Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 7. jún, 2020 | Meniny má RóbertKrížovkyKrížovky

Blažice sa vďaka svojmu behu stali pútnickým miestom vytrvalcov

Zápolili tu víťazi košického maratónu, navštívil ich aj zlatý olympionik.

Peter Polák (vpravo) nemôže v Blažiciach nikdy chýbať. I keď má už 71 rokov.Peter Polák (vpravo) nemôže v Blažiciach nikdy chýbať. I keď má už 71 rokov. (Zdroj: J. Šivec)

BLAŽICE. Okolie Košíc bolo až do novembra 1989 na športovej mape Československa známe predovšetkým účinkovaním stolných tenistov Ruskova v najvyššej čs. súťaži i futbalistami Čane, ktorí hrávali vo vtedajšej II. národnej lige.

Za najvýznamnejšie a tradičné podujatie sa však v okrese Košice-vidiek (teraz Košice-okolie) považoval cestný beh na 16 600 metrov – Beh Februárového víťazstva v Blažiciach.

Z dnešného pohľadu slávny cestný beh v Blažiciach sa zrodil z iniciatívy vtedajšieho Socialistického zväzu mládeže. Bolo to v roku 1970, keď teda založili Beh Februárového víťazstva o Pohár OV SZM Košice-vidiek.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dlhý, zložitý a ideológiou obsiahnutý názov, poplatný dobe.

Za realizáciou samotných pretekov však stáli aktívni športovci, predovšetkým atléti z bežeckých disciplín a chôdze.

V tejto súvislosti nemožno nespomenúť blažického rodáka Emila Ruščáka, dlhoročného pretekára Slávie VŠT Košice, čs. reprezentanta v chôdzi na 5, 10 a 20 km.

Aj jedna z najlepších svetových maratónkyň

Do 10. ročníka podujatia na ňom štartovali predovšetkým neorganizovaní bežci a deti základných škôl.

Až potom jeho príťažlivosť objavili najmä poprední košickí vytrvalci a vďaka nim sa tento beh dostal do povedomia atlétov východoslovenského regiónu. Neskôr sa oň začali zaujímať aj bežci z Prahy.

Kronika podujatia, ktorá má dôstojné miesto v kancelárii starostu obce Juraja Gmitra, má zaujímavý obsah. Sú v nej aj mená atlétov svetového cvengu, ktorí štartovali na bežeckom okruhu Blažice – Ďurkov – Vyšný Čaj – Nižný Čaj – Bohdanovce – Blažice, alebo sa na preteky prišli pozrieť a besedovať s ich účastníkmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Tak napríklad kde sú Blažice vie aj jedna z najlepších svetových maratónkyň v minulom storočí, Nemka Christa Vahlensiecková z nemeckého Wuppertalu. Tá vyhrala Medzinárodný maratón mieru (MMM) v rokoch 1981, 1984, 1986, 1987 a 1988, teda dohromady päťkrát, čo dodnes zostal absolútny rekord. V Blažiciach sa však musela uspokojiť iba s 3. miestom. Bolo to v roku 1989.

Preteky v Blažiciach pritiahli aj ďalších víťazov košického maratónu.

Košičana Františka Višnického, ktorý vyhral MMM dokonca dvakrát – 1983 a 1986, ale na tomto cestnom behu sa mu to podarilo až na druhý pokus. Pri svojej premiére v roku 1982 skončil druhý a víťazom sa stal až o štyri roky neskôr.

Petr Pipa, víťaz MMM 1994 nenašiel premožiteľa na olšavskom okruhu dvakrát, majster Československa v maratónskom behu 1984 vyhral v Blažiciach v roku 1991 a nechýbal ani teraz, teda o 29 rokov neskôr.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednoducho, kto vtedy medzi bežeckými vytrvalcami niečo znamenal, tak nemohol chýbať, či už to bol Zdeněk Mezulianik z Prahy, alebo tí z bližšia – Martin Vrábeľ, Marcel Matanin, Vlastimil Lipovský, Milan Vanko...

Do dejín pretekov sa výrazne zapísal aj 20. ročník vo februári 1989.

Nielen tým, že bol jubilejný, ale predovšetkým prítomnosťou dvoch osobností svetovej atletiky – olympijského víťaza v hode diskom z OH 1972 v Mníchove Ludvíka Daněka a košického rodáka, bežca na stredné trate Jozefa Plachého, neskôr vyhláseného za najlepšieho slovenského bežca 20. storočia.

Na šesť rokov sa vytratil

Po zmene politických a spoločenských pomerov sa v základoch otriaslo aj blažické podujatie.

Napriek tomu, že stratil štedré dotácie, si však zachoval patričnú športovú i spoločenskú úroveň.

Samozrejme, už pod novým názvom – Zimný beh Olšavskou dolinou.

Tí, ktorí sem chodili do februára 1989, tak prišli aj o rok. Konkrétne Pavol Madár, bývalý úspešný čs. reprezentant v maratónskom behu, zvíťazil v Blažiciach v rokoch 1990 a 1991.

Ďalšie dva ročníky vyhral Petr Pipa, zhodou okolností prvý vytrvalec v Československu, ktorý v ďalších rokoch oficiálne žil iba z toho, čo si zarobil na maratónskych tratiach.

Napriek všetkým snaženiam po roku 1993 nasledovalo šesťročné prerušenie tohto obľúbeného behu. Chýbali nielen peniaze, ale akosi sa vytratili aj obetaví usporiadatelia.

Rok 1999 znamenal obnovenie pretekov. Pre víťaza v hlavnej kategórii mužov sa dokonca našla aj finančná cena 5000 korún (v prepočte 166 eur). Peniaze skončili v rukách Vladislava Lipovského z Obal servisu Košice.

Ani Keňan nezlomil rekord

Čo všetko sa zmenilo? Tí, ktorí chodili do Blažíc od roku 1980 a sú živí a zdraví, chodia tam dodnes. Napríklad Peter Polák či Pavol Madár.

Samozrejme, tak trochu sa zmenilo aj zloženie účastníkov. Kúzlo Blažíc prilákalo aj množstvo kvalitných maďarských, poľských a ukrajinských atlétov.

Do „novodobej“ kapitoly dejín Zimného behu Olšavskou dolinou sa zapísali aj účastníci olympijských hier - Henrych Szoth z Poľska vyhral v Blažiciach dvakrát a aj Katarína Berešová, vtedy ešte Košičanka, má na svojom konte víťazstvo.

Pravidelným účastníkom býva aj v súčasnosti najlepší slovenský maratónec Tibor Sahajda z Košíc.

Organizátori na čele s Dušanom Štefánim, tiež Košičanom, majú radosť aj z neustáleho rastu počtu štartujúcich.

V roku 1984 ich počet po prvýkrát prekročil číslo 400. Vtedy však nemalú časť súťažiacich tvorili žiaci základných škôl z Blažíc a okolia.

Teraz sa len dospelých postaví na štart aj vyše 400.

Tak to bolo aj pred niekoľkými dňami na 45. ročníku behu. Tento rok bol zaujímavý aj tým, že sa ho zúčastnili aj bežci z Kene. Pricestovali však nie zo svojej africkej domoviny, ale z Budapešti, kde žijú a pretekajú za jeden tamojší klub. Podľa očakávania sa celkovým víťazom stal jeden z rýchlonohých Afričanov Hillary Kimaiyo.

Traťový rekord však nepadol. Čech Mezulianik v roku 1989 zabehol 16 600 metrov za 47:10 min. a tento čas sa zatiaľ nikomu nepodarilo prekonať. Tohtoročnému víťazovi Kimaiyoovi v cieli namerali čas o 18 sekúnd horší.

Zo Slovákov sa najlepšie umiestnil Ludvik Herich z Medzeva na 6. priečke.

Nechýbal ani známy bežec z útulku

Z množstva účastníkov zaujal jeden, ktorý mal za menom namiesto názvu klubu napísané Pomôžte chudobným. V tomto prípade naozaj nejde o názov klubu, ale o slovné logo. Za ním sa skrýva občianske združenie Oáza – nádej pre život, na čele ktorého stojí katolícky kňaz Peter Gombita.

Pod strechou tohto útulku našli svoj domov aj mnohí alkoholici či gambleri, ale aj ľudia, ktorí rôznymi spôsobmi prišli o svoje byty a to i napriek svojmu aj vysokoškolskému vzdelaniu či solídnemu spoločenskému postaveniu.

Peter Gombita sa rôznymi spôsobmi snaží riešiť problémy chudoby a bezdomovectva, jeho „ovečky“ venujú nemálo času pracovnej terapii, ale mnohé z nich priviedol aj k aktívnemu behu.

Od roku 2017 ide o podujatie Bež, kto môžeš, niekoľko rokov zorganizoval štafetový beh Košice – Rím – Vatikán. Sám bol vždy jedným členom tejto štafety.

Azda najznámejším bežcom z tohto útulku je 60-ročný Ladislav Bodnár, ktorý má už za sebou aj štarty na známych maratónoch v Košiciach, Prahe i Bratislave. Samozrejme, nemohol chýbať ani v Blažiciach. Na preňho prikrátkej trati obsadil síce až 282. miesto, ale za ním skončili bežci mladší aj o 20 rokov i viac.

Polák má pred sebou neuveriteľnú métu

Už sme spomenuli, že od roku 1980 pravidelne chodí otvárať bežeckú sezónu aj Peter Polák. Ten, ktorý už pred štyridsiatimi rokmi prebehol maratónsku trať za 2:15:20 hod. a patril medzi našu vytrvalostnú elitu.

Vo veku 71 rokov už od neho takéto výkony nikto nemôže čakať, ale mrzelo ho, že sa tento rok v Blažiciach nedostal na stupeň víťazov. Skončil na nepopulárnom 4. mieste. Darmo, aj veková kategória nad 70 rokov sa neustále rozširuje a je v nej teda stále väčšia konkurencia.

Peter Polák je však známy aj tým, že si vedie presnú evidenciu prebehnutých kilometrov, či už na každodenných tréningoch, alebo pretekoch. Po 45. ročníku Zimného behu Olšavskou dolinou ich mal na svojom konte 376 335. Veď len MMM absolvoval 43-krát.

Toto číslo už, samozrejme, neplatí. Peter každodenne prebehne v priemere 24 km a tak sa dá zrátať, koľko ich prebehol od 8. marca, kedy zápolil na okruhu v Blažiciach.

„Mojím cieľom je prekonať hranicu 400-tisíc kilometrov a ešte niečo navyše. Počul som, že túto hranicu už prekonal jeden 73-ročný Francúz, ale ten už vraj s behom skončil. Takže mám pred sebou jasný cieľ a o rok sa vynasnažím stáť v Blažiciach na stupni víťazov. Za tie roky som si na to zvykol, veľakrát som bol medzi tromi najúspešnejšími, tak čo, už po sedemdesiatke na to nemám právo?“ vraví s úsmevom.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Stomatologická starostlivosť verzus koronavírus
 2. 3 spôsoby sťahovania – aké sú ich výhody a nevýhody?
 3. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze
 4. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme
 5. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami
 6. Aj použitý kuchynský olej môžete separovať
 7. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 8. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 9. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky
 10. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 1. TEST špičkové autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EU Lifetime!
 2. 3 spôsoby sťahovania – aké sú ich výhody a nevýhody?
 3. Východoslovenská vodárenská v hľadáčiku finančných žralokov
 4. Ťahanovčania upratovali sídlisko, pomáhala aj mládež z Demetra
 5. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze
 6. Stomatologická starostlivosť verzus koronavírus
 7. Koronakríza zasiahla peňaženky Slovákov
 8. Členovia ASINS vrátili za rok 2019 do ekonomiky 113 mil. Eur
 9. Ako aktualizovať autonavigáciu Mio?
 10. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme
 1. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 26 768
 2. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými? 23 870
 3. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze 20 501
 4. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami 20 347
 5. Čo robiť, keď majú deti strach? Vyskúšajte tieto tipy 13 354
 6. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku 11 447
 7. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky 11 016
 8. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 9 681
 9. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 9 574
 10. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 9 563
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Beh

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Atletika

Neprehliadnite tiež

Košice konečne vyriešili problém karantény túlavých zvierat

Čo sa deje so zvieratami na ulici tri mesiace, radnica nehovorí.

Povodne 2010 - Desať rokov po

Bývanie na kopci ich neochránilo. V Kapušanoch po zosuvoch museli zbúrať domy

Viacerí sa odtiaľ nadobro odsťahovali.

Kapušany 2020: Pred desiatimi rokmi stál na tomto mieste jeden z rodinných domov.
Pôvodne svetlý kostol získal odtieň terakoty alebo líščej hnedej s čiernymi prvkami. Za zmenou je práca odborníkov.
POVODNE 2010 - DESAŤ ROKOV PO

Suchý potok zalial tokajské pivnice, voda odstavila dobytok od pitia

Dolný Zemplín si v roku 2010 vytrpel záplavovú apokalypsu.

Zaplavený Zemplín. Na fotografii je pohľad na rieku Ondava v okrese Michalovce.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus hovorí k novinárom v sídle WHO v Ženeve 30. januára 2020. Krízový výbor WHO vyhlásil stav globálnej zdravotnej núdze.

Bihariová: Také Palermo ako Matovič, si nedovolili ani za Fica

Štát nemôže fungovať tak, že premiér má dobrý nápad a to stačí, hovorí nová šéfka PS.

Nová predsedníčka Progresívneho Slovenska, Irena Biháriová a jej predchodca, Michal Truban
AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Pokazili sme si to (píše Michal Havran)

Od štábov nepotrebujeme strašenie, ale informácie.

Ilustračné foto
Píše László Sólymos

Matovičovo gesto Maďarom bolo fiasko

Premiér dostal facku vo forme memoranda od strany SMK.

László Sólymos počas volebného snemu strany Most-Híd vo Fiľakove 30. mája 2020.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop