KOŠICE. Univerzitná veterinárna nemocnica v areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach v čase hrozby nákazy novým koronavírusom funguje a pracuje v špeciálnom obmedzenom režime.
O zvieratá, ktoré sú v akútnom ohrození zdravia a života, sa tím lekárov a ošetrovateľov stará v nepretržitej službe.
Plne funkčné sú všetky kliniky, zrušili však plánované operácie a pracujú v obmedzenom režime.
Majitelia zvierat sa musia riadiť prísnymi predpismi, informovala hovorkyňa UVLF Zuzana Bobriková.
„Ak má klient zviera v akútnom stave a potrebuje neodkladnú pomoc, musí najprv zatelefonovať na číslo pohotovostnej služby. Tam ho objednajú na prvý možný voľný termín. Každý klient je vpúšťaný do priestorov kliniky osobitne, do ambulancií nesmie vstúpiť viac ako jeden majiteľ s jedným psom, respektíve iným malým zvieraťom. Aj pri fixácii zvieraťa musí byť zachovaný dvojmetrový odstup medzi veterinárnym lekárom a klientom," priblížila prorektorka UVLF pre klinickú činnosť a styk s praxou Alexandra Trbolová.
Prijaté opatrenia
V nemocnici sa robí pravidelná dezinfekcia, každý klient musí prísť s rúškom.
Klienti s pozitívnou anamnézou alebo v karanténe do nemocnice nesmú prísť.
Ak majú zviera v akútnom ohrození, musia nájsť zdravého človeka, ktorý ho bude sprevádzať.
„Veríme, že ľudia sa budú zodpovedne správať aj v prípade návštevy veterinárnej nemocnice, pretože jej prevádzka by v prípade ohrozenia nášho lekárskeho tímu bola vážne ohrozená," doplnila Trbolová.
Pohotovostná služba na klinike malých zvierat má číslo 0905-579-559, pohotovostná služba na klinike koní 0907-771-990.
Prevádzku kliník zabezpečuje tím veterinárnych lekárov, ktorým pomáhajú aj doktorandi a veterinárny technický personál.
Klinika malých zvierat, ktorá má oddelenie vnútorných chorôb a oddelenie chirurgie, ortopédie, röntgenológie a reprodukcie, prijíma len vopred objednaných pacientov s akútnymi stavmi.
„Operujú sa len akútne stavy. V nemocnici je aj možnosť hospitalizácie, ale iba s veľkým obmedzením a len vo veľmi vážnych prípadoch. Prijímame aj pacientov referovaných od iných veterinárnych lekárov, ale je potrebné, aby títo lekári, ktorí k nám posielajú svojho pacienta, vopred zavolali na kliniku," vysvetlila prorektorka.
Nedostatok ochranných pomôcok
Veterinárna nemocnica, tak ako väčšina zdravotníckych pracovísk, neustále bojuje s problémom nedostatku ochranných pomôcok.
Chýbajú výkonnejšie respirátory, ochranné odevy, preto je veľmi dôležité, aby bezpečnosť personálu neohrozili nezodpovední klienti.
„Je to každodenné riziko. Ako lekári plníme verejnú službu so všetkou zodpovednosťou a nasadením síl. Veterinári v nepretržitej službe sa takmer nikde nespomínajú. My napriek tomu pracujeme a veríme, že s čo najmenšími stratami sa posunieme do lepších čias pre zdravie ľudí i zvierat," skonštatovala Trbolová.
Univerzitná veterinárna lekáreň funguje v pracovných dňoch v časoch 8.00 - 12.00 h a 12.30 - 16.30 h. Aj v lekárni aktuálne platia všeobecné obmedzenia.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári