KOŠICE. Ak by sa zostavoval rebríček osôb, ktoré sú stále v policajnom pátraní, pomaly ale isto by v ňom v dĺžke nezvestnosti stúpal nahor Róbert Okoličány.
Na bývalého bossa košického podsvetia vydala polícia zatykač ešte pred dvoma rokmi a všetko nasvedčuje tomu, že táto doba sa bude predlžovať.
Necítil sa vinný
Okoličány dlhé roky čelil obvineniu z vrážd Jozefa Ferenca († 28) a Mareka Adama († 26) a jedného pokusu o vraždu Rudolfa Slicha. Tiež sa mal dopustiť aj trestných činov ako založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej a teroristickej skupiny, lúpež, vydieranie a ďalšie.

Vypočul si niekoľko rozsudkov, ten predposledný v auguste 2016 na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku. On i traja jeho komplici dostali výnimočné tresty odňatia slobody na doživotie.
Po podaní odvolaní trvalo takmer dva roky, kým sa prípad dostal na program Najvyššieho súdu (NS) SR.
Ten síce 11. apríla 2018 rozsudok ŠTS zrušil, no nie preto, aby jeho aktérov oslobodil. Pôvodný verdikt iba upravil tak, že tresty niektorým z najmenej aktívnych obvinených zmiernil.
„Vodcovi" skupiny však doživotie potvrdil. Rovnako tak Róbertovi Nigutovi a Jaroslavovi Potučkovi. Okoličány do Bratislavy neprišiel a nechal sa zastupovať advokátkou Lýdiou Ráckovou.
Mal čakať na hranici
V médiách sa ešte v ten deň objavila informácia, že Okoličány sa v čase, keď NS vynášal rozsudok, už pohyboval na slovensko-maďarskej hranici. Tam sa aj telefonicky dozvedel výsledok.
Polícia, ktorá jeho pohyb monitorovala, sa konečný verdikt súdu dozvedela z médií. V priebehu necelej hodiny sa polícia spojila s pracovníčkou NS a žiadala príkazy na dodanie do výkonu trestu. Tá policajtom povedala, že ich dodá na druhý deň.
Keď policajti reagovali, že Okoličány je v blízkosti maďarských hraníc a je riziko, že utečie, šla za predsedom senátu a zatykač bol faxom do 50 minút zaslaný polícii. Kým sa toto všetko zrealizovalo, bývalý boss košického podsvetia stihol opustiť územie Slovenska.
Nikto vraj nepochybil
Zodpovednosť za jeho útek na seba nikto vziať nechcel. Polícia tvrdila, že konala v súlade so zákonom a dokonca proaktívne, kým však nemala v rukách príkaz na dodanie do výkonu trestu, prípadne zatykač, mala zviazané ruky.
NS sa bránil, že konal okamžite, ako bol vynesený právoplatný rozsudok, a po administratívnom spracovaní príkazu na dodanie do výkonu trestu. Konkrétne o 15.51 hod.
Prokurátor nemohol v prípade Okoličányho zadržania konať zo zákona. Na pokyn súdu dodať niekoho do výkonu väzby ho realizujú príslušné orgány Policajného zboru (PZ).
Nemajú Okoličányho a Niguta
Polícia v priebehu niekoľkých hodín až dní zadržala väčšinu odsúdených, ktorí dostali tresty odňatia slobody.

Potučka dodala polícia do výkonu trestu v košickej väznici ešte v deň vynesenia rozsudku. V noci k nemu pribudli Ľubomír Bialko, odsúdený na 12,5 roka, Pavol Karas (12 rokov), Jaroslav Janoščák (11 rokov), Martin Mika (8 rokov) a Ľuboš Vasiľov (5 rokov).
Koncom júna bol do výkonu trestu dodaný aj Leško. Polícia ho vystopovala v rodinnom dome v mestskej časti Košice-Ťahanovce u jeho príbuzných.
Na slobode ostali poslední dvaja, a to v podstate najdôležitejší členovia Okoličányho skupiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári