KOŠICE. Prípad z pezinského domova sociálnych služieb, kde sa u viacerých klientov i zamestnancov potvrdilo ochorenie Covid-19 a niekoľko chorých aj zomrelo, znepokojil aj košickú samosprávu.
Podobnému scenáru sa snaží predísť preventívnymi opatreniami.
Radia sa s inými mestami
Primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) pred tromi týždňami navštívil Stredisko sociálnej pomoci na Garbiarskej a zaviedol tam prísne bezpečnostné opatrenia.

Ešte pred mesiacom jeden zo zamestnancov mestského domova dôchodcov Korzár informoval, že niektorí seniori opatrenia obchádzali, stretávali sa s návštevami na ulici a nepoužívali ochranu tváre.
Vzhľadom na klientelu tam už aktuálne platí zákaz návštev, pracovníci a klienti musia dodržiavať prísne bezpečnostné a hygienické pravidlá.
„V súvislosti s nešťastnou situáciou v Pezinku naše centrum komunikuje s ostatnými podobnými objektmi na Slovensku a vymieňa si informácie o tom, ako čo najlepšie zabezpečiť priestor na to, aby k podobnej situácii nedošlo. Vedenie mesta denne komunikuje so strediskom a v prípade potreby je maximálne súčinné,“ tvrdí hovorca primátora Vladimír Fabian.
Župan kritizuje chyby
Košický samosprávny kraj je zriaďovateľom až 13 zariadení sociálnych služieb, v ktorých pracuje 1 200 zamestnancov. Celkovo majú 1 800 klientov.
Situáciu, ktorá nastala v zariadení pre seniorov v Pezinku, župan Rastislav Trnka (nezávislý) kritizuje.
„Z môjho pohľadu došlo k viacerým vážnym pochybeniam, ktoré majú dnes fatálne následky. Aj preto pravidelne prehodnocujeme opatrenia, ktoré Košický samosprávny kraj prijímal vo svojich zariadeniach sociálnych služieb. Mnohé z nich sme prijali skôr, ako boli nariadené centrálne, z úrovne štátu.“
Takým bol podľa neho napríklad zákaz návštev v zariadeniach sociálnych služieb.
Nad rámec štátnych opatrení tu tiež platí dočasný zákaz prijímania nových klientov a to z dôvodu, aby v tejto rizikovej skupine klientov obmedzili striedanie ľudí „zvonku“.
Tímy v zálohe
Už niekoľko týždňov sa všetky zariadenia riadia sprísneným hygienicko-epidemiologickým režimom a pravidelne prechádzajú dezinfekciou. Pozastavené boli ambulantné a týždenné formy pobytu.
Pre každé zariadenie sociálnych služieb bol vypracovaný krízový plán, práve pre prípad výskytu nákazy.
Zamestnanci sa v týchto zariadeniach striedajú v tzv. pracovných tímoch. Ak by sa Covid-19 potvrdil u niektorého zamestnanca, k dispozícii bude ďalší tím, ktorý bude schopný vykonávať pracovnú činnosť, a teda postarať sa o klientov.
Košický samosprávny kraj v uplynulých týždňoch distribuoval do každého zariadenia sociálnych služieb ochranné pomôcky pre personál aj pre klientov zariadení.
Zamestnanci sú na pracovisku povinní nosiť ochranné rúško.
Trnka: Zabudlo sa na najohrozenejších
Z dôvodu, že v súčasnosti nie sú poskytované ambulantné a týždenné formy pobytu, má kraj voľné dve sociálne zariadenia a to Domko v Košiciach a Anima v Michalovciach.
V prípade, ak by sa koronavírus vyskytol v niektorom sociálnom zariadení, tieto budovy majú slúžiť na karanténne účely.
„V súčasnosti pracujeme na tom, aby boli testovaní všetci klienti aj zamestnanci týchto zariadení. Vnímam kriticky, že štát testuje ľudí v osadách, ale zabudlo sa na testovanie najrizikovejšej skupiny obyvateľov. V našich zariadeniach sa preto budeme snažiť zabezpečiť ich testovanie svojpomocne. Verím, že sa nám to podarí zrealizovať v najbližších dňoch,“ dodal Trnka.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári