosť, aby bola medzi nimi zabezpečená dostatočne veľká vzdialenosť.

Prítomní fotografi a kameramani budú mať špeciálne vyčlenené miesta v dolnej časti sektora napravo od dverí do zasadačky.

„Médiá by sme chceli upozorniť, že fotograf mesta zverejní na webe mesta ešte počas rokovania zastupiteľstva prvé fotografie, ktoré bude postupne dopĺňať. Odkaz na webový link pošleme hneď po zverejnení všetkým záujemcom.“

Fotograf mesta bude zároveň jediný zástupca médií, ktorý sa bude môcť voľne pohybovať po rokovacej miestnosti.

„Z tohto dôvodu žiadame ďalších prítomných fotografov a kameramanov, aby rešpektovali tieto obmedzenia a obrazové záznamy zhotovovali len z miesta, na ktorom sedia. Veríme, že každý účastník rokovania zastupiteľstva bude v záujme ochrany zdravia všetkých prítomných v sále rešpektovať prijaté bezpečnostné opatrenia,“ uzavrel Fabian.

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 2. "Škoda riskovať!"
 3. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť?
 4. Fixné výnosy do 8 % p.a. v závetrí mimo otriasajúcej sa burzy
 5. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta
 6. Nestarnú, ale dozrievajú
 7. Expert radí: Najväčším nepriateľom pri investovaní sú emócie
 8. Madeira je rajom pre milovníkov prírody
 9. KORONAVÍRUS: Päť rád na bezpečné bankovanie
 10. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám?
 1. Pravda o kamerách do auta - reportáž serveru Volant.TV
 2. Ako na daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti?
 3. Ako postupovať pri dani z príjmu z prenájmu nehnuteľností?
 4. Férová nadácia O2 dá 50 000 EUR na online vzdelávanie
 5. EUBA predlžuje termín podávania prihlášok do 15. apríla 2020
 6. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 7. Odpad ako bezpečnostné riziko v období koronavírusovej pandémie
 8. Quarantine reading: Explore Slovakia from home
 9. Do seniorov sa oplatí investovať
 10. Aj napriek koronavírusu vyrážajú farmári na polia
 1. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 39 637
 2. "Škoda riskovať!" 15 590
 3. Môže nám hroziť nedostatok potravín, varujú farmári 13 957
 4. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 12 243
 5. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 11 978
 6. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 10 804
 7. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta 9 854
 8. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 9 654
 9. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 529
 10. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 8 806

Téma: Koronavírus na Slovensku

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
Koronavírus SARS-CoV-2, Vírusy a vírusové ochorenia

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák.
Členky Červeného kríža v Bostone pomáhaju vyrábať ochranné rúška.

Világi: Štát by mal teraz podporiť všetkých. Nemáme čas

Slovenská rafinéria musí riešiť viacero problémov.

Podnikateľ Oszkár Világi.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Otvorenie ďalších obchodov je správny krok

Ekonomika sa potrebuje rozhýbať.

Peter Schutz

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop