KOŠICE. Medzi kauzami, ktorými sa zaoberajú košické súdy, by sme asi ťažko našli takú, ktorá má až 25 rokov. S najväčšou pravdepodobnosťou je tá najstaršia pomenovaná po košickej spoločnosti Intercomerc, ktorá ešte v minulom storočí ponúkala dodanie tovaru na splátky.
Celé roky trvalo vyšetrovanie a keď sa napokon skončilo, ďalších pár rokov trvalo prehadzovanie si spisu medzi košickou krajskou prokuratúrou o Okresným súdom Košice I. Prípadom sa napokon musí zaoberať, no podľa toho, koľko práce ho čaká, je rozsudok v nedohľadne.
Obvineniu z trestného činu podvodu už roky čelia Ladislav D. z Košíc a Milan M. z okresu Trebišov.
Minulý týždeň sa dokazovanie pohlo o malý krôčik dopredu.
Zásielkový obchod
Spoločnosť Intercomerc Slovakia vznikla v roku 1995 ako jedna z prvých na Slovensku, ktoré ponúkali tovar na splátky. Podľa reklamy v médiách stačilo poslať na účet spoločnosti 165 korún (5,5 eura) a po dodaní tovaru zvyšok v mesačných splátkach 333 korún (11 eur). Bez ručiteľa a zdokladovania príjmu. Inzeráty ponúkali tovar za bezkonkurenčne nízke ceny.
Od prvých dní prichádzali na účet firmy desaťtisíce korún. Konto rástlo aj po tom, ako do sídla na Štefánikovej a neskôr na Garbiarskej ulici prichádzali prví klienti dožadujúci sa sľubovaných zmlúv a tovaru.
Už vtedy sa začali objavovať podozrenia, že ide o podvod. Keď sa do prípadu zaangažovala polícia a vzala Slovákov do väzby, Intercomerc pobočku zatvoril.
Až 24-tisíc poškodených
Polícia zistila, že za pár mesiacov firma získala od takmer 24-tisíc zákazníkov 5,3 milióna Sk (175 928 eur). Viedla síce ich evidenciu, ale keďže jediný, kto mohol všetky zmluvy podpisom schváliť, bol Ladislav D. a ten ležal v nemocnici, ani jedna nebola právoplatne uzavretá.

Vyšetrovanie odhalilo, že firmu založil Košičan s občanmi bývalej Juhoslávie Žolem Ivanovičom a Dejanom Petkovskim. Išlo o pobočku spoločnosti Intercomerc Skopje, ktorá mala dodať na Slovensko tovar.
Ladislav D. bol konateľ a právo narábať s účtom mal i Trebišovčan. Obaja peniaze vyberali a odovzdávali cudzincom za účelom zabezpečenia a dodania tovaru. Ešte v roku 1995 však títo cudzinci odišli za hranice a Slováci na nich stratili akýkoľvek kontakt.
Obaja vedomosť o podvodnom pozadí firmy popreli. Ladislav D. tvrdil, že partnerom z Juhoslávie dôveroval, celý projekt považoval za možný a reálny a on mal za úlohu iba rozbehnúť reklamnú kampaň, tovar mali potom dodať Juhoslovania. Milan M. vraj kolegovi iba pomáhal, lebo boli kamaráti.
Spis sa presúval
Keď prokuratúra vyšetrovanie v roku 1998 uzavrela a mužov obžalovala, Okresný súd Košice I jej prípad vrátil na doplnenie dokazovania. Druhú obžalobu podala prokuratúra v roku 2014.

Súd koncom roka 2015 na neverejnom zasadnutí rozhodol, že obžalobu odmieta a spis vracia prokuratúre na ďalšie došetrenie. Dôvodom mali byť „závažné procesné chyby, ktorými boli porušené ustanovenia, zabezpečujúce práva obhajoby," zdôvodnil súd verdikt.
Krajský súd vyhovel prokuratúrou podanej sťažnosti a okresnému nariadil konať, teda prípad prejednať na hlavnom pojednávaní. Ani k tomu nedošlo, lebo súd v októbri 2017 na neverejnom zasadnutí trestné stíhanie zastavil. Malo to byť pre neprípustnosť, keďže tak ustanovuje medzinárodná zmluva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári